Budowa autostrady A1 niebawem ruszy

Umowa na prace przy odcinku autostrady A1 stanowiącym część obwodnicy Częstochowy, powinna zostać podpisana w ciągu kilku dni - poinformował w poniedziałek dziennikarzy minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

(GDDKiA)

"Być może dzisiaj, w zależności od możliwości wykonawcy, a na pewno w najbliższych dniach, podpiszemy umowę na odcinek autostrady A1, który do niedawna realizowała firma Salini" - powiedział minister Adamczyk.

"Wszystko wskazuje na to, że w najbliższych dniach, tygodniach, pojawią się tam wykonawcy, pracownicy, którzy będą realizowali autostradę A1. Naszym celem jest przejezdność tego odcinka do końca roku" - dodał.

Adamczyk: Zrealizowano 82 proc. planowanej sieci autostrad w Polsce

"W naszej strategii planujemy 2 tys. km autostrad w Polsce. W przypadku 1638 km możemy mówić, że te autostrady są już użytkowane. Należy więc podkreślić, że kończymy program autostradowy bo mamy już 82 proc. planowanej sieci autostrad w Polsce" - powiedział Adamczyk.

"W chwili obecnej mamy w budowie 153,2 km autostrad, w przetargu mamy 22 km autostrad. W 2019 r. ogłosimy przetarg na 37,5 km autostrady A2 między Mińskiem Mazowieckim a Siedlcami. W 2020 r. ogłosimy przetarg na autostradę A2 Siedlce - Biała Podlaska i trzy odcinki autostrady A18. W przyszłej perspektywie pozostanie nam do zbudowania tylko jeden odcinek autostrady o długości 32 km, autostrady A2 Biała Podlaska - granica państwa. Przetarg na ten ostatni odcinek chcemy ogłosić najpóźniej w 2021 r. i tym samym zostaną zbudowane wszystkie odcinki autostrad w Polsce. Zakładamy, że ostatni odcinek sieci autostrad w Polsce zostanie oddany do użytku w 2025 r." - dodał minister.

Adamczyk wyraził nadzieję, że w sierpniu tego roku oddanych zostanie 37 km autostrady A1.

Minister poinformował, że obecnie resort koncentruje się na budowie dróg ekspresowych.

"Zakładamy budowę 5650 km dróg ekspresowych, a gdyby doliczyć do tego zmiany korytarzowe, które wynikają z procedur środowiskowych, planistycznych to jest to około 6 tys. km dróg ekspresowych w Polsce. Na dzisiaj zrealizowano 39 proc. sieci, czyli 2200 km tras" - powiedział Adamczyk.

Dodał, że w budowie mamy obecnie 1077 km dróg ekspresowych, w przetargu mamy 73 km dróg ekspresowych, w przygotowaniu w ramach zapewnionych środków w Programie Budowy Dróg Krajowych mamy 820 km dróg ekspresowych. Z kolei w przygotowaniu na przyszłą perspektywę jest 1667 km dróg ekspresowych.

"Z całego pakietu bez mała 6 tys. km dróg ekspresowych, nie rozpoczęto prac przygotowawczych tylko dla 100 km dróg ekspresowych" - powiedział Adamczyk.

Minister podkreślił, że w obecnej perspektywie budżetowej nie ma zagrożenia niewykorzystania środków unijnych przeznaczonych na inwestycje drogowe. "Podobnie również jak nie ma zagrożenia wykorzystania środków unijnych na inwestycje kolejowe" - dodał.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) wybrała na początku lipca tego roku ofertę konsorcjum z kluczowym udziałem Strabagu i Budimeksu na kontynuację budowy autostradowej obwodnicy Częstochowy, w ciągu autostrady A1. Wartość tej oferty to blisko 353,2 mln zł netto.

W ostatnich dniach kwietnia 2019 r. GDDKiA odstąpiła od umowy z konsorcjum realizującym A1 pomiędzy węzłami Rząsawa i Blachownia - po wielokrotnych wezwaniach wykonawcy tego odcinka do powrotu na budowę i prowadzenia robót zgodnie z kontraktem.

MI wskazało, że konsorcjum firm, z Salini Polska jako liderem, mimo wielokrotnych wezwań, nie realizowało prac objętych kontraktem. Wykonawca prowadził inwestycję niezgodnie z zawartą umową, nie wypełniał zapisów dotyczących realizacji kontraktu oraz nie regulował płatności dla podwykonawców, usługodawców i dostawców materiałów.

Drożność obwodnicy Częstochowy – z trzema węzłami – jest kluczowa dla otwarcia autostrady A1 od Pyrzowic za Częstochowę. Wkrótce rozpocznie się bowiem remont częstochowskiego odcinka DK1, którą obecnie odbywa się główny ruch tranzytowy w osi północ-południe (autostradowa obwodnica ma przejąć z obecnej "jedynki" większą część tranzytu).(PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ drag/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
13 5 borma

Bedzie budowana , jak sie wladze zmienia. Te , czego sie nie tkna to spartacza.

! Odpowiedz
6 9 antek10

Te dwupasmowe drogi nie nazywajcie autostradami. Wiecej sie tam wystoisz w korku niz zaoszczedzisz czasu.

! Odpowiedz
5 4 rynkitomojapasja

Bzdury pleciesz!

! Odpowiedz
14 21 pluto85md

Wiadomosc dnia. Nie podpisano umowy.

Wykonawca nie byl zainteresowany rozpoczeciem biegu terminu prac przy nie rozwiazanych wadach projektu czy innej dokumentacji. Nawet 2-miesieczna karencja terminu nie przekonala wykonawcy. Tak bylo juz z PLK -wykonawcy portow podpisali umowy, ale termin nie uplywa zgodnie z zalacznikiem umowy. Wazne, ze ministerstwo moglo sie pochwalic sukcesem, w I polowie roku podpisano umowy na ponad 6 mld zl z planowanych 14 mld zl za caly rok. (W tym porty 3,3 mld zl). To nic ze inwestycje tak naprawde zaczna sie za kilka miesiecy, byc moze nawet w przyszlym roku. Najpewniej w marcu, po przerwie zimowej.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
73 49 ajwaj

Typowa wrzuta propagandowa PISty

" umowa POWINNA zostać podpisana w ciągu kilku dni"

Czyli umowy NIE MA.
Tak jak nie ma tunelu w Swinoujsciu, setek mostów, promów ze stoczni w Szczecinie (ze stepka ze zlomu zza plota), milonów mieszkan, el. jadrowej itd. itp.

infantylna socjotechnika - wrzuta poszla, a potem cisza na wieki :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 5 --__hubert__---__--__--__--__-

AJWAJ u was to się DOPIERO dzieje - FSB zhakowane , wyciek 7,5 terabajta danych .

! Odpowiedz
0 0 (usunięty) odpowiada --__hubert__---__--__--__--__-

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
40 37 jendreka

Brawo, kolejny sukces rządu PiS.

! Odpowiedz
31 39 sloneczkodzg

Największy sukces POprzedniego rządu to budowa S 19: Sokołów Młp. Północ - Stobierna . Na tej expresowej drodze jest tylko PO 1 pasie ruchu w obie strony . Tylko boki rwać ze śmiechu .

! Odpowiedz
13 28 anna_domagalczyk odpowiada sloneczkodzg

Ale ten rząd rządzi od czterech lat. Więc pytania o osiągnięcia są jak najbardziej zasadne. Czemu mają służyć argumenty o poprzednim rządzie? Od tego nie przybędzie osiągnięć.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil