REKLAMA

Będą zmiany w programie programie "Mieszkanie dla młodych"

2014-12-15 14:50
publikacja
2014-12-15 14:50
Będą zmiany w programie programie "Mieszkanie dla młodych"
Będą zmiany w programie programie "Mieszkanie dla młodych"
/ Thinkstock

Możliwość kupna mieszkania w ramach finansowania spółdzielczego, doprecyzowanie zasad kupna mieszkań powstałych w wyniku przebudowy, a także poszerzenie pakietu wsparcia dla rodzin wielodzietnych - to główne zmiany w programie MdM wprowadzone przez MIR.

Resort infrastruktury zaproponował kilka zmian w projekcie "Mieszkanie dla młodych" (Thinkstock)

Resort infrastruktury już zakończył pracę nad zmianami w ustawie "o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych". Zmiany powinny obowiązywać od 2015 r. Jak poinformował w poniedziałek Stanisław Kudroń z Departamentu Mieszkalnictwa Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju projekt nowelizacji został przekazany do akceptacji rządu.

Resort chce, by w przyszłym roku w ramach programu MdM można było kupować mieszkania w ramach spółdzielczego finansowania, nabywane poprzez wniesienie wkładu budowlanego do spółdzielni. Zdaniem autorów nowelizacji, ma to poszerzyć pulę mieszkań dostępnych w segmencie dopasowanym cenowo do programu MDM.

W tym samym celu w nowelizacji doprecyzowano zapisy dotyczące kupna mieszkania powstałego w ramach rewitalizacji. Chodzi o przebudowę na cele mieszkalnictwa już istniejących budowli o innym przeznaczeniu. Do tej pory zakup takich mieszkań wiązał się z wątpliwościami prawnymi, które zostały usunięte.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

W nowelizacji zapisano szerszy niż dotychczas pakiet prorodzinny. Zwiększone ma zostać finansowe wsparcie dla rodzin wielodzietnych. Wsparcie państwa w przypadku rodzin lub osób z dwójką dzieci wzrośnie z 15 proc. do 20 proc. wartości odtworzeniowej mieszkania. Rodzina lub osoby z trójką dzieci otrzyma 30 proc. (obecnie także 15 proc.).

Ponadto rodziny lub osoby z trójką dzieci będą mogły liczyć na dofinansowanie do powierzchni 65 m sześc. mieszkania (w innych przypadkach jest to 50 m sześc.). Obrazowo można powiedzieć, że po nowelizacji dofinansowaniem dla rodzin z trójką dzieci zostanie objęty dodatkowy pokój. Warunkiem jest, żeby kupowany lokal był nie mniejszy niż te 65 m sześc." - wyjaśnia Stanisław Kudroń z Departamentu Mieszkalnictwa MIR.

Istotnym elementem zaproponowanych przez resort infrastruktury zmian jest zniesienie wymogu pierwszego mieszkania dla rodzin, z co najmniej trójką dzieci. W założeniach resortu takie rodziny będą mogły korzystać w 2015 r. z dofinansowania w ramach programu MDM nawet, gdy mają już swoje mieszkanie, ale chcą poprawić swoje warunki bytowe i zamienić je na większe.

Zmiany dot. rodzin wielodzietnych to odpowiedź na uwagi płynące od deweloperów i banków, gdyż w pierwszym roku funkcjonowania programu MdM rodziny wielodzietne stanowiły w nim niewielki odsetek beneficjentów - około 3 proc., podczas gdy najczęściej z programu korzystały osoby samotne (bez dziecka) - ponad 50 proc.


Jak zapewnia Stanisław Kudroń, budżet państwa będzie przygotowany w 2015 r. do sfinansowania większego wsparcia dla młodych ludzi kupujących mieszkania. Przypomina też, że z roku na rok kwoty zagwarantowane na ten cel w ramach rezerwy celowej będą większe - w 2014 r. było to 600 mln. zł, w 2015 r. będzie 715 mln. zł, a w 2018 r. - 762 mln. zł.

Według danych przedstawionych przez Bank Gospodarstwa Krajowego po pierwszym roku działania programu MDM zaakceptowano 14 829 wniosków, z czego 9 257 z nich zyskało akceptację na 2014 r., a pozostałe na lata późniejsze. Wysokość przyznanego dofinasowania to obecnie ponad 339 mln zł., z czego 200 mln zł przyznano na 2014 r.

Także Bank Gospodarstwa Krajowego, który realizuje państwowy program liczy się ze wzrostem w przyszłym roku liczby jego beneficjentów. "Wszystko zależy do deweloperów, czy dopasują mieszkania do limitów programu MdM. Sygnały, jakie odbieramy z rynku powalają nam twierdzić, że deweloperzy coraz częściej uwzględniają program i będzie się on coraz szybciej rozkręcał, bo tych mieszkań dedykowanych w ramach limitu MdM będzie coraz więcej" - zapewnia Bogusław Białowąs z BGK. Jak dodaje w ocenie Banku w przyszłym roku w ramach programu MdM wartość przyznanego wsparcia powinna wzrosnąć, co najmniej dwukrotnie.

W nowelizacji MIR utrzymał organicznie wiekowe dla uczestników programu, czyli do 35 lat, pomimo uwag, że wiek ten powinien zostać podwyższony. Obecnie kolejne zmiany w programie może jeszcze zaproponować rząd, zmiany takie mogą zostać również przeforsowane podczas prac w Sejmie.(PAP)

krz/ dym/

Źródło:PAP
Tematy
Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Do zdobycia aż 360 zł z Kontem 360° Banku Millennium!

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~po35rokużycia
Bez podniesienia wieku do 40 lat ten program znów się rozminie z oczekiwaniami społecznymi. Rzadkością jest, że ktoś ma 3 dzieci przed 35 rokiem życia! Hello, ktoś to czyta kto ma jakiś wpływ na zmiany programu? NALEGAM!
~Anna
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~PJB
Młodzi muszą kupować mieszkania tam gdzie mają pracę a nie gdzie wybuduje je deweloper. Ograniczanie programu tylko do nowych mieszkań to ewidentne działanie na korzyść deweloperów, którzy uprawiają lobbing w ministerstwie i BGK. O zwykłych obywateli nikt nie dba. Chcesz pracy i mieszkania musisz wyjechać z kraju, czy o to chodzi Młodzi muszą kupować mieszkania tam gdzie mają pracę a nie gdzie wybuduje je deweloper. Ograniczanie programu tylko do nowych mieszkań to ewidentne działanie na korzyść deweloperów, którzy uprawiają lobbing w ministerstwie i BGK. O zwykłych obywateli nikt nie dba. Chcesz pracy i mieszkania musisz wyjechać z kraju, czy o to chodzi PO???? Młodych trzeba zatrzymać w kraju, jeżeli zostają w Polsce, tu żyją i zarabiają powinni dostać dofinansowanie. Na wypadek wyjazdu za granicę na 10 lat powinna być ustanawiana hipoteka na rzecz zwrotu dopłaty, po tym okresie byłaby automatycznie umarzana. Za to młody człowiek mógłby wybrać dowolny lokal na rynku pierwotnym i wtórnym. Tam gdzie chce żyć, gdzie chce aby wychowywały się jego dzieci. Mógłby też zmienić mieszkanie na większe przenosząc hipotekę z sobą i dokładając kolejny zapis wynikające ze zwiększenia dopłaty. Przymus wyboru mieszkań budowanych na obrzeżach miast przez deweloperów, bo tak mają odpowiednie marże to ekonomiczne niewolnictwo, to wstyd tego rządu!!!
~Krystian
Mnie się wydaje że celem ograniczenia programu do nowych mieszkań jest napędzanie wzrostu gospodarki bo przecież do budowy nowych mieszkań potrzebne jest nowe materiały , firmy muszą te materiały produkować, ktoś te domy musi budować idąc dalej i mówiąc w skrócie jest praca i są podatki a to się nakręca więc ja nie podchodzę krytycznie Mnie się wydaje że celem ograniczenia programu do nowych mieszkań jest napędzanie wzrostu gospodarki bo przecież do budowy nowych mieszkań potrzebne jest nowe materiały , firmy muszą te materiały produkować, ktoś te domy musi budować idąc dalej i mówiąc w skrócie jest praca i są podatki a to się nakręca więc ja nie podchodzę krytycznie do tego pomysłu wręcz przeciwnie. Pozdrawiam
~punker
Deweloperzy powoli zgarną cały monopol na budowanie. Teraz szarakom nie opłaca się wybudować domu bo nie można nawet odliczyć VAT-u za materiały budowlane (zniesiono to 1 stycznia 2014r.). Nie bez kozery ten program powinni nazwać "DEWELOPER NA SWOIM".
~Znafca odpowiada ~Krystian
Dodatkowo wtór działa jako hamulec dla cen mieszkań na rynku pierwotnym. Takie zabezpieczenie przed bańką spekulacyjną.
~oro
od kiedy to powierzchnię mieszkania mierzymy w metrach sześć?! Sześciennych?!!!
~pog
To się nazywa kubatura, ale widać ktoś pomylił pojęcia.Przy 65m^3 powierzchnia mieszkania (przy wysokości 2,5m) wyniesie dokładnie 26 m.Jak wszyscy wiedzą jest to doskonała powierzchnia mieszkalna dla 2 dorosłych z trójką dzieci :)To tak na wszelki wypadek dali kubaturę zamiast powierzchni aby się komuś w głowie nie przewróciło i To się nazywa kubatura, ale widać ktoś pomylił pojęcia.Przy 65m^3 powierzchnia mieszkania (przy wysokości 2,5m) wyniesie dokładnie 26 m.Jak wszyscy wiedzą jest to doskonała powierzchnia mieszkalna dla 2 dorosłych z trójką dzieci :)To tak na wszelki wypadek dali kubaturę zamiast powierzchni aby się komuś w głowie nie przewróciło i nie kupił mieszkania w kamienicy gdzie jest 3,5m do sufitu :)
~maja
Pomaga się biednym a nie bogatym.
~andrzej
czyli jak na razie cisza o rynku wtórnym?

Powiązane: Mieszkanie dla młodych

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki