REKLAMA

Bank Czarneckiego zbierze z rynku o połowę mniej

Adam Torchała2015-04-02 12:30redaktor Bankier.pl
publikacja
2015-04-02 12:30
fot. Grzegorz Kawecki / Puls Biznesu / FORUM

Droga Idea Banku na warszawską giełdę z każdym dniem wydaje się coraz bardziej wyboista. Obecnie wszystkie znaki na niebie i na ziemi wskazują, że oferenci po prostu się przeliczyli.

Wraz z decyzją o giełdowym debiucie zarząd Idea Banku przekazał rynkowi jasny sygnał: "chcemy podczas emisji zebrać miliard złotych". Informacja ta rozpaliła wyobraźnię, jednak dosyć szybko została skonfrontowana z rzeczywistością. Ogłoszona 19 marca cena maksymalna jednej akcji - 32 zł - nie dawała żadnych szans na powodzenie tego planu. Emisja 20 mln akcji mogła zaowocować w najlepszym wypadku pozyskaniem z rynku jedynie 2/3 tej sumy.

Cena ostatecznie spadła znacznie niżej. W środę 1 kwietnia poinformowano, że jedna akcja w ofercie publicznej będzie kosztowała 24 zł. Bank może więc zgarnąć z rynku co najwyżej 480 mln zł. Nie jest to nawet połowa wstępnego planu. Taki wynik niewątpliwie należy określić słowem "porażka".

Przeliczono się również na innych polach. Według wstępnych założeń Idea Bank nie miał być jedynym oferującym. Oprócz 20 mln nowych akcji, w ofercie miało się znaleźć do 7 mln akcji posiadanych przez obecnych właścicieli banku, w tym przede wszystkim przez Leszka Czarneckiego i zależne od niego spółki takie jak Getin Holding. W aneksie do prospektu poinformowano jednak, że oferta ostatecznie obejmie jedynie 20 mln nowych akcji.

Inwestorzy indywidualni pokręcili nosem

Plany te pokrzyżowali m.in. inwestorzy indywidualni, którzy mogli zgłaszać swoje zainteresowanie ofertą do 30 marca 2015 roku. Początkowo drobni gracze mieli pokryć 15% nowej emisji, co oznacza, że przeznaczono dla nich 3 mln akcji. Według najnowszych informacji otrzymają oni jedynie 0,6 mln akcji, a więc pięciokrotnie mniej niż zakładano.

Inwestorzy indywidualni nie podeszli więc do IPO Idea Banku z zakładanym przez oferujących entuzjazmem. Wydaje się, że solidarność "małych" pokrzyżowała plany "wielkiemu". Powody słabego zaangażowania mniejszych graczy mogły być jednak różne. Jednych zniechęcić mogła wysoka cena maksymalna - 32 zł dawało bowiem Idea Bankowi wskaźnik wyceny C/WK wyższy niż w przypadku takich tuzów jak PKO BP czy BZ WBK. Drugim do gustu mogła nie przypaść mglista perspektywa dywidendy. Inni z kolei widząc pikujące kursy innych spółek ze „stajni” Leszka Czarneckiego mogli po prostu dać wyraz braku zaufania do osoby głównego oferenta.

Wielu inwestorów zapewne wciąż ma w pamięci silne spadki jakie po debiucie zanotowała inna spółka ze "stajni" Czarneckiego - LC Corp / Bankier.pl

Swoje zapewne zrobiła również słaba atmosfera wokół sektora bankowego. Banki wprawdzie ciągle notują rekordowe zyski, jednak ostatnie tygodnie nie są najlepsze dla ich akcjonariuszy. Sektorowi szkodzi przede wszystkim zamieszanie wokół kredytów frankowych, które negatywnie odbiło się na kursach akcji banków, posiadających w swoim portfelu duży udział kredytów denominowanych w szwajcarskiej walucie w tym m.in. należącego do Czarneckiego Getin Banku. KNF-owskie polowanie na dywidendy i oferta Portugalczyków dotycząca sprzedaży akcji Millennium, która mogła wyssać część gotówki z rynku, sprawiły, iż timing oferty Idea Banku niewątpliwie nie należał do najlepszych.

Getin przechodzi na drugą stronę

Pozostała część oferty, a więc we wstępnym planie 17 mln nowych akcji plus 7 mln akcji oferowanych przez dotychczasowych właścicieli, znaleźć miała nabywców wśród inwestorów instytucjonalnych. Wprawdzie zapisy w tej transzy wciąż trwają, jednak już można dostrzec pewne wskazówki mówiące, że także tutaj ciężko będzie o sukces. Mocna obniżka ceny to tylko jedna z poszlak wskazująca na małe zainteresowanie tym IPO.

Do rangi swego rodzaju symbolu podnieść warto przypadek Getinu. Spółka wraz z komunikatem o rezygnacji ze sprzedaży akcji podała, że zamierza uczestniczyć w ofercie jako kupujący. Getin zmienił więc front.

- Ustalona cena jednostkowa nowych akcji Idea Banku jest atrakcyjna rynkowo. Udział spółki w ofercie publicznej banku jest dobrą inwestycją biznesową. Getin Holding - zwiększając rozmiar publicznej oferty - podniesie jej atrakcyjność dla inwestorów - skomentował w imieniu zarządu rzecznik prasowy Getin Holdingu Wojciech Sury,

Akcjonariusze Getinu wyrazili niezadowolenie z decyzji spółki. Wczoraj akcje Holdingu potaniały o ponad 5% / Bankier.pl

Komentarz ten najlepiej obrazuje rozczarowanie ceną emisyjną. Z atrakcyjnego aktywa do wydania, Idea Bank w opinii władz Getinu stał się nagle atrakcyjnym kąskiem do kupienia. Prawdopodobny jest jednak również inny scenariusz, że Getin jest swego rodzaju wsparciem, które ma zwyczajnie pomóc dopiąć ofertę. Zaangażowanie Getinu póki co nie jest znane, jednak jego skala najpewniej w najlepszy sposób zobrazuje stopień, w jakim oferenci przeliczyli się podczas przygotowywania tej oferty.

Źródło:
Adam Torchała
Adam Torchała
redaktor Bankier.pl

Redaktor zajmujący się rynkami kapitałowymi. Zdobywca tytułu Herosa Rynku Kapitałowego 2018 przyznanego przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych. Swoją uwagę skupia głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, gdzie trzyma rękę na pulsie nie tylko całego rynku, ale także poszczególnych spółek. Z uwagą śledzi również ogólnogospodarcze wydarzenia w kraju i poza jego granicami.

Tematy

Komentarze (148)

dodaj komentarz
~JurnyDziadek
Jaki bank takie IPO, czyli gowniane.
~kumaty
Świetnie, świetnie -- ciekaw jestem kto jeszcze się nabiera na przewały pana Czarneckiego. Sami poczytajcie.

www.oszukany-w-getin.pl
~Obserwator
Widzę, że Czarnecki & banda przenieśli się na money.pl, gdzie nie można komentować ich buńczucznych wypowiedzi, jakim to sukcesem było IPO tego gniota.

Jak to się mówi, nawet zdechłego kota można chwilowo ożywić - po rzuceniu z dachu wieżowca walnie w ziemię i chwilo się odbije, zanim spadnie z powrotem
Widzę, że Czarnecki & banda przenieśli się na money.pl, gdzie nie można komentować ich buńczucznych wypowiedzi, jakim to sukcesem było IPO tego gniota.

Jak to się mówi, nawet zdechłego kota można chwilowo ożywić - po rzuceniu z dachu wieżowca walnie w ziemię i chwilo się odbije, zanim spadnie z powrotem na ziemię i pozostanie nieruchomy.

W takiej właśnie fazie są wszystkie banki w tej chwili, zanim spotka je finalne walnięcie w glebę.
~wkurzony
Dzięki za te wszystkie "porady i opinie", miałem zrobić zapis, ale po przeczytaniu kilku artykułów i komentarzy pod nimi wycofałem się! Teraz czekam aż każdy hejt z tego forum przeleje mi pieniądze na konto, pieniądze które straciłem nie robiąc zapisu!!! Dziś bym lunął akcje z 10% zyskiem. Nigdy więcej Dzięki za te wszystkie "porady i opinie", miałem zrobić zapis, ale po przeczytaniu kilku artykułów i komentarzy pod nimi wycofałem się! Teraz czekam aż każdy hejt z tego forum przeleje mi pieniądze na konto, pieniądze które straciłem nie robiąc zapisu!!! Dziś bym lunął akcje z 10% zyskiem. Nigdy więcej nie zasugeruje się internetem!! Pseudo ekonomiści, finansiści czy jak was zwał!!
~zadowolony
Nie spada bo nie ma komu sprzedawać, gdyż tacy jak Ty nie kupili. A rośnie Pewnie dlatego że sami od siebie kupują przez podstawionych. I pewnie po to zrobili redukcję o 75%, aby nie bylo komu sprzedawac na debiucie, bo by musieli pakowować swoją kase podtrzymujac kurs. A za niedlugo dorzuci idea kolejne akcje i wtedy....
~Toksyczne_Kredyty
'Toksyczne Kredyty' jak i inne instrumenty finansowe. Toksyczne klauzule w umowach. Czy ktoś jeszcze to kupi? A jak nie kupi to przyszłość tego banku rysuje się w mglistych kolorach.
~klient
Gdyby l cz przeprosił za walki i oddał pieniądze klientom to kupiłbym nawet po 40 zł
~al
Omijać biznesy tego pana szerokim łukiem, lepiej przekazać kase potrzebującym , bedzie przynajmniej satysfakcja
~1234
Getin Bank wspólnie z Open Finance nabrał klientów na TU Europa - lokata powiązana- to dopiero przekręt. Za wszystko ta sama osoba.
Dlatego na nowy nikt się nie nabierze. Dlaczego KNF nie wyjaśnia takiej sprawy
~kubicawrc
open finance to zlodzieje,zabrali mi nieslusznie kase przez komornika,ktora dawno splacilem w banku,a oni bez wiedzy odkupili chyba moj dlug,a bank nie poinformowal mnie o tym

Powiązane: Idea Bank idzie na giełdę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki