REKLAMA

ARD: Polsce grozi orbanizacja

2015-10-26 00:51
publikacja
2015-10-26 00:51
ARD: Polsce grozi orbanizacja
ARD: Polsce grozi orbanizacja
fot. Tomasz Adamowicz / / FORUM

Pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej ARD uważa, że utworzenie rządu przez PiS grozi "orbanizacją" Polski, co w Niemczech powinno uruchomić "sygnał alarmowy". Komentator ARD zastrzegł, że partia Jarosława Kaczyńskiego zmieniła się od 2005 r.

"Rozmiary zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości są wielką niespodzianką" - powiedziała warszawska korespondentka ARD Griet von Petersdorff. Jej zdaniem powodem tak wielkiego sukcesu narodowych konserwatystów - jak niemieckie media nazywają PiS - była słabość Platformy Obywatelskiej. PO rządziła przez dwie kadencje, co spowodowało przesyt - oceniła Petersdorff. Dodatkowym osłabieniem PO było odejście Donalda Tuska - zaznaczyła korespondentka. Rządząca partia sama poddała się, "a kto chce partii, która sama w siebie nie wierzy?" - pytała retorycznie.

W osobnym odredakcyjnym komentarzu Robin Lautenbach podkreślił, że Polska jest po Francji najważniejszym partnerem Niemiec.

"Utworzenie przez PiS następnego polskiego rządu powinno wywołać na lewo od Odry przenikliwy dźwięk sygnału alarmowego" - powiedział komentator. Jak wyjaśnił, powodem do niepokoju jest "mocny człowiek tej partii - Jarosław Kaczyński".

Lautenbach przypomniał, że niemal 10 lat temu, gdy Kaczyński był szefem rządu, "stale prowokował polityczne awantury w polityce wewnętrznej i zaszkodził poważnie relacjom Polski z Niemcami i UE".

Zdaniem ARD w kampanii wyborczej Kaczyński "świadomie posługiwał się nienawiścią, podjudzając przeciwko muzułmańskim uchodźcom, chociaż w rzeczywistości nie ma ich w Polsce". Jak dodano, szef PiS "posługiwał się słowami, które wprawiły w zdumienie nawet Pegidę i AfD".

Pegida to populistyczny antyimigrancki ruch społeczny domagający się natychmiastowego wstrzymania przyjmowania imigrantów; Alternatywa dla Niemiec (AfD) jest eurosceptycznym ugrupowaniem nalegającym na ograniczenie liczby uchodźców.

"Czy kolejny wschodnioeuropejski kraj popadnie w +orbanizm+?" - pytał Lautenbach. "PiS kocha (premiera Węgier Viktora) Orbana, ma z nim tylko jeden mały ideologiczny problem - a problemem tym jest jego sympatia do (prezydenta Rosji Władimira) Putina" - tłumaczył niemiecki komentator.

Lautenbach zastrzegł, że sytuacja w Polsce nie musi rozwijać się według czarnego scenariusza. "PiS też się zmienił. Do władzy doszło nowe pokolenie, bardziej otwarte na świat, mniej fanatyczne, którego patriotyzm nie ogranicza się do poglądów antyniemieckich i antyeuropejskich" - powiedział komentator. Jak dodał, prezydent Andrzej Duda i przyszła premier Beata Szydło symbolizują właśnie to pokolenie.

Pozostaje "jedno nurtujące podejrzenie" - zauważył Lautenbach - to, że po niedługim czasie Kaczyński "wyrzuci miłą panią Szydło i sam ogłosi się premierem". ARD przypomniał, że podobny manewr polski polityk przeprowadził w 2006 r. "Idą ciekawe czasy, także dla nas" - podsumował pierwszy program niemieckiej telewizji publicznej.

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ ulb/ ksaj/

Źródło:PAP
Tematy
Internet Firmowy nawet 12 x 0 zł wraz z usługami bezpiecznego internetu
Internet Firmowy nawet 12 x 0 zł wraz z usługami bezpiecznego internetu
Advertisement

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~gogo
Jak niemcy mówią że się pogorszą stosunki polsko-niemieckie to znaczy że w Polsce się polepszy
~Lestek
Ciekawe czasy to sami robicie, a za 4-5 lat, jak dojadą rodziny obecnych biednych 20-30 letnich uchodźców, będziecie mieć w miastach "jesień średniowiecza". Za 30-40 lat ostatnie niedobitki Niemców z papieskim ucałowaniem będą witać polskie ziemie przekraczając granicę Polski i Kalifatu niemieckiego.
~von_bratwursten
niech się niemiaszki zajmą swoim kalifatem a nie pouczają innych co mają prawo do własnej obranej demokratycznie drogi
~dra
lepsza orbanizacja od merkelizacji
~mądrym_narodem_bąd
Orban rządzi już pięć lat - fajnie się go chwali w Dreźnie, i innych wschodnich krajach jaki nieugięty etc. ale przyjaciele z Węgier uciekają do innych krajów bo wcale tak fajnie się nie żyje :(
dbajmy o nasz kraj bez względu na władzę ! dbajmy o czystość w pociągach, domagajmy się lepszej infrastruktury, patrzmy na ręce rządzącym
Orban rządzi już pięć lat - fajnie się go chwali w Dreźnie, i innych wschodnich krajach jaki nieugięty etc. ale przyjaciele z Węgier uciekają do innych krajów bo wcale tak fajnie się nie żyje :(
dbajmy o nasz kraj bez względu na władzę ! dbajmy o czystość w pociągach, domagajmy się lepszej infrastruktury, patrzmy na ręce rządzącym i nie dopuszczajmy, aby głupcy chcieli zarządzać - nie ważne jak bardzo "patriotyczne" hasła głoszą ! Dbajmy i doceniajmy nasze lokalne społeczności - tak można uczynić wiele dla dobra narodu/kraju -
~Olka
Niemcy mają teraz chlew i będą mieli gorszy z uchodźcami i nie życzymy sobie ich w Polsce o czym społeczeństwo mówi już od dawna, a Pis to potwierdził i miejmy nadzieję że, nie zmieni zdania, oby!
~polak
czyli Niemcy uprawiają swoją ostpolitik w najlepsze, że nie można tego robić siłą jak za dawnych dobrych lat to jako oreż wykorzystuje się media i presję polityczną, promowanie swoich marionetek (np. tusk) aby pielegnować i utrzymac swoje wpływy, de facto ogólne poglady partii niezależnych od hegemonii Niemiec w nowych krajach unii czyli Niemcy uprawiają swoją ostpolitik w najlepsze, że nie można tego robić siłą jak za dawnych dobrych lat to jako oreż wykorzystuje się media i presję polityczną, promowanie swoich marionetek (np. tusk) aby pielegnować i utrzymac swoje wpływy, de facto ogólne poglady partii niezależnych od hegemonii Niemiec w nowych krajach unii są bardzo zbliżone np. do poglądów dominujących w brytyjskiej polityce - no ale im niemiaszki nie podskoczą bo to potega i brytyjczyków nie krytykują tylko siedza cicho a jak już kogoś poszturchują swoimi wskazówkami to takich słabeuszy jak my
~RZ
A po co nam uchodźcy? to dobrze że, Pis ich nie chce, jak Niemcy chcą niech wszystkich przyjmują całą Syrię najlepiej i inne kraje Afryki to zobaczą sami co się stanie w przyszłości
jak są tacy głupi i naiwni.
~Piotr
Socjalizm i zamordyzm lepszy od prawicy? Szczyjnia niemiecka

Powiązane: Wybory parlamentarne 2015

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki