Android Pay już dostępny w Polsce

analityk Bankier.pl

Płatności mobilne firmy Google zawitały do Polski. Na początek z rozwiązania będą mogli skorzystać klienci Banku Zachodniego WBK, Alior Banku i T-Mobile Usługi Bankowe. By móc zapłacić telefonem zbliżeniowo, wystarczy dowolny smartfon działający pod systemem Android od wersji 4.4 wzwyż, który obsługuje standard NFC. Usługa będzie dostępna od 17 listopada.

Polska jest pierwszym krajem w Europie Środkowo-Wschodniej i drugim krajem w Europie, po Wielkiej Brytanii, gdzie usługa Google została wprowadzona na rynek. Na początek system Android Pay będzie dostępny dla klientów Banku Zachodniego WBK, Alior Banku oraz T-Mobile Usługi Bankowe. Tym samym potwierdziły się informacje, które kilka dni temu podaliśmy na łamach serwisu PRNews.pl. Wkrótce z usługi będą też mogli skorzystać klienci mBanku, a w niedalekiej przyszłości klienci kolejnych banków. Do aplikacji będzie można podpinać zarówno karty Visa, jak I MasterCard.

Android Pay to cyfrowy portfel, za pośrednictwem którego można płacić zbliżeniowo telefonem. Z rozwiązania mogą korzystać klienci tych banków, które nawiązały współpracę z Google. Wydaną przez bank standardową kartę należy powiązać z aplikacją mobilną Android Pay. Można to zrobić poprzez wykonanie zdjęcia karty (dane zostaną wówczas odczytane automatycznie) lub wpisując dane ręcznie. Do programu będzie można podpiąć dowolną liczbę kart i w zależności od potrzeb wybierać, którą chcemy zapłacić. W niedalekiej przyszłości Android Pay będzie też umożliwiał dodawanie kart lojalnościowych.

Android Pay już dostępny w Polsce
Android Pay już dostępny w Polsce (Materiały dla mediów)

Jak płacić zbliżeniowo telefonem?

Po aktywowaniu usługi można zacząć płacić telefonem zbliżeniowo w każdym sklepie, który akceptuje karty zbliżeniowe. To około 425  tys. terminali POS w Polsce i ponad 6 mln na całym świecie. Płatność wygląda praktycznie tak samo, jak w przypadku zwykłej karty. Przed jej dokonaniem wystarczy tylko wybudzić ekran telefonu i przystawić aparat do czytnika POS. Nie trzeba logować się do aplikacji, a płatności poniżej 50 zł są akceptowane bez podawania kodu PIN. Przy płatności powyżej tej kwoty, należy wprowadzić czterocyfrowy kod – ten sam, który standardowo podajemy podczas płatności plastikową kartą. Telefon nie musi mieć aktywnego połączenia z internetem.

Wymagania techniczne telefonu nie są wysokie. Potrzebny jest system Android w wersji od 4.4 wzwyż, który obsługuje standard zbliżeniowy NFC. System ten pojawił się na naszym rynku przed kilkoma laty. Ze względów oczywistych, z rozwiązania nie mogą skorzystać użytkownicy telefonów działających na innych systemach operacyjnych (np. iOS czy Windows).

Płatności Google będzie można znaleźć także w niektórych aplikacjach mobilnych. Podczas dokonywania zakupów będzie tam widoczna ikonka „Zapłać z Android Pay”.  Opcja płatności trafi niebawem do aplikacji takich jak Allegro, Ceneo, iTaxi oraz Uber.

Co to jest tokenizacja?

Płatności Android Pay to w praktyce tzw. płatności HCE (Host Card Emulation). W Alior Banku zostały wdrożone we współpracy z organizacją MasterCard a w Banku Zachodnim WBK we współpracy z MasterCard i Visa. Transakcje wykonane za pośrednictwem Android Pay wykorzystują technologię tzw. tokenizacji. Tokenizacja polega na zastąpieniu numeru karty ciągiem cyfr zwanym tokenem. Ponieważ jest to numer inny niż karty płatniczej, dane karty nie są udostępniane sprzedawcy. Token przypisywany jest do danego urządzenia i nie można go wykorzystać na żadnym innym sprzęcie. Nawet gdyby doszło do jego przechwycenia, dla złodzieja taka informacja staje się bezużyteczna. Token jest przechowywany nie w telefonie, ale w chmurze obliczeniowej.  Takie rozwiązanie zdaniem organizacji płatniczych gwarantuje najwyższy poziom bezpieczeństwa.

Banki stawiają na HCE

Co ciekawe, klienci Banku Zachodniego WBK już od niemal roku mogą korzystać z płatności HCE, które bank wdrożył w ramach swojej aplikacji mobilnej. W praktyce oba rozwiązania są do siebie bliźniaczo podobne i to tylko od klienta zależy, które wybierze. Alior Bank na tę chwilę nie udostępnia jeszcze płatności HCE w ramach własnej aplikacji. Na razie jego klienci będą więc mogli korzystać wyłącznie z rozwiązania dostarczonego przez firmę Google. Na jego potrzeby bank musiał już jednak wdrożyć mechanizmy tokenizacyjne MasterCarda, więc wdrożenie HCE do Alior Mobile jest już tylko kwestią czasu. Z informacji serwisu PRNews.pl wynika, że nastąpi to pod koniec I kwartału 2017 roku, kiedy to bank udostępni klientom nową aplikację mobilną i nowy system bankowości internetowej.

Dla użytkowników kart Mastercard w Android Pay, Mastercard we współpracy z siecią Multikino przygotował specjalną promocję. Kinoman, który od piątku do niedzieli zapłaci kartą Mastercard poprzez Android Pay za bilet do kina na dowolny seans, otrzyma nie tylko drugi bilet gratis, ale również voucher na dużą porcję popcornu. Promocja rozpoczyna się 2 grudnia i potrwa do końca roku, obejmując kina sieci Multikino w całej Polsce.

Mobilne płatności HCE dostępne są dziś w bankach: PKO BP, Pekao, BZ WBK, Alior Bank (Android Pay), eurobank, Getin Bank, Raiffeisen Polbank i T-Mobile Usługi Bankowe (AP).

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Niedziałający

Na moim telefonie A5 (2016) muszę mieć włączona aplikację. Nie uda mi się zapłacić jeśli jej nie włączę, czyli poprzez samo wybudzenie telefonu.

! Odpowiedz
0 1 ~Ooo

Ciekawe kiedy osoby z Iphonami bedą mogli skorzystać. W UK korzystam.

! Odpowiedz
0 5 ~Fg

Nokia 6310i jest ok? Działa w tym Andoidzie?

! Odpowiedz
1 2 ~Kamil

Czyli jak ktoś mi ukradnie tel, to od razu z dostępem do wszystkich kont, których karty podpiąłem?

! Odpowiedz
0 2 ~mhm

(Nie do kont, a do kart.)

Podobnie jak z portfelem zawierającym karty zbliżeniowe, jednak:
1) bezpieczniej — bo złodziej może zrobić maks. 3 transakcje do 50 zł, tylko kartą ustawioną jako domyślna;
2) wygodniej — bo wystarczy zablokować skradziony telefon, by zablokować wszystkie wirtualne karty, które zawiera (w przypadku portfela musisz blokować w każdym banku osobno).

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~rav

Android Pay wymaga blokady ekranu. Jeżeli wyłączysz blokadę ekranu w ustawieniach - Android Pay od razu informuje, że jeżeli nie przywrócisz blokady w ciągu 15 minut wszystkie Twoje karty zostaną usunięte z systemu. Dlatego jak zgubisz telefon - złodziej i tak z niego nie skorzysta, bo by zapłacić Android Pay musisz odblokować ekran. Dochodzi też bezpieczeństwo, bo karty możesz sobie trzymać w domu a nie w kieszeni i nikt ci ich nie sczyta w autobusie. Dlatego zawsze lepiej zgubić telefon z kartami niż portfel z kartami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Eskimos

Łeee, a ja myślałem że w naturze, wlasnie wpadła mi w oko jedna taka w Millenium.

! Odpowiedz
1 9 ~Kej

Hce jest obecne w Polsce od dawna w aplikacjach banków, mastercard lub visa. Android pay to żadna nowość tylko kolejna aplikacja.

! Odpowiedz
0 1 ~KamillJot

Nowość polega na tym, w odróżnieniu od HCE, że działa offline.

! Odpowiedz
1 4 ~mhm

1. Android Pay jest dużo łatwiej zainstalować i skonfigurować, w nowym Androidzie wystarczy wejść w ustawienia, wybrać Android Pay i dodawać karty robiąc im zdjęcia. To zupełnie nieporównywalne z bankowymi aplikacjami i kartami HCE (nie mam pewności, czy we wszystkich bankach, ale zasadniczo kartę HCE trzeba dodatkowo „wyrabiać”, czasem może to mieć zalety, bo gdy bank pobiera opłatę za plastik, można mieć darmową HCE, ale to coś dla bardziej zaawansowanych użytkowników).

2. W aplikacji Android Pay można bardzo wygodnie wybierać która z zainstalowanych kart ma być używana do płatności, w apkach bankowych jest to dużo trudniejsze choćby dlatego, że trzeba zrobić dwie rzeczy: w ustawieniach Androida wybrać aplikację banku obsługującą płatność, a w ustawieniach aplikacji wybrać kartę (gdy mamy np. 4 karty, w dwóch bankach kredytową i debetową).

3. W przeciwieństwie do aplikacji bankowych Android Pay obsługuje nie tylko płatności w sklepach stacjonarnych, ale także w aplikacjach np. iTaxi czy Allegro. Spójrz na to z punktu widzenia producenta aplikacji — technicznie jest możliwe wbudowanie obsługi dowolnej aplikacji do płatności, ale przecież nie ma szans, by robić do dla każdego banku osobno, a Android Pay jest uniwersalny.

4. To jeszcze jest niepotwierdzone, ale używając Android Pay do płatności zbliżeniowych poniżej 50 zł nie trzeba nawet odblokowywać telefonu! Wystarczy wyciągnąć, jeśli spał to obudzić (np. naciskając przycisk lub ekran) i przyłożyć do terminala, to prosto jak kartą. Tak to działa w UK (do £30), nie wiem, czy w Polsce też. Mogę się mylić, ale chyba wszystkie aplikacje HCE polskich banków wymagają odblokowania telefonu przed płatnością.


A poza tym masz rację, HCE w Polsce jest dostępne od dawna, a Android Pay jest kolejną aplikacją płatności NFC.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne