Alternatywne pomysły na własne cztery kąty z Polski

Polski krajobraz wypełnił się domami w dworkowym stylu. W kraju nad Wisłą pojawiają się jednak nieszablonowe wizje własnych czterech kątów, niekoniecznie z cegły i z dwiema kolumnami przed drzwiami. Czy niedługo na dobre zwrócimy się w stronę innowacyjnego i nowoczesnego budownictwa indywidualnego?

Kontenery i „składaki” jako alternatywa dla kawalerki, dom nie większy niż mieszkanie czy dryfujący po rzece. Niektóre z tych pomysłów mogą wydawać się abstrakcyjne, ale rzeczywiste zdjęcia budzą podziw i udowadniają, że nawet wnętrze kontenera może wyglądać jak atrakcyjne studio w stolicy. Zebraliśmy przykłady niecodziennego podejścia do współczesnego domu w Polsce.

1. Domy do samodzielnego montażu

W ostatnich tygodniach głośno mówiło się o pomyśle architekta z Aleksandrowa Łódzkiego, który zaprojektował dom niewiele odbiegający rozmiarami od wspomnianych kontenerów. Nowością jest to, że można go zmontować samemu – konstrukcję kupuje się jak meble do samodzielnego montażu.

Mieszkanie z paczki jest dostępne w kilku wymiarach – można kupić zestaw 25-, 50- i 120-metrowy. Podobnie jak w przypadku kontenerów, pakiety można ze sobą łączyć i zwiększać powierzchnię użytkową. Projektant Aleksander Kawiński oszacował cenę na poziomie 2 tys. zł/mkw. Najmniejszy pakiet kosztuje 50 tys.  zł – jest to stan deweloperski surowy.

O efektywności energetycznej takiego rozwiązania rozmawialiśmy z architektem Miłoszem Lipińskim. Według niego, jest to możliwe by taka konstrukcja miała charakter pasywny, ale wymaga to konkretnych rozwiązań. – Konieczna jest eliminacja mostków termicznych (jeśli są), zastosowanie trójszybowych okien pasywnych oraz doposażenie domu w rekuperację. W teorii jest to więc możliwe, tylko czy jest to opłacalne? Dodatkowe elementy są drogie, zwłaszcza w kontekście tego, że na takie domki mieliby się decydować ludzie, których nie stać na dom. Oszczędności na rachunkach nigdy nie będą na tyle duże, żeby opłacało się inwestować w pasywność takiego budynku – tłumaczy Lipiński.

Czytaj dalej: Domy z kontenerów morskich

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 0 ~Agnieszka

Też myślimy nad domem z drewna, są piękne, wieloletnie, ciepłe i duuuuuzo tańsze od domu murowanego, a tak naprawdę niczym się nie różnią

! Odpowiedz
0 1 ~jesh-ldn

roznią sie - świetnie sie palą jak dostana ognia...

! Odpowiedz
0 5 ~ludzie

ZA 50 tyś można mieć świetny drewniany dom...

! Odpowiedz
4 5 ~StanRS

Jak se sam wszystko zrobisz. I nie dom, tylko domek letniskowy, gimbusie.

! Odpowiedz
0 2 ~Wiosna odpowiada ~StanRS

Nie przesadzaj.

! Odpowiedz
1 2 ~plazowicz

Warta jest opisania oferta firmy Abakon z Bielska. Domy z kermazytu.

! Odpowiedz
0 6 ~anonim

Kiedyś pewien facet u nas mieszkał w wykopanej przez siebie Ziemiance... Właściciel nie wnosił pretensji mimo to mu nie było wolno, bo to nie etyczne itd. Tak samo jest z mieszkaniem w garażu czy innych miejscach, lepiej iść pod most bo ten już dawno zatwierdzony przez architekta

! Odpowiedz
0 3 ~profesorek-Jarek

a gdzie hit greckiej mody czyli kartony rumuńskie ?

! Odpowiedz
0 4 ~niepelnosprawny_org

dom energooszczedny jest tani i dosc dobrze wyglada, ale mieszkac tam sie nie chce za miliony

! Odpowiedz
6 15 ~Polak

Nie ma nic zlego w klasycznym dworkowym stylu. Taka nasza tradycja i nie mozna tego wysmiewac. Angole nigdy nie powiedza, ze ich kamienice sa brzydkie. Szanujcie swoja tradycje. Pozdrawiam z Londynu.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne