REKLAMA

Austria: druga tura wyborów prezydenckich

2016-05-22 07:56
publikacja
2016-05-22 07:56

[Aktualizacja 19:20] Według wstępnych rezultatów II tury wyborów prezydenckich w Austrii Norbert Hofer z prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności uzyskał 51,9 proc. głosów, a wspierany przez Zielonych Alexander Van der Bellen 48,1 proc. - podało austriackie MSW. Ministerstwo zastrzegło, że wstępne wyniki nie uwzględniają głosów oddanych korespondencyjnie.

Kandydat prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) Norbert Hofer / fot. Leonhard Foeger / FORUM

Agencja Reutera podaje, że ponad 10 proc. wyborców zdecydowało się na głosowanie korespondencyjne; głosy te mają zostać policzone do poniedziałku, a więc możliwe, że wynik nie będzie znany do tego czasu.

W niedzielę tuż po zamknięciu lokali wyborczych o godzinie 17 austriacka telewizja ORF zaczęła przekazywać prognozy instytutu opinii Sora, z których wynikało, że prowadzenie objął Hofer z Austriackiej Partii Wolności (FPOe) z 50,2 proc. głosów, przed Van der Bellenem z 49,8 proc.

Po chwili sytuacja się odwróciła: to wspierany przez Zielonych kandydat zyskał przewagę w postaci 50,1 proc. głosów nad kandydatem FPOe, który miał 49,9 proc. poparcia.

Kolejne prognozy powyborcze po przeliczeniu ponad 90 proc. głosów mówiły już o równych wynikach (po 50 proc.) obu kandydatów.

Instytut Sora od początku zastrzegał, że zbyt mała różnica między wynikami kandydatów nie pozwala określić, kto zwyciężył.

Sam Hofer przyznał w niedzielę w telewizji ORF, że z wynikami wyborów "trzeba będzie poczekać do poniedziałku", aż do zakończenia obliczania głosów korespondencyjnych. W tym samym duchu wypowiedział się drugi kandydat.

45-letni Hofer, z zawodu mechanik lotniczy, wygrał pierwszą turę wyborów 24 kwietnia z wynikiem 35,05 proc. 72-letni emerytowany uniwersytecki profesor ekonomii Van der Bellen zdobył wtedy 21,34 proc. głosów.

Jeśli Hofer zwycięży w drugiej turze, będzie najmłodszym prezydentem w historii Republiki Austrii, a także pierwszym przedstawicielem skrajnej prawicy, który stanie na czele państwa należącego do Unii Europejskiej. (PAP)

cyk/ mc/

Źródło:PAP
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (26)

dodaj komentarz
~Genek
Faszyzm obejmuję coraz więcej krajów najpierw Rosja z Putinem potem Wegry z Orbanem, teraz Polska z Kaczyńskim potem USA z Trumpem króluje paranoja i populizm szukanie cudownych recept i wrogów.
~Juman
Aha, czyli zieloni nie są populistyczni, ale prawicowi już tak. Dziękuję PAP, że zawsze stoi na straży tego co mam myśleć.
~Piotr
Ta zgnilizna lewicowa niestety rozlała się zbyt szeroko głównie w Europie, stąd myślenie takie przenika do naszego życia z ośrodków władzy, mediów czy instytucji państwowych. Szczęście że następuje powolne przywracanie równowagi i ludzie zauważyli tę zgniliznę mentalną lewactwa. No ale ośrodki władzy wciąż Ta zgnilizna lewicowa niestety rozlała się zbyt szeroko głównie w Europie, stąd myślenie takie przenika do naszego życia z ośrodków władzy, mediów czy instytucji państwowych. Szczęście że następuje powolne przywracanie równowagi i ludzie zauważyli tę zgniliznę mentalną lewactwa. No ale ośrodki władzy wciąż w rękach postępowych lewaków.
~Walsie
Austriacy jako pierwsi w zachodniej Europie pokazali fakulca lewactwu. Tak trzymać, a może jeszcze UE wyjdzie na prostą.
~Wien
WIedzieliscie, ze Austrioki dalj maja sierp i mlot w godle?
U nich lewactwo jest zakorzenione bardziej, niz u nas ogorki do wodki.
~wyborca
Warto wspomnieć, że frekwencja wyborcza wyniosła ponad 70%, o czym my możemy tylko pomarzyć...
~Piotr
A dlaczego Ty uważasz że my możemy 'tylko' pomarzyć. Dlaczego uważasz że jest to lepsze niż np. w Polsce? Dlaczego wg Ciebie wyższa frekwencja jest lepsza. Czy Ci co nie poszli do wyborów to wg Ciebie nie mają swojego zdania? Uzasadnij proszę w czym 'lepsza' jest frekwencja 70% od np. 55%.?
~RICO
Europa zaczyna dostrzegać unijną gangrenę polityczną,która niszczy całe narody,więc nie dziwota że zaczynają zwyciężać eurosceptycy tacy jak Norbert Hofer ! Brawo Austria ! Precz z komuną unijną !
~Kamil
Kolejny kraj budzi sie z lewackiego letargu!! Powodzenia Panie Hofer!
~Ewiak
Nie jestem tym wynikiem zaskoczony. Wiele też wskazuje, że Polska i wiele innych krajów dawnego bloku wschodniego opuści amerykańską strefę wpływów i pojedna się z Rosją. Stanie się to, gdyż tak postanowił już w starożytności Bóg. Biblia zapowiada powrót, występującej w roli "króla północy" - Rosji Nie jestem tym wynikiem zaskoczony. Wiele też wskazuje, że Polska i wiele innych krajów dawnego bloku wschodniego opuści amerykańską strefę wpływów i pojedna się z Rosją. Stanie się to, gdyż tak postanowił już w starożytności Bóg. Biblia zapowiada powrót, występującej w roli "króla północy" - Rosji (Daniela 11:29a). Stanie się to w czasie wyznaczonym przez Boga. Będzie to zapewne spektakularne widowisko, połączone z rozpadem NATO i UE. W podobnie spektakularny sposób Bóg zrealizował wcześniejszą zapowiedź, mówiącą o tym, że jakiś czas po zakończeniu drugiej wojny światowej wojska rosyjskie powrócą do swej ziemi (Daniela 11:28b). Nie skończyło się na wyjściu z dawnego NRD. Nieprzypadkowo rozpadł się Związek Radziecki i Układ Warszawski. Dzięki temu wojska te opuściły całą Europę. W wyznaczonym czasie powrócą do wielu miejsc, gdzie wcześniej stacjonowały. Wszystkie szczegóły tej wizji, a jest ich wiele, Bóg realizował od czasów starożytnej Persji w sposób spektakularny i w porządku chronologicznym.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki