REKLAMA

BFG: nie będzie przewalutowania kredytów frankowych dla klientów Getin Noble Bank

2022-10-23 07:31
publikacja
2022-10-23 07:31

Bankowy Fundusz Gwarancyjny nie będzie oferował przewalutowania kredytów frankowych klientom Getin Noble Bank – wynika z odpowiedzi BFG na pytania PAP.

BFG: nie będzie przewalutowania kredytów frankowych dla klientów Getin Noble Bank
BFG: nie będzie przewalutowania kredytów frankowych dla klientów Getin Noble Bank
fot. marekusz / / Shutterstock

30 września Bankowy Fundusz Gwarancyjny rozpoczął przymusową restrukturyzację Getin Noble Banku. Zgodnie z komunikatem cała działalność GNB została przeniesiona do Banku BFG (którego właścicielem jest BFG oraz System Ochrony Banków Komercyjnych, utworzony przez 8 największych banków). Wyjątkiem są kredyty hipoteczne denominowane lub indeksowane do walut obcych (w tym do franka szwajcarskiego), które zostały wyłączone z przeniesienia i pozostają w Getin Noble Bank.

„Nie są przewidywane zmiany w zakresie kredytów denominowanych lub indeksowanych do walut obcych – należy je spłacać na dotychczasowych warunkach. Ugód w zakresie przewalutowania, które powodowałyby zubożenie masy upadłości, nie możemy oferować, bo bank nie ma na to środków, a BFG nie może zubażać masy upadłości” – odpowiedział BFG na pytanie PAP, czy klienci pozostający w GNB otrzymają ofertę przewalutowania kredytów.

Decyzja o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku została podjęta z uwagi na jego bardzo złą sytuację finansową. Jak podano w komunikacie BFG o wszczęciu przymusowej restrukturyzacji bank od 2016 r. notował nieprzerwane straty roczne a w kwietniu GNB poinformował o wystąpieniu przesłanki zagrożenia upadłością.

„Podmiot w restrukturyzacji pozostaje w obrocie prawnym, ale zgodnie z art. 135 ust. 4. uBFG w czasie trwania przymusowej restrukturyzacji w stosunku do podmiotu w restrukturyzacji niedopuszczalne jest wszczęcie postępowania egzekucyjnego i postępowania zabezpieczającego, a zgodnie z art. 135 ust. 1 uBFG postępowanie egzekucyjne lub zabezpieczające skierowane do majątku podmiotu w restrukturyzacji wszczęte przed wszczęciem przymusowej restrukturyzacji podlega umorzeniu. Po ogłoszeniu upadłości podmiotu w restrukturyzacji roszczeń można będzie dochodzić zgodnie z prawem upadłościowym” – podano w odpowiedzi BFG na pytanie PAP, czy Getin Noble Bank jest w stanie obsługiwać swoje zobowiązania wobec innych banków, wynikające z kredytów frankowych.

autor: Marek Siudaj

Źródło:PAP
Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (10)

dodaj komentarz
zoomek
Wirtualne pieniądze. Były ale zniknęły.
prawdziwynierobot
cuda. Szkoda że w drugą stronę to nie działa
arwena2010
klienci frankowi w Getin- podziękujcie PIS za to że znajdujecie sie w czarnej du...e.
Ciekawe-ilu z Was głosowało za dobrą zmiana.. pewnie te statystyczne 35 %- wiec wobec tej grupy moja radość nie zna granic. Zal mi pozostałych jak ich państwo PISowskie załatwiło bez mydła.
70_mln
Tak, i to wszystko pewnie zgodnie z prawem.
Zamiast rozwiązać problem to się go jeszcze bardziej gmatwa
efg
Rąbneli Czarneckiemu Bank a teraz wykręcili kredytobiorców, mistrze. I wszystko z powodu głupich 40 baniek.....
70_mln
jeszcze ludziom zniknęli obligacje getinu.
Wiesz, tu chodzi o honor, nie o pieniądze (ironia)

Powiązane: Życie z frankiem

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki