REKLAMA
Weekend z Bankier.pl

Benzyna najdroższa w historii. "Ten rekord zostanie pobity już na początku czerwca"

2022-05-27 12:14, akt.2022-05-27 13:45
publikacja
2022-05-27 12:14
aktualizacja
2022-05-27 13:45
Benzyna najdroższa w historii. "Ten rekord zostanie pobity już na początku czerwca"
Benzyna najdroższa w historii. "Ten rekord zostanie pobity już na początku czerwca"
fot. DarSzach / / Shutterstock

Cena benzyny Pb 95 na początku czerwca wrośnie do 7,46-7,59 zł/l. Rafinerie nie nadążają z produkcją za rosnącym globalnie popytem i ceny paliw na światowych giełdach oderwały się od notowań ropy naftowej - wyjaśniają w piątkowym komentarzu analitycy portalu e-petrol.pl

Benzyna na stacjach drożeje nieprzerwanie od sześciu tygodni i regularnie poprawia historyczne rekordy cenowe - zwracają uwagę w piątek analitycy e-petrol.pl.

Prognozowane na początek czerwca przez e-petrol.pl ceny dla poszczególnych gatunków paliw kształtują się następująco: 7,46-7,59 zł za litr 95-oktanowej benzyny, 7,13-7,25 zł za litr diesla i 3,57-3,68 zł za litr autogazu.

"Rafinerie nie nadążają z produkcją za rosnącym globalnie popytem i ceny paliw na światowych giełdach oderwały się od notowań ropy naftowej. Benzyna i olej napędowy drożeją dużo szybciej niż sam surowiec i coraz mocniej odczuwają to kierowcy przy dystrybutorach - stwierdzili analitycy e-petrol.pl.

Według nich, krajowi producenci paliw w ostatnich dniach mocno podnieśli ceny i pierwszy raz w historii hurtowe notowania 95-oktanowej benzyny przekroczyły poziom 7000 zł za 1000 litrów paliwa.

"Aktualnie m sześc. benzyny bezołowiowej 95 w oficjalnych cennikach jest średnio wyceniany na 7076,80 zł i jest o 250 zł droższy niż w ubiegły piątek" - podał e-petrol.pl.

Dodano, że na przestrzeni mijającego tygodnia podrożał też olej napędowy, którego średnia cena wzrosła o 182,20 zł i wynosi dzisiaj 6696,80 zł/m sześc.

"Tak droga benzyna nie była jeszcze nigdy w historii, a wszystko wskazuje na to, że ten rekord zostanie pobity już na początku czerwca. W odwrotnym kierunku poruszają się za to ceny oleju napędowego, które spadają niemal przez cały maj. W mijającym tygodniu diesel potaniał o 16 gr i średnio kosztuje 7,09 zł/l. Spadają też koszty tankowania autogazu, który potaniał o 5 gr do poziomu 3,62 zł/l" - stwierdzili analitycy e-petrol.pl.

Zwrócili uwagę, w tym tygodniu jednym z głównych tematów absorbujących uwagę handlujących były unijne próby porozumienia odnośnie szóstego pakietu sankcji wobec Rosji, który nie został jeszcze zatwierdzony, a którego głównym elementem jest embargo na import ropy z tego kraju.

"Problemem jest tutaj postawa Węgier, które domagały się 750 mln euro na krótkoterminowe inwestycje modernizacyjne rafinerii i realizację połączenia rurociągowego z Chorwacją, które pozwoli im na większe bezpieczeństwo dostaw" - wskazali analitycy.

Zaznaczyli, że niezależnie od stanowiska Unii Europejskiej poszczególne kraje i podmioty rynku energetycznego podejmują własne decyzje o odcięciu się od importu ze Wschodu.

"W tym tygodniu taka deklaracja padła m.in. z ust niemieckiego kanclerza Olafa Scholza. Dla Polski istotną informacją będzie rezygnacja z tego kierunku zaopatrzenia przez należącą do TotalEnergies rafinerię Leuna. Od przyszłego roku niemiecki zakład będzie wykorzystywał ropę głównie z rejonu Morza Północnego trafiającą do rafinerii Leuna za pośrednictwem Naftoportu w Gdańsku " - stwierdzili eksperci e-eptrol.pl.

Według nich dla rynku globalnego znaczenie może także mieć sytuacja w Chinach - kraj ten po początkowym ograniczeniu dostaw surowcowych z Rosji, wynikającym z obawy o podleganie międzynarodowym sankcjom, wraca do nabywania ropy z Rosji - dodano.

Portal e-petrol.pl powołując się na agencję Vortexa Analytics stwierdził, że import rosyjskiej ropy drogą morską do Chin wzrośnie do niemal rekordowego poziomu 1,1 mln baryłek dziennie w maju z 750 tys. w pierwszym kwartale tego roku.

"Sytuacja chińskiego rynku jest w ostatnich tygodniach bardzo skomplikowana. Od początku czerwca znoszone są ograniczenia przeciwepidemiczne w regionie szanghajskim, ale analogiczne lockdown'y mają dotyczyć Pekinu, co zapewne spowolni powrót normalnego poziomu popytu surowcowego w tym kraju" - ocenili analitycy e-petrol.pl.

Aktualne, średnie ceny paliw w Polsce oraz prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej (dane w zł/litr)
Średnie ceny detaliczne paliw w Polsce Prognoza cen paliw w sprzedaży detalicznej
Aktualizacja 25 maja W okresie 30 maja - 5 czerwca
Pb 98 7,86 Pb98 8,03-8,19
Pb 95 7,33 Pb95 7,33-7,49
ON 7,09 ON 7,19-7,34
LPG 3,62 LPG 3,64-3,73
(dane w zł/m sześc.)
Aktualne średnie ceny paliw w polskich rafineriach
Aktualizacja 27 maja
Pb 98 7798
Pb 95 7076,8
ON 6696,8

(PAP Biznes)

autorka: Anna Bytniewska

ab/ drag/ tus/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Zyskaj aż 360 zł premii z kontem Millennium 360°

Komentarze (65)

dodaj komentarz
osiemgwiazd
W Szwajcarii inflacja mimo pandemii i wojny wynosi tylko 2% i bank centralny SNB zapowiada szybkie podniesienie stóp procentowych, gdyż zdaniem Helwetów naruszona jest stabilność cen i osłabiona siła nabywcza pieniądza. W Polsce PiS przy takim poziomie inflacji PiS straszył deflacją. Inflacja w Polsce to tylko wina Kaczyńskiego,W Szwajcarii inflacja mimo pandemii i wojny wynosi tylko 2% i bank centralny SNB zapowiada szybkie podniesienie stóp procentowych, gdyż zdaniem Helwetów naruszona jest stabilność cen i osłabiona siła nabywcza pieniądza. W Polsce PiS przy takim poziomie inflacji PiS straszył deflacją. Inflacja w Polsce to tylko wina Kaczyńskiego, Galińskiego i Morawieckiego, którzy zasypują rynek setkami miliardów pustego, inflacyjnego pieniądza.
jaho31
w Szwajcarii ceny zegarków wzrosły o 2%
żywność pójdzie tak samo w górę jak reszta Europy, nie ma opcji
jak ne dowiozą oleju słonecznikowego / rzepakowego z Ukrainy
to zobaczysz po wakacjach nowe ceny
więc się nie ośmieszaj tym pisaniem o inflacji 2%
bo to jest gruba manipulacja ze strony
w Szwajcarii ceny zegarków wzrosły o 2%
żywność pójdzie tak samo w górę jak reszta Europy, nie ma opcji
jak ne dowiozą oleju słonecznikowego / rzepakowego z Ukrainy
to zobaczysz po wakacjach nowe ceny
więc się nie ośmieszaj tym pisaniem o inflacji 2%
bo to jest gruba manipulacja ze strony SNB

friedens odpowiada jaho31
Nie stawiaj powszechnie szanowanego SNB i jego prezesa Thomasa Jordana (wystarczy go posłuchać i ocenić jego kompetencje tudzież - co też ważne - prezencję) na równi z analogicznymi instytucjami, opanowanymi przez aparatczyków partyjnych, towarzyszy szmaciaków z Posad i Stołków). Zdaniem rzeczonego Jordana, stopy nie mogą być niższe Nie stawiaj powszechnie szanowanego SNB i jego prezesa Thomasa Jordana (wystarczy go posłuchać i ocenić jego kompetencje tudzież - co też ważne - prezencję) na równi z analogicznymi instytucjami, opanowanymi przez aparatczyków partyjnych, towarzyszy szmaciaków z Posad i Stołków). Zdaniem rzeczonego Jordana, stopy nie mogą być niższe niz inflacja, bo to niszczy gospodarkę.
naviga67
Proszę nie zapominać iż Szwajcaria nie jest członkiem Unii Europejskiej i może robić co chce a Polska musi występować o zgodę obniżenia akcyzy lub vat-u- inflacje podbija też UE.
nasch_tschalnik odpowiada naviga67
A co to ma wspólnego z rozdawnictwem, które jest źródłem rozkręcającej się hiperinflacji w Polsce? Aż 67% obywateli twierdzi w sondażach, że to PiS rozpętał inflację i nie da rady jej zatrzymać. Bo PiS to cieniasy i miękiszony sa, które tylko potrafią rozdawać puste, inflacyjne pieniądze.
andregru
Najdroższa ropa w 2008r po 140$ dziś po 115$ . Rząd nas okrada z Osrajtkiem . " W połowie lipca 2008 r. przeciętne ceny benzyny 95 i oleju napędowego na stacjach w Polsce osiągnęły poziomy nieco ponad 4,70 zł/l dla obu tych paliw."
ifeelveryblah
Rządu nie chcę bronić, ale rozumiem, że ciągle zarabiasz tyle co w 2008?
komendator odpowiada ifeelveryblah
Ja zarabiam tyle co 2 lata temu kiedy benzyna kosztowała 5zł. A tak właściwie to nawet nie wiem ile zarabiam bo w finansach po wprowadzeniu jakieś ładu panuje chaos.
naviga67
Minimalne stawki akcyzy na paliwa silnikowe w UE Ponadto, jak napisał MKiŚ, wysokości stawek akcyzy wraz z opłatą paliwową na benzynę silnikową i olej napędowy dla Polski należą do najniższych w Unii Europejskiej, kształtują się na poziomie zbliżonym do minimów unijnych, które dla Polski wynoszą obecnie w przypadku benzyny silnikowej Minimalne stawki akcyzy na paliwa silnikowe w UE Ponadto, jak napisał MKiŚ, wysokości stawek akcyzy wraz z opłatą paliwową na benzynę silnikową i olej napędowy dla Polski należą do najniższych w Unii Europejskiej, kształtują się na poziomie zbliżonym do minimów unijnych, które dla Polski wynoszą obecnie w przypadku benzyny silnikowej 359 EUR/1000 l a dla oleju napędowego 330 EUR/1000 l .Gdyby UE obniżyła akcyzę lub ją zamroziła na 6 miesięcy to sytuacja by się znormalizowała - przez stawki akcyzy w UE NARZUT NA 1 LITR BENZYNY Z VAT-em TO 2,25 ZŁ - wysoki kurs dolara i euro znacząco podbija cenę paliw - UE nic nie daje ale zabrać potrafi.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki