REKLAMA
BADANIE

Banki mniej chętnie udzielają kredytów... posłom

2013-08-16 07:13
publikacja
2013-08-16 07:13

Instytucje finansowe udzielając kredytów muszą ocenić wiarygodność pożyczkobiorcy. Najczęściej robią to za pomocą historii kredytowej, ale mają też inne sposoby.

Przewodniczący Towarzystwa Ekonomistów Polskich Ryszard Petru przypomina, że banki określają wiarygodność klientów na różne sposoby, między innymi patrząc na jego zawód. Jednym z ryzykownych zawodów, które nie pomogą nam w uzyskaniu kredytu w banku jest funkcja posła. Ryszard Petru w rozmowie z Informacyjną Agencją Radiową przypomina, że poseł po czterech latach może nie uzyskać reelekcji, a wtedy trudno będzie mu spłacać zobowiązania kredytowe. Banki już to zauważyły i mniej chętnie kredytują naszych parlamentarzystów.

Były pracownik banków wyjaśnił także kto znajduje się po przeciwnej stronie skali. Zdaniem Ryszarda Petru dużym zaufaniem w instytucjach finansowych cieszą się lekarze. Ci nawet w przypadku utraty pracy szybko mogą znaleźć inną, często prowadzą także prywatne praktyki.

Najważniejszym kryterium oceny zdolności do spłaty pożyczki są dane z Biura Informacji Kredytowej. Dzięki nim bank może dowiedzieć się czy w przeszłości terminowo spłacaliśmy swoje zobowiązania. Takie informacje mogą być przechowywane 5 lat po wygaśnięciu umowy.

Regularna spłata zobowiązań jest ważniejsza niż wykonywany zawód. Nawet niewielka, ale regularnie spłacana pożyczka może pomóc w poprawieniu zdolności kredytowej. Przemysław Barbrich ze Związku Banków Polskich twierdzi, że wykonywany zawód ma dla banku mniejsze znaczenie. Najważniejsza jest terminowa spłata rat. Jeżeli banki widzą, że mieliśmy problemy ze spłatą zobowiązań, to mogą się spodziewać, że podobne problemy będziemy mieli także w przyszłości.

Ekspert radzi, żeby budować swoją historię kredytową od najmłodszych lat. Każdy najmniejszy kredyt na aparat, komórkę czy komputer warto spłacać w terminie. Informacje o tych spłatach będą brane pod uwagę przy zaciąganiu kredytu na samochód czy mieszkanie.

Dane na temat naszych pożyczek zbiera Biuro Informacji Kredytowej. Z bazy BIK-u korzystają banki, które decydują lub nie o udzieleniu nam kredytu.

Informacyjna Agencja Radiowa - Karol Tokarczyk/zr
Źródło:IAR
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki