REKLAMA

Benzyna nadal drożeje, ale to nic przy podwyżce cen LPG

Michał Żuławiński2021-07-23 13:31analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-23 13:31
Benzyna nadal drożeje, ale to nic przy podwyżce cen LPG
Benzyna nadal drożeje, ale to nic przy podwyżce cen LPG
fot. Daria Ni / / Shutterstock

Za nami kolejny tydzień podwyżek na stacjach paliw. Mocno podrożał autogaz, słabiej benzyna, zaś diesel ponownie bez zmian.

Trzeci pełny tydzień lipca kończymy z cenami benzyny najwyższymi od września 2013 roku. Ostatnie 7 dni przyniosło podwyżkę średnio o 2 gr/l, do poziomu 5,71 zł/l - wynika z danych BM Reflex. Do nominalnego rekordu wszech czasów z kwietnia 2012 roku brakuje zatem jeszcze 18 gr/l.

Podwyżka o 2 grosze na litrze jest relatywnie niewielka, szczególnie jeżeli przypomnimy, że w ubiegłym tygodniu informowaliśmy o wzroście cen o 13 groszy za litr, zaś jeszcze na początku stycznia cena Pb95 stabilizowała się na poziomie 5,25 zł.

Drugi tydzień z rzędu w miejscu stoją średnie ceny diesla. Jest to jednak i tak najwyższą średnia cena tego paliwa od grudnia 2013 roku.

Ze sporą inflacją mieliśmy do czynienia w przypadku autogazu. Za litr LPG trzeba było zapłacić przeciętnie 2,62 zł czyli aż o 17 groszy więcej niż tydzień wcześniej. Wzrost ceny aż o 6,9 proc. w ciągu tygodnia jest najwyższy od listopada 2016 r., gdy cena litra wychodziła powyżej 2 złotych. Nominalnie natomiast litr LPG jest najdroższy od września 2014 r.

Ostatnich Silnych zwyżek cen LPG należy szukać w czynnikach geopolitycznych. Rafał Zywert z BM Reflex wskazuje na sankcje, które UE nałożyła na Białoruś.

- Wzrost cen autogazu to w dużej mierze efekt ograniczenia podaży tego paliwa, co z kolei związane jest z nałożeniem przez UE, wraz z końcem czerwca, kolejnych sankcji wobec Białorusi uderzających w import do UE produktów ropopochodnych. Blisko 87% konsumowanego w Polsce gazu płynnego LPG pochodzi z importu. Główne źródło zaopatrzenia to Rosja i między innymi Białoruś. Zgodnie z danymi POGP w 2020 roku LPG pochodzący z Białorusi (niekoniecznie importowany bezpośrednio z tego kraju) stanowił ponad 26% całości dostaw tego paliwa do Polski. Poza tym Białoruś jest ważnym krajem tranzytowym dla importu rosyjskiego LPG – czytamy w komentarzu do dzisiejszych danych.

Paliwa napędzają inflację

Ceny paliw wciąż pozostają zatem silnym czynnikiem napędzającym inflację. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, benzyna jest droższa o 31,1 proc., olej napędowy o 26,6 proc., a LPG o 29,7 proc.

Jak zwykle, w danych BM Reflex widać spore zróżnicowanie wśród różnych części kraju. Pb95 najtaniej kupimy w województwie podkarpackim, najdrożej w podlaskim. Diesel najtańszy jest w łódzkim, a najdroższy również na Podlasiu. W przypadku LPG ceny rozpięte są między minimum w województwie pomorskim, a maksimum w mazowieckim.

Średnie ceny paliw (PLN za litr)
22.07.2021 Pb95 ON LPG
Polska 5,71 5,42 2,62
Podlaskie 5,76 5,49 2,66
Mazowieckie 5,74 5,46 2,68
Opolskie 5,74 5,47 2,64
Śląskie 5,74 5,44 2,57
Świętokrzyskie 5,74 5,46 2,61
Kujawsko - Pomorskie 5,73 5,41 2,68
Dolnośląskie 5,71 5,44 2,67
Warmińsko - Mazurskie 5,7 5,42 2,57
Wielkopolskie 5,7 5,4 2,61
Lubelskie 5,69 5,41 2,59
Lubuskie 5,69 5,36 2,64
Łódzkie 5,69 5,32 2,64
Małopolskie 5,68 5,4 2,58
Pomorskie 5,68 5,38 2,53
Zachodniopomorskie 5,67 5,38 2,65
Podkarpackie 5,65 5,41 2,6
Źródło: BM Reflex

Zdaniem analityka, tankujący mogą jednak z optymizmem patrzeć w przyszłość, o ile spadki hurtowych cen przełożą się na te widniejące przy dystrybutorach.

- Spadek hurtowych cen benzyn i diesla w skali tygodnia odpowiednio o około 10 gr./l i 7 gr./l netto pozwala z lekkim optymizmem spojrzeć w przyszłość. Przynajmniej w perspektywie najbliższych dwóch tygodni nie powinniśmy obserwować podwyżek cen paliw, co więcej na części stacji obserwujemy już pierwsze obniżki – dodaje Rafał Zywert.

- Spadek cen na rynku hurtowym będzie mieć raczej krótkotrwały charakter i jego skala jest zbyt mała, aby na stacjach pojawiły się obniżki, dlatego prognoza e-petrol.pl na ostatni tydzień lipca zakłada następujące przedziały cenowe dla poszczególnych gatunków paliw: 5,63-5,74 zł/l dla 95-oktanowej benzyny, dla diesla 5,37-5,48 zł/l oraz 2,50-2,60 zł/l dla autogazu" - podano z kolei w komentarzu e-petrol.pl

Przeceny stawek hurtowych związane były z sytuacją na globalnych rynkach. Kontrakty na ropę brent potaniały na początku tygodnia z 73 USD do 68,9 USD za baryłkę, choć w kolejnych dniach odrobiły straty.

- W niedzielę 18 lipca OPEC+ zdołał osiągnąć porozumienie w kwestii limitów produkcji, co oznacza, że począwszy od sierpnia do końca grudnia wydobycie ropy naftowej będzie systematycznie zwiększane, każdego miesiąca, o 0,4 mln bbl/d - łącznie 2 mln bbl/d w ciągu 6 miesięcy. Poza tym producenci ropy naftowej w ramach OPEC+ zobowiązali się do współpracy również w 2022 roku. W dalszym ciągu jednak na rynku dominuje pogląd, że przynajmniej w krótkim okresie tempo wzrostu popytu zostanie utrzymane i przewyższy oczekiwany wzrost podaży. W dłuższym okresie zagrożeniem dla wzrostów cen jest oczywiście niewiadoma, co do skali wpływu kolejnej fali zakażeń koronawirusem na popytową stronę rynku – dodaje ekspert BM Reflex.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (80)

dodaj komentarz
3456
będzie po 8 zł-- każda litra z dodatkiem szczepionki ,dla zwiększenia liczby oktanowej .
demeryt_69
Rudy wrócił i grozi, że będzie puszkował, to i paliwo zdrożało :)


jkl777
Wedzonka musi sie nachlapac, bo trzeba bedzie zrobic protokol zniszczenia.
300_pala
Kiedy Jarek zrobi pokaz z kanistrami ?
men24a
To jeszcze raz dla uświadomienia zabetonowanego elektoratu dobrej zmiany. Rząd daje a jednocześnie zabiera ukrytym podatkiem jakim jest najwyższa inflacja w całej Unii czy masą nowych podatków, oplat czy danin.


Polska jest na 28. miejscu w rankingu siły nabywczej w Europie, po awansie o jedną pozycję -
To jeszcze raz dla uświadomienia zabetonowanego elektoratu dobrej zmiany. Rząd daje a jednocześnie zabiera ukrytym podatkiem jakim jest najwyższa inflacja w całej Unii czy masą nowych podatków, oplat czy danin.


Polska jest na 28. miejscu w rankingu siły nabywczej w Europie, po awansie o jedną pozycję - wynika z raportu GfK Purchasing Power Europe 2020. Średnia siła nabywcza na mieszkańca w Polsce to 7 143 euro, w Lichtensteinie 64 240 euro, a średnia europejska 13 894 euro.
jkl777
Tez chcialbym swinie nauczyc liczyc. Bylbym wtedy bogaczem pokazujac ja w telewizji.
panguzik
Angela wysłała znowu Rudego Szatniarza z Brukseli do Polski a paliwa już drożeją ! Przypadek ?
" Teraz to paliwo może być po 7 zł " Pamiętacie ?
men24a
Pamiętam że od 8 lat nie rzadzi Tusk i też nie pamiętam takiej inflacji za żadnej poprzedniej wladzy co obecna, która na każdym kroku powtarza, że inflacja jest dla nas najlepsza i nie ma wpływu na nasze portfele.

Inflacja nie ma negatywnego wpływu na zasobność portfeli Polaków – powiedział prezes NBP Adam
Pamiętam że od 8 lat nie rzadzi Tusk i też nie pamiętam takiej inflacji za żadnej poprzedniej wladzy co obecna, która na każdym kroku powtarza, że inflacja jest dla nas najlepsza i nie ma wpływu na nasze portfele.

Inflacja nie ma negatywnego wpływu na zasobność portfeli Polaków – powiedział prezes NBP Adam Glapiński podczas konferencji prasowej. Dodał, że w tym momencie nie ma mowy o przegrzaniu gospodarki, a inflacja w Polsce byłaby zgodna z celem NBP, gdyby nie wzrost cen administrowanych i cen paliw.

I taka ciekawostka na koniec, kiedyś wszystko było winą Tuska a teraz obecne srajło nie ma na nic wpływu.
jas2 odpowiada men24a
Skoro masz 24 lata to trudno, żebyś pamiętał inflację. Dla ciebie 3-4% inflacji to szooook!!!
men24a odpowiada jas2
Po co się wysilasz i próbujesz coś bronić czy udowodnić co jest nie do obrony? Czy jest w Polsce inflacja znacznie powyżej celu NBP? Czy mamy od kilku lat najwyższą inflację w całej unii ? Ja wiem że komuniści z PiS dążą, żeby wszyscy byli milionerami jak za komuny i byliśmy 10tą gospodarką na świecie ale byłeś Po co się wysilasz i próbujesz coś bronić czy udowodnić co jest nie do obrony? Czy jest w Polsce inflacja znacznie powyżej celu NBP? Czy mamy od kilku lat najwyższą inflację w całej unii ? Ja wiem że komuniści z PiS dążą, żeby wszyscy byli milionerami jak za komuny i byliśmy 10tą gospodarką na świecie ale byłeś szczęśliwy z tego? Podaj mi jedna rzecz która w tym roku podrożała tylko o 3 czy 4 %. Paliwa, gaz, prąd, pietruszka dwucyfrowo wzrosły. Może mieszkania zdrożały tylko o 3 % ? Powiem ci jedno, jak nie nabierzesz kredytów po korek to na nic cię już nie stać, wejdź do jakiegoś salonu niemieckich aut, czyli dalej nic się nie zmieniło, musisz kupić po Niemcu który płakał jak sprzedawał 13 letnie auto.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki