Wyniki badań wskazują, że do największych wyzwań organizacyjnych przedsiębiorcy zaliczają zarządzanie projektami (61% badanych) i pracownikami (58%) oraz skrócenie czasu realizacji projektów (81%). Za cele strategiczne, badane spółki obierają zwiększenie przychodów (88%) oraz podniesienie poziomu rentowności projektów (64%).
Zakres badania
W badaniach Professional Services Monitor 2010 wzięły udział spółki informatyczne, agencje PR i reklamowe, firmy badawcze, biura projektowe i inne spółki z sektora usług profesjonalnych. Wywiad składał się z 14 pytań, które dotyczyły m.in. wyzwań organizacyjnych, strategicznych planów, sposobu planowania i przydzielania zasobów, rozwoju w obszarach związanych z zarządzaniem firmą i pracownikami oraz rentowności projektów i czynników generujących straty.
„Po kryzysowym roku 2009 spółki starają się odzyskać stracone pozycje poprzez zwiększenie roli zarządzania projektami w funkcjonowaniu przedsiębiorstwa. Firmy usługowe coraz częściej dostrzegają, że najlepszym sposobem na ograniczanie strat związanych z nieefektywnym zarządzaniem jest lepsze dysponowanie potencjałem pracowników oraz większa kontrola nad planowaniem i rentownością projektów” – mówi Anna Turzańska-Sadlej, Prezes Zarządu Todis Consulting Group.
Ważna kontrola rentowności projektów
Badania wskazują, że w nadchodzących miesiącach spółki z sektora usług profesjonalnych będą rozszerzały swoje portfolio produktów i usług (48%) oraz szukały nowych rynków zbytu (52%). W obszarze zarządzania spółki będą starały się zwiększać kontrolę nad rentownością projektów (59%) oraz usprawniać procesy i działania związane z ich planowaniem (55%). Nie mniej istotne są kwestie związane z efektywnym przydzielaniem ludzi do właściwych procesów (wskazuje tak 50% ankietowanych).
Stracony czas kosztuje najwięcej
Czynniki, które generują największe straty w realizacji projektów, to zdaniem badanych firm przedłużający się czas realizacji projektów (82%) oraz nieefektywne zarządzanie nimi (45%). Najmniejsze straty powodowane są błędami w raportowaniu czasu pracy (11%) oraz sprawami związanymi z niezafakturowanymi płatnościami za tzw. bieżące wydatki (taksówki, telefony, etc – w 9% przypadków).
„Analizując wyniki badań można przypuszczać, że firmy coraz częściej będą inwestowały w narzędzia służące do monitorowania rentowności projektów (obecnie kształtującej się na poziomie 30%) i przydzielania zasobów. Jest to spowodowane niskimi wskaźnikami dotyczącymi wykorzystania zasobów pracowniczych, które w połowie ankietowanych firm kształtują się na poziomie od 60-80%, a także nieefektywnym przydzielaniem pracowników do realizacji projektów. Na razie tylko 16% badanych spółek planuje takie działania wykorzystując system informatyczny, dlatego konieczne jest zwiększenie wśród firm świadomości nt. roli nowoczesnych technologii w realizacji projektów.” – podsumowuje Anna Turzańska-Sadlej.
Todis Consulting Group
- Badania były przeprowadzane w okresie od lutego do maja 2010 r. Todis Consulting Group to polska firma konsultingowa, oferująca kompleksowe rozwiązania informatyczne i organizacyjne. Umożliwia optymalne wykorzystanie kompetencji zespołów w celu zwiększenia rentowności i skuteczności projektów.
- Firma jest w Polsce wyłącznym przedstawicielem firmy Maconomy, dostarczającej system do zarządzania projektami, finansami oraz planowania zasobów i rozwoju kompetencji firm z sektora usług profesjonalnych.
- Na stałe współpracuje z ponad 80 klientami w kraju i za granicą. Wśród klientów Todis znajdują się takie firmy jak: Leo Burnett, Radisson SAS, DGA, DDB, BBDO, G7, Royal Meridien Bristol, Grundfos, Vaillant, Alfa Laval, Scania, MPG Media Planning Group.
Cezary Tchorek-Helm



























































