REKLAMA

Pijesz wino, wspierasz demokrację

2020-12-02 09:00
publikacja
2020-12-02 09:00
fot. diyben / Shutterstock

Chiny nałożyły karne cła na wino importowane z Australii. Dla producentów z kraju kangurów to katastrofa, bo Państwo Środka jest największym odbiorcą ich trunków. Dlatego powstał apel, by kupować australijskie wino.

W ubiegłym tygodniu Pekin narzucił cła antydumpingowe w wysokości 107-212 proc. na wino sprowadzane z Australii. Chińskie władze argumentują, że Australijczycy dotują produkcję trunków, co sztucznie zaniża ich ceny, dlatego muszą chronić interesy rodzimych producentów. Ale mało kto ma wątpliwości, że jest to po prostu kolejny przykład wykorzystywania przez Pekin kwestii gospodarczych w celu wymuszenia politycznych ustępstw na władzach innych państw.

Chińskie władze ogłosiły niedawno 14-punktową listę skarg pod adresem Australii, dotyczących między innymi wykluczenia koncernów Huawei i ZTE z budowy sieci 5G, zabierania głosu w kwestiach praw człowieka w Państwie Środka, wzywania do niezależnego śledztwa w sprawie pochodzenia koronawirusa czy "nieprzyjaznych" wobec Pekinu publikacji w australijskich mediach.

Międzyparlamentarny Sojusz w kwestii Chin (IPAC), zrzeszający ponad 200 posłów z 19 krajów, wzywa do zakupów australijskiego wina. Zdaniem senator Kimberley Kitching Pekin próbuje zmusić Australię do porzucenia swoich wartości i powstrzymać ją przed wypowiadaniem się w obronie praw człowieka i porządku opartego na zasadach. "To nie jest wyłącznie atak na Australię, to atak na wolne kraje na całym świecie" - przekonuje. "Pijąc butelkę czy dwie australijskiego wina, dajemy znać Komunistycznej Partii Chin, że nie damy się zastraszyć" - mówi Elisabet Lann ze Szwecji.

Chiny są największym odbiorcą australijskiego wina, odpowiadającym za niemal 40-proc. eksportu (ok. 1,2 mld dol. rocznie) z kraju kangurów, więc więcej niż cztery kolejne rynki zagraniczne - USA, Wielka Brytania, Kanada i Nowa Zelandia - razem wzięte. Spośród czerwonych win Chińczycy najczęściej wybierają trunki właśnie z Australii.

MKa

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (5)

dodaj komentarz
darius19
tow."ajwaja" - wylacznie krytyka demokracji zachodnich a afirmacja wschodnich autokratycznych np.rosyjskiego czy bialoruskiego? Ciekawe dlaczego? Forumowicze sobie sami odpowiedza?
mikh
Pijesz wino, wspierasz totalitaryzm w Australii. Co to za demokracja, jeżeli państwo wysyła policję na obywateli za posty na facebook'u ?! I zapowiada przymus szczepień pod sankcją zesłania do obozu koncentracyjnego !
ajwaja
Kangury sa naiwne :)

Podobnie bylo w PL na kontr-sankcje rosyjskie, w tym rolnicze. Polscy patrioci mieli pic jabole kryptonim cydr.
Pili co pili, sady owocowe poszly pod topór, a straty na miliardy
leon3
Na naszym podwórku wygląda to tak:

"kto wódki nie pije ten jest wywrotowcem,
tak świadomie uszczuplającym dochody państwa - bezideowcem"
mkx
A to dobra wiadomość - taka jedna polska firma kupi taniej. ;)

Powiązane: Chiny

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki