REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Coś drgnęło w lokatach. Stawki podnosi też Pekao

Wojciech Boczoń2022-04-22 10:58analityk Bankier.pl
publikacja
2022-04-22 10:58

Bank Pekao poinformował o podniesieniu oprocentowania lokat. Część stawek weszła już w życie, pozostałe wejdą do 4 maja. Bank proponuje 3,5 proc. na kontach oszczędnościowych i 4 proc. na lokacie z funduszem.

Coś drgnęło w lokatach. Stawki podnosi też Pekao
Coś drgnęło w lokatach. Stawki podnosi też Pekao
/ Shutterstock

Kilka dni temu pisałem, że PKO BP zdecydował się na podwyżkę oprocentowania lokat. Nowe stawki mają wejść w życie od dzisiaj. Wspomniałem wówczas, że ruch państwowego giganta najprawdopodobniej wymusi na pozostałych bankach zmiany w oprocentowaniu lokat. Na odpowiedź konkurencji nie trzeba było długo czekać. Dziś o zmianach w ofercie informuje drugi co do wielkości bank w kraju – Pekao.

Pekao przebija stawkę PKO BP. Na kontach oszczędnościowych proponuje 3,5 proc. na sześć miesięcy, na lokatach do 2,75 proc. dla nowych środków i 2,5 proc. na lokacie mobilnej w aplikacji PeoPay. Jest też lokata na 4 proc., ale powiązana z funduszem. Klient dostanie takie oprocentowanie, jeśli zdecyduje się wpłacić 70 proc. środków na inwestycję, a 30 proc. na lokatę. Szczegóły przedstawia poniższa tabela.

Reklama

Produkt

Nowe oprocentowanie

Konta Oszczędnościowe – promocja  dostępna od 28 kwietnia do 31 lipca bankowości mobilnej PeoPay, internetowej Pekao24 oraz w oddziałach. Oferta dla nowych klientów. 

3,5% na 6 miesięcy do 400 tys. zł na Koncie Oszczędnościowym Premium

3,5% na 6 miesięcy do 100 tys. zł na Koncie Oszczędnościowym

3,5% na 6 miesięcy do 3 tys. zł na Koncie Oszczędnościowym Mój Skarb dla dzieci do 18 lat

Lokata na Nowe Środki  do 1 mln zł – promocja dostępna od 15 kwietnia u doradców premium w oddziałach i na telefon. Oferta dla nowych i obecnych klientów. 

2,75% na 12 miesięcy

2,5% na 6 miesięcy

2,25% na 3 miesiące

Lokata z Funduszami Pekao TFI – promocja dostępna od 1 maja w bankowości mobilnej PeoPay i internetowej Pekao24. Oferta dla obecnych i nowych środków dla nowych i obecnych klientów.

Lokaty na 6 miesięcy:

4% (gdy 70% na fundusze a 30% na lokatę)

3,5% (gdy po 50% na fundusze i lokatę)

3% (gdy 30% na fundusze i 70% na lokatę)

Lokata mobilna PeoPay – promocja dostępna od 28 kwietnia w bankowości mobilnej PeoPay. Oferta dla obecnych i nowych środków, dla nowych i obecnych klientów, którzy mają lub wyrażą zgody marketingowe oraz włączą e-wyciągi.

2,5% na 3 miesiące do 30 tys. zł

Konta Oszczędnościowe – od 4 maja podwyżka standardowego oprocentowania  Kont Oszczędnościowych posiadanych przez obecnych i nowych klientów.

 

1,2% na Koncie Oszczędnościowym Premium

1,0% na Koncie Oszczędnościowym

1,0% na Koncie Oszczędnościowym Mój Skarb dla dzieci do 18 lat

Stawki rzędu 3-4 proc. to jeszcze nie jest to, czego oczekują klienci w obliczu inflacji sięgającej 11 proc. Obecnie podstawowa stopa procentowa NBP wynosi 4,5 proc., więc teoretycznie banki mogłyby oferować lokaty nawet na 5 proc. Tak się jednak nie dzieje. O ile oprocentowanie kredytów jest powiązane ze stopami NBP, to oprocentowanie lokat już nie. Nie ma też możliwości, by zmusić banki do podniesienia oprocentowania depozytów.

 Przepisy prawa powszechnie obowiązującego nie regulują sfery oprocentowania depozytów terminowych lub rachunków oszczędnościowych. Oznacza to, że banki mają swobodę ich kształtowania w oparciu o wewnętrzną politykę oraz przyjęty model biznesowy – informuje KNF w odpowiedzi na pytanie PAP o rozdźwięk między wzrostem oprocentowania kredytów i brakiem wzrostu oprocentowania lokat.

Tymczasem dziś na Twitterze analitycy Banku BNP Paribas napisali, że stopy procentowe NBP mogą wzrosnąć nawet do 8 proc.  Podwyższamy naszą prognozę stopy referencyjnej NBP i zakładamy, że na koniec trwającego cyklu podwyżek stóp procentowych osiągnie ona poziom 8 proc. wobec 6.5 proc., którego spodziewaliśmy się dotychczas. Główny powód to nakręcanie się spirali płacowo - cenej, przy wysokiej aktywności gospodarczej na początku bieżącego roku i perspektywach luzowania fiskalnego. Skłoni to naszym zdaniem RPP do jeszcze agresywniejszego zaostrzania parametrów polityki pieniężnej – czytamy na profilu BNP Paribas o Rynkach.

Źródło:
Wojciech Boczoń
Wojciech Boczoń
analityk Bankier.pl

Ekspert z zakresu bankowości. Autor komentarzy, poradników, artykułów i raportów o bankowości skierowanych zarówno do branży, jak i jej klientów. Redaktor prowadzący branżowego serwisu PRNews.pl. Autor cyklu raportów "Polska bankowość w liczbach". Dziennikarz Roku 2013 według Kapituły Konkursu IX Kongresu Gospodarki Elektronicznej przy Związku Banków Polskich. Dwukrotnie nominowany do nagrody Dziennikarskiej im. Mariana Krzaka oraz laureat tej nagrody w 2014 r. Finalista Nagrody Dziennikarstwa Ekonomicznego Press Clubu Polska za 2019 r.

Tematy
Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Tanie konto firmowe bez ograniczeń czasowych

Komentarze (10)

dodaj komentarz
jarekzbyszek
Tania propaganda godna Pinokia. Na razie oprocentowanie lokat 0,1%.
zoomek
Dają chociaż ze 12%? Nie? To spierd.
krokodilko
a tymczasem na tronie PeKaO pisze "2,50% w skali roku na Koncie Oszczędnościowym do wysokości kwoty 20.000 zł przez 6 miesięcy od otwarcia konta."

Być może jeszcze nie czytali Bankiera i nie wiedzą że powinni oferować 3,5%

https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/oszczedzam-i-inwestuje/programy-oszczednosciowe/konto-
a tymczasem na tronie PeKaO pisze "2,50% w skali roku na Koncie Oszczędnościowym do wysokości kwoty 20.000 zł przez 6 miesięcy od otwarcia konta."

Być może jeszcze nie czytali Bankiera i nie wiedzą że powinni oferować 3,5%

https://www.pekao.com.pl/klient-indywidualny/oszczedzam-i-inwestuje/programy-oszczednosciowe/konto-oszczednosciowe.html
wboczon
"Część stawek weszła już w życie, pozostałe wejdą do 4 maja"
juratt
to jest kłamstwo dzisiaj w mojej aplikacji oprocentowanie 0,01 %
Już dawno w tym bvanku nie trzymam piniędzy
1as
Z funduszem?
Najlepiej dłużnym. One maja już rocznie 15% straty, bo ich stare obligacje poleciały na łeb przy rosnących stopach.
pikawka
stopy dalej sa ujemne w relacji do inflacji. zmiana czysto kosmetyczna dla lemingozy.
anonim_gal
Powinno być 11% ale dobre i to.
y2767651
nie, powinno byc na poziomie WIBORu, bo to on powinien okreslac koszt pozyskania pieniedzy przez bank...
zoomek odpowiada y2767651
skoro tak to przy takiej inflacji niszczenie pieniądza, tfu - niszczenie oszczędności - to nie pieniądze tylko papier a papier przyjmie wszystko, dowolną ilośc zer

Powiązane: Oszczędzanie i inwestycje

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki