REKLAMA

Bank Czarneckiego pokazał prospekt

2015-03-19 10:06
publikacja
2015-03-19 10:06

Maszerujący w stronę debiutu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie Idea Bank przedstawił prospekt emisyjny. Spółka Leszka Czarneckiego dołączy do grona podmiotów notowanych przy Książęcej najprawdopodobniej 16 kwietnia 2015 roku. Cena maksymalna akcji została ustalona na poziomie 32 zł.

Bank Czarneckiego pokazał prospekt
Bank Czarneckiego pokazał prospekt
/ Idea Bank
fot. / / Idea Bank

Oferta publiczna Idea Banku obejmuje maksymalnie 27 mln akcji, w tym do 20 mln stanowić będą akcje nowej emisji. Bank oczekuje, że wpływy netto z emisji nowych akcji wyniosą około 1 mld zł i będą przeznaczone przede wszystkim na zwiększenie akcji kredytowej.

Około 60 proc. pozyskanych środków bank chce przeznaczyć na zwiększenie akcji kredytowej dla polskich przedsiębiorców i małych przedsiębiorstw, od około 10 proc. do 30 proc. na zwiększenie finansowania działalności klientów poprzez faktoring i od około 10 proc. do 30 proc. na zwiększenie finansowania działalności klientów poprzez leasing.

- Przy założonym rozwoju pozyskane środki zabezpieczą możliwości rozwoju banku na 3 lata - powiedział na konferencji Jarosław Augustyniak, prezes Idea Banku.

Bank poinformował, że może ponadto przeznaczyć część środków z emisji nowych akcji na przejęcia podmiotów.

fot. / / Idea Bank

- Dzisiaj nie ma celów, które mogłyby być do przejęcia. Nie ma spółek, które mogłyby do grupy Idea Banku pasować. Gdyby za jakiś czas zdarzyła się możliwość akwizycji, to ten temat jest otwarty - powiedział Michał Kowalczewski z Mercurius Dom Maklerski

Szczegóły oferty: debiut 16 kwietnia

Zapisy na akcje banku w ofercie publicznej dla inwestorów instytucjonalnych odbędą się 1-7 kwietnia, a dla indywidualnych 23-30 marca. Cena maksymalna podana ma być 19 marca. Ostateczna cena i liczba oferowanych akcji zostanie ustalona 31 marca. Przewidywanym terminem pierwszego notowania akcji banku na GPW jest 16 kwietnia.

 Oferta będzie skierowana do inwestorów instytucjonalnych i indywidualnych w Polsce. W pierwszej kolejności inwestorom przydzielane będą akcje nowej emisji. Inwestorom indywidualnym zaoferowanych zostanie do 15 proc. oferowanych akcji. Zapis w tej transzy musi opiewać na co najmniej 10 akcji.

Akcjonariusze sprzedający oferują łącznie nie więcej niż 7 mln akcji, przy czym LC Corp B.V. oferuje nie więcej niż 1.082.337 akcji Sprzedawanych; Getin Holding nie więcej niż 2.000.000 akcji, Leszek Czarnecki do 1.950.000 akcji sprzedawanych, a RB Investcom Sp. z o.o. do 1.000.000 akcji.

Przewidywany harmonogram Oferty

19 marca 2015 r. - publikacja ceny maksymalnej

19 – 31 marca 2015 r. - budowa księgi popytu wśród inwestorów instytucjonalnych

23 – 30 marca 2015 r. - zapisy od inwestorów indywidualnych

31 marca 2015 r. - ustalenie i publikacja ostatecznej ceny i liczby oferowanych akcji, w tym ostatecznej liczby akcji oferowanych poszczególnym grupom inwestorów

1 – 7 kwietnia 2015 r. - zapisy od inwestorów instytucjonalnych (7 kwietnia do godz. 15:00 czasu warszawskiego)

ok. 8 kwietnia 2015 r. - przydział Akcji Oferowanych

16 kwietnia 2015 r. - przewidywany pierwszy dzień notowania akcji i PDA na GPW

Zwrócenie w kierunku faktoringu i kredytów obrotowych

Bank zakłada, że jego aktywa do końca 2017 r. wzrosną o ponad 50 proc. w porównaniu z końcem 2014 r., kiedy wyniosły 15,1 mld zł.

Dodatkowo bank zakłada, że do końca 2017 r. wartość jego portfela kredytowego w porównaniu z końcem 2014 r. się podwoi.

Bank ocenia, że jego asortyment produktów i usług będzie się zmieniał w kierunku rosnącego udziału kredytów obrotowych i usług faktoringu, jak również w mniejszej skali kredytów samochodowych i leasingu.

Zarząd przewiduje, że względny udział wyniku z tytułu prowizji i opłat grupy oraz wyniku z tytułu odsetek będzie wyższy od aktualnego poziomu.

W średnioterminowych celach bank założył, że do końca 2016 roku jego wskaźnik kosztów do dochodów (C/I) wyniesie około 50-55 proc. i będzie miał potencjał dalszej poprawy w przyszłości.

"Ponadto, zgodnie z oczekiwaniami zarządu, w okresie średnioterminowym koszty finansowania powinny się obniżyć, wskaźnik kredytów do depozytów powinien utrzymać się na poziomie porównywalnym do stanu na dzień 31 grudnia 2014 roku, a stopa zwrotu z kapitału (ROAE) na poziomie kilkunastu procent" - napisano w prospekcie.

Idea Cloud wejdzie na giełdę? Innowacje przez duże "I"

Idea Bank odnotowuje dobre wyniki, co akurat nie dziwi, bo spółka przygotowywana jest do debiutu giełdowego. Zysk netto za trzy pierwsze kwartały 2014 roku wyniósł ponad 130 mln zł. To wzrost o ponad 100% względem 2013 roku. Bank ten odpowiedzialny jest za ponad połowę zysku netto całej grupy Getin Holding. Na tle całego portfela Getinu – Idea Bank wypada naprawdę obiecująco.

Idea Bank to bank dla przedsiębiorców. Ostatnio na rynek wprowadził kilka bardzo innowacyjnych, ciekawych i nietypowych jak na polskie realia produktów. Jednym z nich jest mobilny bankomat, czyli samochód z ukrytym bankomatem, który przyjeżdża na wezwanie klienta-przedsiębiorcy. Jest to rozwiązanie genialne w swojej prostocie. Druga innowacja to specjalnie placówki dostosowane dla osób prowadzących firmy. W oddziale banku, zamiast tradycyjnych okienek, jest... kawiarnia ze stolikami umożliwiającymi podłączenie komputerów do prądu i internetu.

Do tego dochodzi sala konferencyjna na użytek klientów, którzy mogą w niej umawiać spotkania z kontrahentami. Oddział pełni substytut własnego biura dla osób prowadzących działalność gospodarczą, które jeszcze nie mogą lub nie potrzebują własnego lokalu na stałe. Oczywiście, gdy zajdzie taka potrzeba, to bez większego problemu obsługa oddziału umożliwi mu szybki zakup produktu finansowego oferowanego właśnie przez Idea Bank – nie oszukujmy się - w końcu taki jest cel istnienia placówki.

Czytaj dalej...
Łukasz Piechowiak
główny ekonomista Bankier.pl

W 2014 roku C/I grupy wynosił 59 proc. Wskaźnik ROE wynosił 21,48 proc., a wskaźnik kredyty/depozyty 90,49 proc. W 2014 grupa miała 241,3 mln zysku netto. Współczynnik wypłacalności banku wynosi 13,45 proc.

Dywidendy póki co nie będzie

Idea Bank podał także, że nie planuje wypłacać dywidendy za lata 2014-16. W kolejnych latach bank zamierza wypłacać dywidendę na poziomie do 50 proc. zysku netto.

Obecnie kapitał zakładowy Idea Banku wynosi 135.622.194 zł i dzieli się na 67.811.097 akcji o wartości nominalnej 2 zł każda.

Większościowym akcjonariuszem Banku jest Leszek Czarnecki, który bezpośrednio i pośrednio (w tym poprzez Getin Holding) posiada akcje banku stanowiące 85,73 proc. kapitału zakładowego i dające prawo do 85,95 proc. głosów na walnym zgromadzeniu banku.

Przy założeniu, że wszystkie akcje zostaną objęte przez inwestorów, będą oni łącznie posiadać akcje stanowiące 30,7 proc. kapitału zakładowego i dysponować 30,4 proc. w ogólnej liczbie głosów na WZ.

Po ofercie Leszek Czarnecki będzie kontrolować akcje stanowiące 59,33 proc. kapitału i dające prawo do 59,82 proc. w ogólnej liczbie głosów na WZ.

Dotychczasowi akcjonariusze zobowiązują się, że po ofercie nie będą sprzedawać akcji banku przez okres co najmniej 12 miesięcy w przypadku Leszka Czarneckiego i podmiotów od niego zależnych lub co najmniej 18 miesięcy w przypadku pozostałych obecnych akcjonariuszy banku.

Globalnymi koordynatorami, menedżerami oferty oraz współprowadzącymi księgę popytu są: Goldman Sachs International, Mercurius Dom Maklerski, Pekao Investment Banking oraz UniCredit Bank AG oddział w Londynie. Rolę oferującego pełni Mercurius Dom Maklerski. Noble Securities będzie odpowiedzialny za koordynację konsorcjum detalicznego.(PAP)

seb/ ana/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (71)

dodaj komentarz
~Idea
Ciekawe co będzie jak IdeaBank dalej będzie przegrywać sprawy związane z polisolokatami a ta sprawa ciągnie się już długo a ten bank ciągle przegrywa w tej kwestii z powodu nadużyć swoich pracowników, ja bym nie ryzykował
~Lopos
Z tego co widzę to mamy tu samych specjalistów, lecz to nie oni są miliarderami lecz Leszek. Poczekajmy a się przekonamy, myślę że będzie dobrze.
~stop
Zgadza się . On jest rekinem finansowym , ponieważ zjada takich leszczy jak ty naiwniaku.
~odporny_na_nagonkę
32 zł to bardzo wygórowana cena. Debiut prawdopodobnie będzie na minusie. Lepiej wydać kasę na pewniaka PKOBP. Zmienił trend ze spadkowego na wzrostowy. W tym roku będzie 42-45 zł albo i wyżej. To 20-25% pewnego zysku, nie licząc dywidendy za 2014 r.
~Janusz
IDEA BANK po ofercie będzie miał 97 mln akcji. Przy cenie 32 zł kapitalizacja wynosi prawie 3 miliardy ( trzy miliardy) Zysk banku wynosił 200 mln. W takim razie cena rynkowa do zysku P/E wynosi przynajmniej 15 (piętnaście) . A więc jak na debiut to jest drogo. Nie kupuję zdecydowanie. Tańszy jest PKO , P/E 12.
~tytanium
no to nie kupuj nikt ci nie karze,śmieszny koleszko,
~Janusz odpowiada ~tytanium
Zaskakująca i poważna informacja poważnego filozofa , że nikt mi nie karze kupować. Hahahaha
~nn odpowiada ~tytanium
Pewnie zapisałeś się na emisję, a teraz strach w oczach?. I słusznie się boisz.
~zgryz
Dodać należy, że dywidendy z zysku nie będą wypłacać co najmniej przez 3 lata. Ja tu widzę tylko skok na kasę naiwnych. Jak właściciel sprzedaje akcje, to kurs będzie spadał po debiucie.
~j24
Dla tych co sa przeciw i dla tych co sa za.
Kupilem pierwsze akcje Getinu 03.2002 roku (1,30/1,32/ 1,35 zl) . Wtedy Getin nie byl bankiem i nie nalezal do Pana Czarneckiego. Potem Getina kupil Czarnecki . Powiedzial ,ze robi bank , bylem sceptykiem . Ciagle wydawal akcje (1,42 zl) ,a ja kupowalem . Na dzisiaj mam zrobiona z 1ak.
Dla tych co sa przeciw i dla tych co sa za.
Kupilem pierwsze akcje Getinu 03.2002 roku (1,30/1,32/ 1,35 zl) . Wtedy Getin nie byl bankiem i nie nalezal do Pana Czarneckiego. Potem Getina kupil Czarnecki . Powiedzial ,ze robi bank , bylem sceptykiem . Ciagle wydawal akcje (1,42 zl) ,a ja kupowalem . Na dzisiaj mam zrobiona z 1ak. Getinu dodatkowo 3 ak. GNB. A ze akcje ida raz do gory ,raz na dol ,gora,dol . To co ?Taki jest urok gieldy. Ale ja domyslam sie co on chce i czekam .
Najbardziej krytykuja ci co na gieldzie ich nie ma . Boja sie , ze ci co sa zarobia (moga zarobic).
Jak pies ogrodnika , sam nie zezre i drugiemu nie da.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki