PILNE

Alior ze sprawą Kani poszedł do prokuratury

2019-07-29 11:10
publikacja
2019-07-29 11:10

Alior Bank złożył do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez osoby działające w imieniu ZM Henryk Kania. Sprawa ma związek z ubieganiem się o udzielenie i zwiększenie finansowania dla spółki.

Henryk Kania sam przejął stery w ZM Henryk Kania, gdy spółka znalazła się w restrukturyzacji / fot. Marek Wiśniewski / FORUM

- Złożyliśmy zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Mamy podejrzenia odnośnie tego, ze dane przekazane przez spółkę mogły być nierzetelne, co przyczyniło się do pogorszenia sytuacji banku – mówi Marcin Herman, rzecznik Alior Banku.

Jednocześnie Alior wciąż zapewnia, że wspiera działania klienta ukierunkowane na restrukturyzację spółki i wierzytelności, w tym pozyskanie strategicznego inwestora branżowego. Akcje Kani na informację o zawiadomieniu zareagowały jednak silnymi spadkami. W poniedziałek rano wartość spółki topnieje nawet o przeszło 16 proc. Tanieją także akcje Aliora - o 2,1 proc.

Kliknij w obrazek, aby zobaczyć aktualne notowania. / Bankier.pl

Przypomnijmy, 7 czerwca sąd otworzył przyspieszone postępowanie układowe ZM Henryk Kania. Spółka zyskała tym samym czas na restrukturyzację. Bez tej decyzji najprawdopodobniej musiałaby ogłosić niewypłacalność, w czerwcu bowiem nawarstwiły się do regulacji liczne zobowiązania i nieregulowanie ich przez Kanię sprawiło, że kolejne instytucje - na czele z Alior Bankiem - zaczęły wypowiadać spółce umowy o finansowanie. 

Spora ekspozycja Aliora

Alior jeszcze na początku lipca informował, że podjął decyzję o dokonaniu odpisu aktualizującego, którego wielkość szacuje na blisko 140 mln złotych. - Uwzględniając aktualny status procesu restrukturyzacji, podjęliśmy decyzję, aby dowiązać rezerwy w związku z ekspozycją na klienta Banku działającego w branży spożywczej - napisano wówczas. Oczywiście klientem tym był Kania. W komunikacie podano także, że kwota ekspozycji Alior Banku na Kanię wynosi 234,7 mln złotych.

Problemy Kani to z kolei nadal dość zagadkowa kwestia. Problemem w spółce stał się przepływ gotówki i rosnące należności, których spółka nie ściągała. To zaowocowało utratą płynności. Żeby było jeszcze ciekawiej, 7 czerwca spółka przyznała, że "przeoczyła" w sprawozdaniu za 2017 rok kontrahenta, z którym wygenerował obrót sięgający blisko 200 mln zł. 

Niejasne tłumaczenia, zagadkowy Rubin

Kluczową rolę w historii Kanii zajmuje spółka Rubin Energy. To jej dotyczyło "przeoczenie" i to należności od tej firmy były przesuwane. - RE jest producentem wybranych wyrobów mięsnych (m.in. parówek i wyrobów plastrowanych), które z uwagi na brak odpowiedniej infrastruktury nie mogą być wytwarzane bezpośrednio w zakładach ZMHK. ZMHK sprzedaje do RE nieprzetworzony surowiec mięsny, a następnie odkupuje od RE gotowy wyrób, zyskując tym samym możliwość dywersyfikacji portfolio produktów - tłumaczono w czerwcu w Kanii. 

25 lipca ZM Kania poinformowały z kolei, że spółka pozywa Rubina na 331 mln zł. Szczegółów jednak brak. Warto dodać, że jeszcze w czerwcu w Kanii problemy spółki tłumaczono wzrostem cen surowca, a nie problemami ze ściągalnością należności z Rubina. 

AT/MZ

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
428ustka
napiszcie za marazm jak zawsze
kyd
Alior poprzez swoją agresywną sprzedaż może mieć jeden z bardziej ryzykownych portfelów na rynku.
fakty
A Alior to firma prywatna ? Nie, zyski nasze, straty wasze. Aha, ile może wynosić wziątko dla managera wydającego decyzję udzielenia kredytu na podstawie sfałszowanych raportów ? 10 % ? Ale nie martwcie się, pan Olejniczak (ten z SLD ), już złożył rezygnacje z funkcji dyrektora agro w Aliorze, zaraz po tym jak wyszły A Alior to firma prywatna ? Nie, zyski nasze, straty wasze. Aha, ile może wynosić wziątko dla managera wydającego decyzję udzielenia kredytu na podstawie sfałszowanych raportów ? 10 % ? Ale nie martwcie się, pan Olejniczak (ten z SLD ), już złożył rezygnacje z funkcji dyrektora agro w Aliorze, zaraz po tym jak wyszły wały z Kanią, więc winny na pewno nie będzie. Pewnie pojechał na wakacje, należało się chłopu. Dalej patrzcie się jak was okradają i krzyczcie REPOLONIZACJA, to przy świeczkach będziecie siedzieć, bo wszystko rozkradną wasi patryjoci kochani.
fakty odpowiada fakty
No proszę, to pracownicy Aliora chyba chyba czytają moje posty. W czwartek pisałem, że Alior jest umoczony, w piątek Alior złożył wniosek do prokuratury przeciw Kani. W poniedziałek napisałem, że umoczony jest Olejniczak, wczoraj Alior ogłosił, że winni wyłudzenia kredytu są również pracownicy, w tym Olejniczak.No proszę, to pracownicy Aliora chyba chyba czytają moje posty. W czwartek pisałem, że Alior jest umoczony, w piątek Alior złożył wniosek do prokuratury przeciw Kani. W poniedziałek napisałem, że umoczony jest Olejniczak, wczoraj Alior ogłosił, że winni wyłudzenia kredytu są również pracownicy, w tym Olejniczak. Szkoda, że prokuratura takich oczywistości nie widzi, a może nie chce widzieć.
rjordan odpowiada fakty
Więc po Pis sprywatyzowała sądy i prokuraturę, aby ślamazarnie załatwiać lub wygaszać przekręty.
rjordan odpowiada fakty
Poziom bezczelności Pisiaków, arogancji, braku kompetencji na każdym kroku, gęby pełne frazesów - to co stworzył nam ten Sprawiedliwy rozłazi mu się łapach - bo poprostu gnije. Jak zwykle naród otrzeźwieje za kolejne 4 lata. Już tendencja na okradzenie Polaków z ich oszczędności, poprzez wywołanie inflacji, wyłazi Poziom bezczelności Pisiaków, arogancji, braku kompetencji na każdym kroku, gęby pełne frazesów - to co stworzył nam ten Sprawiedliwy rozłazi mu się łapach - bo poprostu gnije. Jak zwykle naród otrzeźwieje za kolejne 4 lata. Już tendencja na okradzenie Polaków z ich oszczędności, poprzez wywołanie inflacji, wyłazi na wierzch. Jak zachowaliście paragony z przed 4, 5 m-cy to sobie porównajcie. Te gnoje nie mający żadnego programu gospodarczego poszli na całość za sprawą bankstera. On przyniósł ze sob te pomysły. OFE -160 mld, oszczędności 1bln przy inflacji 6% to mamy dodatkowo 60mld mniejsze oszczędności (ludzie zaczną wyciągać oszczędności z lokat i wydawać na żarcie - nie będziemy zdychać w tym dobrobycie.
pluto85md
Za zlotowke juz jest chetny. Prokuratura, WSI i rzad pomorze kupic odpowiednio patriotycznemu pociotowi.
marianpazdzioch
Ja nie rozumiem jednego - czemu w takich sytuacjach nie ma momentalnego przewłaszczenia akcji, albo pakietu akcji?
tomitomi
masło-maślane !?? ....co to za artykuł ?
nie chciało się napisać lepiej , rzetelniej ?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki