Banki odmawiają kredytów osobom, które ogłosiły upadłość

2020-08-04 07:00
publikacja
2020-08-04 07:00
fot. Dragon Images / Shutterstock

Banki odmawiają przyznawania kredytów osobom po przebytej upadłości konsumenckiej, nawet wiele lat po oddłużeniu. Sprawą interesują się rząd i RPO - informuje we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

"Eksperci przyznają, że mamy do czynienia z patową sytuacją. Z jednej strony banki nie łamią prawa, bo kierują się swoim interesem. Z drugiej – w ten sposób cała idea upadłości konsumenckiej zostaje zaprzepaszczona, bo ktoś chcący powrócić do normalnego życia i z tego powodu ogłaszający upadłość musi liczyć się z tym, że sam na siebie wydaje wyrok na wiele lat" - czytamy w "DGP".

Jak wyjaśniono, Kłopoty wynikają z tego, że w rejestrach dłużników są przechowywane dane o ogłoszonych upadłościach nawet wtedy, gdy ktoś już przeszedł całą upadłościową ścieżkę, czyli spłacił wierzycieli (zrealizował nakazany przez sąd plan spłat). Taka wzmianka znajduje się w rejestrach przez pięć, a niekiedy nawet 10 lat od oddłużenia. Banki zaś nie chcą udzielać kredytów osobom, które kiedyś były na bakier z płatniczą moralnością. I chodzi tu nie tylko o kredyty hipoteczne, lecz także kilkutysięczne pożyczki, a nawet kupno sprzętu AGD lub RTV na raty.

Z informacji "DGP" wynika, że o kłopotach upadłych konsumentów wie już Ministerstwo Sprawiedliwości. I zastanawia się, jak można by umożliwić tym osobom pełne uczestnictwo w obrocie, przy jednoczesnym poszanowaniu praw banków do prowadzenia własnej polityki kredytowej. Jeden z rozważanych wariantów to wprowadzenie uprawnienia dla konsumentów, którzy już zakończyli swą procedurę oddłużeniową, do złożenia wniosku o wykreślenie informacji o przebytej upadłości konsumenckiej.

Dziennik podaje, że sprawą interesuje się także Rzecznik Praw Obywatelskich. "W najbliższym czasie ma on skierować pisma do Związku Banków Polskich oraz rzecznika finansowego. W zależności od odpowiedzi możliwe będzie także wystąpienie do rządu z prośbą o zmiany legislacyjne. Tak, by osoby po przebytej upadłości nie były traktowane przez banki gorzej niż inni konsumenci" - czytamy w "DGP".(PAP)

ozk/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (6)

dodaj komentarz
innowierca
Tylko ludzie moga byc tak okrutni wobec ludzi. Wiele mozna zrozumiec i wybaczyc ale odmawiac kredytu to jak wyrzucic ludzi poza margines spoleczenstwa. Te regulacje legislacyjne powinny przyspieszyc. Szczegolnie ze iphone 12 niedlugo wchodzi na rynek.
xiven
to już by był szczyt cwaniactwa żeby taki cwaniak zaczynał robić to samo od nowa!
a-zet
I bardzo dobrze że odmawiają. Kto normalny dziadostwu pożycza? I to jeszcze na nowego smartfona albo największy telewizor w bloku? Jak usłyszę że mój bank tak ryzykuje to momentalnie się z niego wyniosę.
dejw150
Ktoś po ogłoszeniu upadłości powinien mieć całkowicie uniemożliwione zaciąganie kolejnych zobowiązań. Chyba o to chodzi w upadłości, żeby powrócić do normalnego życia, a nie robienia kolejnych długów. Jest to trochę mało poważne, żeby narobić długów, ogłosić upadłość, a później od nowa zacząć eldorado.
wiktoria007
"bo ktoś chcący powrócić do normalnego życia i z tego powodu ogłaszający upadłość musi liczyć się z tym, że sam na siebie wydaje wyrok na wiele lat"

Normalne życie to życie z kolejnym kredytem? Nie wierzę, że to czytam

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki