REKLAMA

Fałszywe e-maile "od PKO BP". Oszuści atakują klientów

2020-06-29 09:50
publikacja
2020-06-29 09:50
fot. Lukas Davidziuk / Shutterstock

Oszuści podszywają się pod PKO Bank Polski. Wysyłają klientom e-maile z rzekomym potwierdzeniem transakcji. Do wiadomości cyberprzestępcy dołączają załącznik ze złośliwym oprogramowaniem.

- Przestępcy wysyłają fałszywe potwierdzenia operacji, w których podszywają się pod PKO Bank Polski. E-mail udaje powiadomienie z serwisu transakcyjnego, a treść i tytuł sugerują, że w załączniku jest potwierdzenie transakcji z iPKO. Otwarcie załącznika powoduje instalację złośliwego oprogramowania – dzięki temu przestępcy mają kontrolę nad komputerem ofiary - czytamy w komunikacie biura prasowego PKO BP.

Przykład fałszywej wiadomości wysyłanej do klientów PKO BP / PKO BP

Fałszywej wiadomości nie należy otwierać ani przesyłać dalej. W przypadku gdy załącznik do e-maila został otwarty lub pobrany przez odbiorcę, to na urządzeniu najprawdopodobniej doszło do zainstalowania szkodliwego oprogramowania, ostrzega bank. Nie dalej jak w ubiegłym tygodniu przestępcy, stosując tę samą metodę wyłudzania danych, atakowali klientów InPostu.

PKO BP prosi o pilny kontakt z infolinią osoby, które otrzymały taką lub podobną wiadomość oraz kliknęły w link. Klienci banku mogą skontaktować się z instytucją korzystając z dwóch numerów telefonów:

  • 800 302 302 (dla numerów krajowych na terenie kraju),
  • + 48 81 535 60 60 (do połączeń z zagranicy i z telefonów komórkowych).

Po zainstalowaniu złośliwego oprogramowania na urządzeniu ofiary cyberprzestępcy posiadają pełen dostęp do wszystkich zapisanych elementów, m.in. kontaktów, danych do logowania do bankowości internetowej czy wiadomość SMS. Oszuści, którzy posiadają odpowiednie informacje, mogą "wyczyścić" rachunki bankowe osób, które padły ich ofiarą. Więcej o kradzieży tożsamości oraz o tym, jakie podjąć kroki, pisaliśmy w artykule "Co zrobić, gdy padniemy ofiarą kradzieży danych osobowych?".

Kliknij, aby przejść dalej / Bankier.pl

DF

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
wonsz
Idź na policję, złóż zawiadomienie o przywłaszczeniu pieniędzy z twojego konta. Idź do sądu cywilnego, złóż pozew o zwrot tego, co ci zabrali. I się okaże, czy masz rację, czy tylko bijesz pianę o nic.
ajmagik odpowiada wonsz
Od października się zmagam z PKO BP. Nie tylko nie oddali mi pieniędzy pobranych z konta bez autoryzacji przez oszusta z Madrytu, to trochę później pracownica banku pobrała moje pieniądze i bez autoryzacji przekazała na inne konto, bez mojej wiedzy. Jest Rzecznik Finansowy, pisma i dowody złożone, jest KNF, pisma i dowody Od października się zmagam z PKO BP. Nie tylko nie oddali mi pieniędzy pobranych z konta bez autoryzacji przez oszusta z Madrytu, to trochę później pracownica banku pobrała moje pieniądze i bez autoryzacji przekazała na inne konto, bez mojej wiedzy. Jest Rzecznik Finansowy, pisma i dowody złożone, jest KNF, pisma i dowody przesłane, jest ministerstwo finansów, wszystko wysłane, to jakiś policaj ma się tym skutecznie zająć? Mam składać pozew sądowy za kilkaset zł i jechać do sądu kilkadziesiąt km, a nie mam żadnego połączenia, także wynająć adwokata bo mi bank wisi 417 zł? A po co są te instytucje kontrolne? Przecież istnieją z naszych podatków. Oczywiście zaraz post mi usuną i tu, bo nie wolno naruszać godności PKO BP.

Powiązane: Cyberbezpieczeństwo

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki