REKLAMA

BIK: będzie rekord wszech czasów w hipotekach

Michał Kisiel2021-08-05 11:55analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-05 11:55
BIK: będzie rekord wszech czasów w hipotekach
BIK: będzie rekord wszech czasów w hipotekach
fot. Damian Lugowski / / Shutterstock

W 2021 r. do kredytobiorców trafi 83 mld zł nowych kredytów hipotecznych, prognozuje Biuro Informacji Kredytowej. Nawet przy pesymistycznych założeniach o spowolnieniu sprzedaży jesienią kwota przekroczy 80 mld zł.

Biuro Informacji Kredytowej zaprezentowało podsumowanie sytuacji na rynku kredytowym i pożyczkowym w I połowie 2021 r. We wszystkich segmentach, poza limitami kredytowymi, wyniki sprzedaży były wyższe niż w analogicznym okresie 2020 r. Przypomnijmy jednak, że tamto półrocze było okresem niezwykłym – od marca mieliśmy do czynienia z zamknięciem gospodarki, które wpłynęło na załamanie zainteresowania kredytami.

W pierwszych 6 miesiącach 2021 r. banki udzieliły 41,7 mld zł kredytów mieszkaniowych (wzrost o 32,7 proc. rok do roku). Do klientów trafiło w tym czasie 32,1 mld zł kredytów gotówkowych (+25,9 proc.) oraz 8,1 mld zł kredytów ratalnych (+27,6 proc.). Odżył rynek pożyczek pozabankowych, gdzie wzrost sprzedaży wyniósł 38 proc. (3,2 mld zł). Najsłabiej radziły sobie karty kredytowe (wzrost o 7,3 proc., 2,3 mld zł) oraz limity kredytowe (-4,2 proc., 1,1 mld zł).

BIK

Kredyty mieszkaniowe na wznoszącej fali

BIK prognozuje, że w 2021 r. banki udzielą kredytów hipotecznych na kwotę ok. 83 mld zł. Zdaniem analityków biura nawet w pesymistycznym scenariuszu kolejnych obostrzeń w okresie jesiennym, sprzedaż hipotek przekroczy w tym roku 80 mld zł.

Największą dynamiką sprzedaży charakteryzują się hipoteki o kwotach powyżej 500 tys. zł. Wzrost liczby takich umów w I połowie roku wyniósł 68 proc. (w porównaniu z analogicznym okresem 2020 r.). Zobowiązania przekraczające 0,5 mln zł stanowiły w pierwszych 6 miesiącach roku ponad 25 proc. sprzedaży wartościowo.

BIK

BIK zwraca uwagę na kilka interesujących trendów w kredytach hipotecznych. Pierwszym jest wydłużający się średni okres kredytowania w przypadku kredytów na najwyższe kwoty. W I półroczu 2019 r. dla zobowiązań powyżej 500 tys. zł średnia wynosiła 25,6 roku. W ostatnim okresie – 27,4.

BIK

Biuro przyjrzało się także strukturze geograficznej sprzedaży. Za 18,1 proc. wartości sprzedanych hipotek odpowiada aglomeracja warszawska, mimo że gromadzi ona 8,2 proc. populacji kraju. Najmocniej sprzedaż kredytów mieszkaniowych rosła w ostatnim półroczu w aglomeracji górnośląskiej (+46,7 proc. wartościowo) oraz łódzkiej (+35,7 proc.).

BIK

Średnia kwota udzielonego kredytu hipotecznego najmocniej wzrosła w aglomeracji górnośląskiej (o 11,9 proc., do 285 tys. zł) oraz szczecińskiej (o 11,6 proc., do 339 tys. zł). W aglomeracji warszawskiej średnia kwota hipoteki przekraczała wyraźnie granicę 420 tys. zł.

BIK

Gotówki na wysokie kwoty napędzają sprzedaż

Również w przypadku kredytów gotówkowych prym wiodą zobowiązania na wysokie kwoty. W pierwszym półroczu 2021 r. najbardziej wzrosła sprzedaż produktów o kwocie powyżej 50 tys. zł (39,7 proc. rdr). Odpowiadają one za 44,1 proc. udzielonych „gotówek” wartościowo.

Co ciekawe, średnia kwota kredytu gotówkowego udzielonego przez banki pozostaje na w miarę stabilnym poziomie od kilku półroczy. Wyraźny wzrost miał natomiast miejsce w bankach spółdzielczych oraz SKOK-ach. W kasach jeszcze w I połowie 2019 r. wskaźnik ten wynosił 17,5 tys. zł. W ostatnim półroczu wzrósł do 25,9 tys. zł.

BIK

Ponad połowa środków w udzielonych kredytach gotówkowych na najwyższe kwoty (pow. 50 tys. zł) przeznaczona jest na konsolidację lub rolowanie poprzednich zobowiązań. W całej sprzedaży „gotówek” odsetek ten jest nieco niższy i wynosi 45 proc.

BIK sprawdził także tezę o wyższym ryzyku kredytów gotówkowych wysokokwotowych. Najnowsze generacje takich zobowiązań spłacają się jednak lepiej niż takie same kredyty z poprzednich lat. Z danych biura wynika, że klienci sięgający po finansowanie na wyższe kwoty mają wyższą (średnio) ocenę scoringową niż ogół kredytobiorców gotówkowych.

BIK

W danych BIK nie znalazła potwierdzenia również teza, że kredyty gotówkowe są coraz ważniejszym źródłem finansowania najmniejszych firm (mikroprzedsiębiorcy mieliby starać się o finansowanie jako osoby fizyczne). Udział takich typów klienta w wartości udzielonych kredytów gotówkowych spadła znacząco w momencie początku pandemii (z ok. 8 proc. do 4 proc.) i pozostaje nadal na poziomie nieprzekraczającym 5 proc.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Woda pod Twoją marką i stojąca za nią historia

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
marxs
rekord bankructw i samobójstw też wkrótce będzie
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
jas2
Lemingi nadal twierdzą, że nie ma wzrostu gospodarczego.
300_pala
Powiedz to Hiszpanom. Tam tez budowali do 2008
majmun
Jak pęknie ten cudowny balonik to zmiecie kredytobiorców razem z kredytodawcami......i problem rozwiąże Bank Centralny z cyfrową walutą.
krzysiek-b
Dymanie ludzie bez mydełka. Będzie płacz jak ta mega bania pęknie z hukiem zostawiając ludzi z rosnącymi ratami kredytu (stopy w górę) i malejącą wartością mieszkań
hfjdj
Równie dobrze można powiedzieć że samochody to szatan bo jak ludzie pod nie powpadają to zostaną z połamanymi kośćmi. No i są samochody i ludzie codziennie pod nie wpadają. A ty wypisujesz że o jakiś kredyt ktoś nie spłaci.
rekin1986
Ale będzie kwik jak stopy ruszą do góry franki przy tym to będzie pikuś o ile kredyty do 200 tys to jeszcze rozumiem ktoś chce kupić małe mieszkanie w rozsądnej cenie tyle kredyty na ponad pół bańki to już jest stryczek na całe życie przy dobrych wiatrach jeszcze dzieci będą to spłacać

Całe szczęście
Ale będzie kwik jak stopy ruszą do góry franki przy tym to będzie pikuś o ile kredyty do 200 tys to jeszcze rozumiem ktoś chce kupić małe mieszkanie w rozsądnej cenie tyle kredyty na ponad pół bańki to już jest stryczek na całe życie przy dobrych wiatrach jeszcze dzieci będą to spłacać

Całe szczęście , że nie jesteśmy Szwecją gdzie hipotekę można dostać na 100 lat to jest dopiero jazda na 4 pokolenia w przód

Jak by walnęło chociaż 10 procent hipotek z 3 mln to by było więcej na sprzedaż niż się buduje w ciągu roku wtedy to pies z kulawą nogą kupowął by nowe jak z licytacji można kupić za pół darmo

Całe szczęście , że nie ma katasteru nie jeden musiał by kataster bulić może taki sam jak PIT dochodowy plus hipoteka to by mu się własności odechciało jak by musiał drugą nieruchomość oddać w katasterze i hipotece nie licząc już amortyzacji ale to osobna bajka
inwestorwroclaw
Bo "dymać" to trza umieć. Przecież wynagrodzenie rośnie szybciej od inflacji, a "lepszy sort" woła o więcej, to "gorszy sort" niech zapiepsza i płaci podatki razy dwa.
inwestorwroclaw
Przecież rząd tego chce, a RPP jest posłuszna. Zawsze może się w tej sprawie wypowiedzieć TK.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki