Balcerowicz odchodzi i... zostawia sprawnie funkcjonujący bank centralny

2007-01-09 14:00
publikacja
2007-01-09 14:00

Ustępujący szef NBP Leszek Balcerowicz zapewnił, że zostawia nowoczesny i sprawnie funkcjonujący bank centralny. Balcerowicz wyraził nadzieję, że ta ważna - jego zdaniem - zdobycz publiczna nie zostanie zmarnowana.

Przedstawiając dziennikarzom osiągnięcia NBP w ciągu ostatnich 6 lat, profesor Balcerowicz zwrócił uwagę na sukces, jakim było zmniejszenie inflacji z ponad 11 procent do dzisiejszej, niskiej wartości jednocyfrowej. Bank pokazał, że dzięki jego polityce pieniężnej, Polska ma jeden z najniższych wskaźników inflacyjnych na świecie.

Wśród głównych osiągnięć NBP Leszek Balcerowicz wymienił unowocześnienie sposobów zarządzania rezerwami dewizowymi państwa, istotne usprawnienie obsługi budżetu państwa, wprowadzenie nowoczesnego systemu bankowości elektronicznej oraz rozwijanie działalności informacyjnej, edukacyjnej i naukowej w dziedzinie ekonomii.

Leszek Balcerowicz podkreślił, że NBP starał się pod jego kierownictwem realizować ideę taniego i sprawnego państwa. Zmniejszono zatem liczbę placówek terenowych Banku i zredukowano zatrudnienie w tej instytucji o prawie 30 procent. Te pieniądze pozostały w budżecie.

"Czyniliśmy to wyłącznie z własnej inicjatywy" - podkreślił Leszek Balcerowicz - "bo tak się godzi, bo trzeba wykonywać dobrą pracę na każdym stanowisku".

Źródło:IAR
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (7)

dodaj komentarz
~shrek74
Mam tylko nadzieję że teraz nie będzie gorzej. Z drugiej strony to wszystko jest nie tak. Skoro jest człowiek odpowiedni to po co go zmieniać.
~MUA:*
Balcerek ThX moze sie cos zmieni w tym kraju???? OBY!!!!!! bez ciebie bedzie lepieJ! Jeszcze raz ThX
~Inwestor
Jest niewielu ludzi, którzy posiadają charakter, wiedzę i odwagę w jednej osobie pan Balcerowicz do takich należy. Pozdrawiam i życzę wszystkiego dobrego
~pawełek
ciekawe co po kadencji powiemy o Skrzypku
~
W tym kraju byle smrod walczacy z wentylatorem uwaza sie za Don Kichota...a Balcerowicz to wyjatkowy polityk i fachowiec...
~
Gdyby bylo wiecej takich osob jak Balcerowicz to nasze panstwo inaczej by wygladalo i funkcjonowalo

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki