REKLAMA

BP zwolni 10 tys. pracowników

2020-06-08 18:38
publikacja
2020-06-08 18:38

Koncern paliwowy BP zwolni na całym świecie 10 tys. pracowników, około 15 proc. liczącej ponad 70 tys. ludzi załogi - poinformował w poniedziałek dyrektor generalny Bernard Looney. Redukcje są efektem kryzysu wywołanego pandemią koronawirusa.

fot. REUTERS/Jumana ElHeloueh / / FORUM
Looney zapowiedział w skierowanym do załogi liście, że zwolnienia obejmą głównie pracowników biurowych, a większość dotkniętych nimi osób opuści firmę do końca tego roku.

W Wielkiej Brytanii, w której BP zatrudnia 15 tys. ludzi, pracę straci ok. 2 tys. z nich - powiedział agencji Reutera rzecznik prasowy koncernu.

Zwolnienia są konieczne, ponieważ przy obecnych cenach ropy firma wydaje o wiele więcej, niż zarabia - tłumaczył Looney, dodając, że jest to tylko jeden z kroków, które podejmie BP, aby zmniejszyć swoje koszty i dostosować się do nowej sytuacji.

Wydatki inwestycyjne koncernu mają w tym roku spaść o ok. 25 proc., czyli o ok. 3 mld dolarów, BP planuje też ograniczyć do końca 2021 r. swoje koszty operacyjne o 2,5 mld dolarów.

Według kierownictwa firmy największy ciężar redukcji i oszczędności mają ponieść pracownicy wyższego szczebla. Zapowiedziano, że ich płace pozostaną zamrożone do kwietnia 2021 r. i prawdopodobnie nie otrzymają oni premii rocznych.

Branża paliwowa została szczególnie mocno dotknięta przez pandemię koronawirusa i następujący po niej kryzys, który poważnie ograniczył popyt na ropę, gaz ziemny i paliwa, co przyczyniło się do gwałtownego spadku cen tych surowców - przypomina agencja AP.

Decyzja ma też związek z nową strategią koncernu, który zobowiązał się do ograniczenia emisji CO2 i stara się zmienić swoją strukturę, skupiając się mocniej na produkcji energii ze źródeł odnawialnych niż z paliw kopalnych - zauważa Reuters.

adj/ mal/

Źródło:PAP
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (4)

dodaj komentarz
bha
Cóż...Im więcej jest zwalnianych nie tylko w tej branży tym mniej paliwa i nie tylko... sprzedadzą wszelakie firmy,usługi etc.Kij rosnących coraz mocniej zwolnień i bezrobocia na całym świecie ma zawsze dwa końce !.
ajwaj
To sie BP (British P) slabo stara.
Moze chinskim przyjaciolom (najwiekszy konsument weglowodorów) Angole oferowali wojny opiumowe, albo kolonie kolejna.
_____________________
RIA Novosti. Gazprom Invest, LLC ogłosił otwarty konkurs w formie elektronicznej na dostawę rur w latach 2020-2022 z początkową (maksymalną)
To sie BP (British P) slabo stara.
Moze chinskim przyjaciolom (najwiekszy konsument weglowodorów) Angole oferowali wojny opiumowe, albo kolonie kolejna.
_____________________
RIA Novosti. Gazprom Invest, LLC ogłosił otwarty konkurs w formie elektronicznej na dostawę rur w latach 2020-2022 z początkową (maksymalną) ceną umowy na poziomie 98,4 mld rubli, zgodnie z danymi portalu zamówień rządowych.
Według portalu jest to największy zakup rur Gazpromu.

Prawie 1,3 mln ton rur, w zależności od specyfikacji, zostanie dostarczonych do różnych obiektów. W szczególności dla linii przesyłowej Syberii, dla systemu gazowego Ukhta - Torzhok i Bovanenkovo - Ukhta. Klient określił magazyny dostaw: Ryzdvyany, Buguruslan, Ukhta, Romanovo.
Zakup odbywa się w jednej partii. Wnioski o dopuszczenie do udziału w przetargu przyjmowane są do 15 czerwca, wyniki zostaną podsumowane 16 czerwca.
ajwaj odpowiada jes
z przerazeniem
na bankier.pl
dla ciebie sa inne pomocy

Powiązane: Koronawirus a gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki