Ardanowski: Bioasekuracja nie wystarczy w walce z ASF

Minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski oznajmił w sobotę w Berlinie, że sama bioasekuracja nie wystarczy w walce z rozprzestrzenianiem się afrykańskiego pomoru świń (ASF). Potrzebne jest zmniejszenie populacji dzików - podkreślił.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

W rozmowie z PAP Ardanowski poinformował jakie działania profilaktyczne podejmują Niemcy, by zapobiec przedostaniu się ASF do ich kraju.

"Niemcy mówią, że jeżeli nie dokonacie zmniejszenia populacji dzików, to nie poradzicie sobie z tą chorobą. Sama bioasekuracja nie wystarczy. Profilaktycznie Niemcy wybili u siebie bardzo dużą ilość dzików. Myśliwi mają tu nałożone obowiązkowe indywidualne odstrzały, które musza wykonać i robią to. Ponieważ może to zapobiec przemieszczaniu się choroby. U nas każdy sobie rzepkę skrobie. Polski Związek Łowiecki, do tego powołany, twierdzi, że nie będzie polował. Musimy zatem wprowadzać drakońskie ustawy" - tłumaczył minister.

Zdaniem Ardanowskiego, część polskich polityków, którzy uważają, że nie wolno ingerować w przyrodę i strzelać do dzików, nie rozumie, że utrzymywanie chorej populacji tych zwierząt jest przyczyną roznoszenia się choroby. (PAP)

asc/ ap/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 and-owc

Ten "reebok 2020-01-19 00:22" ma Rację. Przypominam sobie jak Dziadek po wojnie miał karabin (normalny rolnik). Brat w wieku 5 lat pociagnął psa za ogon przy budzie przy żarciu i go ugryzł (ma ślad na policzku po 70-mciu latach). Znali się z psem od dziecka (pozwalał mu wejśc do swojej budy-zabawa (pies na łańcychu). Dziadek bez namysłu go zasstrzelił (bez pozwolenia i pytania). Pies miał na imię "Cygan". Nikt nie lubi zabawy przy "żarciu" - jedzenie.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 2 arturedward

Najpierw niech stworzy warunki. termowizja i tłumiki to dobry ruch a następne to.
1. Skrócenie stażu dla nowych myśliwych z 1 roku do 6 mieś.
2 Odstrzały z urzędu dla myśliwych z poza danego koła i niezrzeszonych.
3 Zmiany w ustawie o broni te które teraz obowiązują pisali dawno temu i odstają .
Ludzi trzeba zachęcić a powoływanie swojego łowczego krajowego to krok wstecz.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 9 marxs

niech zamiast holocaustu dzików PISowski troglodyta ardanowski zrobi kursy prawidłowego mycia rąk i nóg dla swoich wsiowych podopiecznych spod znaku kaszanki,disco-polo i wina owocowego

! Odpowiedz
5 8 reebok

Bo niemiec nie jest tak głupi jak polak i myśli o wiele szybciej. Co drugi niemiecki hodowca trzody jest myśliwym i wytłukli już dziki. Nikt tam nie pozwoli sobie żeby ktoś się z niego śmiał, że zbankrutował na świniach przez asf. Teraz biją fortunę na sprzedaży połtusz do chin, a u nas nie ma połowy hodowli, a reszta co została to duńskie świnie, a nasze rasy wypierają powoli do zera.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 0 marxs

tylko prawdziwa świnia je świnie

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne