8 wykresów na 8 lat po upadku Lehman Brothers

analityk Bankier.pl

W ósme „urodziny kryzysu” wypada ponownie napisać, że ma się on dobrze i wciąż odciska piętno na światowej gospodarce i życiu miliardów ludzi.

„6 lat po Lehmanie kryzys ma się dobrze” – pisał dwa lata temu Krzysztof Kolany, główny analityk Bankier.pl. „7 lat po Lehmanie kryzys ma się dobrze” – pisałem rok temu ja sam. W ósme „urodziny kryzysu” wypada ponownie napisać, że ma się on dobrze i wciąż odciska piętno na światowej gospodarce i życiu miliardów ludzi.

Kolejne rocznie bankructwa banku Lehman Brothers upływają pod znakiem niemal niezmienionej wyliczanki problemów. Mimo upływu miesięcy, opis rzeczywistości zawarty w rocznicowych tekstach sprzed roku czy dwóch wciąż jest aktualny. Dlatego też, zachęcając do ich ponownej lektury, ósme urodziny kryzysu świętować będziemy w towarzystwie kilku istotnych wykresów.

1. Gdzie rośnie „nowy Lehman”?

15 września 2008 r. to data przyjęta za moment wybuchu kryzysu. Przyjęta nieco umownie, bo przecież problemy z wypłacalnością funduszy BPN Paribas to sierpień 2007 r., upadek Bear Stearns to marzec 2008 r. Plajta dużego banku połączona z giełdowymi spadkami to jednak wydarzenie na tyle spektakularne, że trudno rywalizować z nim o zaszczytne miano początku kryzysu. 

8 lat później wciąż drżymy o to, czy nazajutrz nie obudzi nas informacja o bankructwie bankowego giganta. Owszem, ciężar obaw przeniósł się nieco z USA na Europę, jednak w obliczu nadzwyczaj gęstej sieci powiązań w sektorze finansowym nie czyni to większej różnicy. Ostatnie stress testy każą szczególną uwagę zwrócić w kierunku Włoch, jednak rzut oka na ceny akcji poszczególnych instytucji pokazuje, że trudne chwile przeżywa niemal każdy duży bank.

Cena akcji poszczególnych banków
Cena akcji poszczególnych banków (Bloomberg)

2. Ratownicy na nieznanych wodach

Połowa września to okres przypadający pomiędzy sympozjum w Jackson Hole a ważnym wrześniowym posiedzeniem decyzyjnym FOMC połączonym z konferencją prasową i prezentacją nowych prognoz. Hasło „czekamy na Fed” (i inne główne banki centralne) można jednak rozciągnąć na cały okres ostatnich 8 lat. Przyszło nam żyć w czasach, w których te potężne instytucje stały się dominującymi rozgrywającymi na rynkach finansowych – nawet dane z gospodarek odczytywane są już najczęściej nie przez pryzmat tego, jakie są same w sobie, tylko do czego skłonić mogą Fed, EBC i spółkę.

8 lat po upadku Lehman Brothers banki centralne są dużo „cięższe” nie tylko, jeżeli chodzi o znaczenie dla światowych finansów, ale i rozmiar ich bilansów. Programy skupu aktywów doprowadziły do „napompowania” bilansów czołowych instytucji, zaś polityka niskich (a wręcz ujemnych) stóp procentowych wciąż nie dała oczekiwanych efektów. Terapia odchudzająca, która zredukuje bilanse oraz zmniejszy znaczenie banków centralnych dla sytuacji na rynkach, to wciąż wielka niewiadoma – jeszcze nikt nigdy w historii świata nie ograniczał tak ekspansywnej polityki monetarnej.

Zmiana sumy bilansowej banku centralnego (wrzesień 2008 = 100)
Zmiana sumy bilansowej banku centralnego (wrzesień 2008 = 100) (FRED)

3. Polska błysnęła PKB…

Tak, jak wybuch wojny różnie kojarzy się różnym narodom (żeby daleko nie szukać - Polacy mają inny stosunek do I wojny światowej niż Francuzi czy Węgrzy), tak i kryzysowa ośmiolatka jest różnie wspominana pod różnymi szerokościami geograficznymi. Nasz kraj nie tylko jako jedyny w Europie nie doświadczył recesji (choć niedawno toczyły się o to spory), to jeszcze należy do grona liderów skumulowanego wzrostu PKB epoki „post-lehmanowej (Irlandia to oczywiście szczególny "księgowy przypadek")

Skumulowany wzrost PKB (II kw. 2008 - II kw. 2016)
Skumulowany wzrost PKB (II kw. 2008 - II kw. 2016) (Eurostat)

4. … jednak złoty wciąż słaby…

To zdecydowanie nie tak miało być. Polska gospodarka miała rosnąć, integrować się ze światem, być bardziej konkurencyjna – i tak się faktycznie stało. Problem w tym, że na niwie walutowej nie doczekaliśmy się pełnych owoców tego wzrostu. Główne waluty są dziś droższe niż w momencie upadku Lehman Brothers, do czego przyczynia się zarówno postrzeganie rynków wschodzących przez globalnych inwestorów, jak również czynniki krajowe (np. chroniczne deficyty budżetowe czy zachwiany rating).

Zmiana kursu w procentach
Zmiana kursu w procentach (Bankier.pl)

Czytaj dalej: … a i z giełdą „nieco” gorzej

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
2 15 ~psubraty

To zadne rewelacyjne odkrycie Banksterzy zawsze maja sie dobrze - grzej jest z ofiarami ich kryminalnej dzialalnosci !

! Odpowiedz
4 1 ~Antek

chcesz powiedzieć że Lehman Brothers też miał się dobrze 8 lat temu ?

! Odpowiedz
0 4 ~zyga odpowiada ~Antek

Banksterzy to zarządzający nie akcjonariusze. możesz podać jakieś nazwiska dyrektorów LB, którzy teraz klepią biedę za doprowadzenie banku do bankructwa?

! Odpowiedz
2 5 ~Jarkuz

Lektura obowiazkowa Inside Job na cda. Polecam !!!!

! Odpowiedz
4 14 ~zagadka

"Dzień spędzony w Warszawie potwierdza nasze poglądy, że polityka gospodarcza PiS jest bardziej rozważna, niż obawiał się tego rynek i wspiera nasze dobre nastawienie względem złotego" — napisali , no właśnie kto ? :)

! Odpowiedz
0 3 ~Cash

BoAML.............., to tylko opinia jednego z banków, pamiętaj, że tam pracował Krupiński, obecny prezes PZU, a więc równie dobrze może to być podlizywanie się, aby dostać jakiś kawałek biznesu......

Pływamy po niezbadanych wodach, banki centralne świata nie mają pomysłu, jak wybrnąć z klinczu zerowych/ujemnych stóp %, asset managerowie mają ból pały, bo im zobowiązania "rosną" do nieskończoności i nie mają czym zasypać dziury po stronie aktywów. Jeśli FED podniesie stopy (czym dobije wszystkich), będzie to największy margin call w historii. Muzyka przestanie grać i dla wielu zabraknie krzeseł............... Póki co bal na Titanicu trwa, równieź na naszym podwórku.................

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 12 ~gg

Rozwiazaniem byloby ukrocenie pasozytnictwa tzw instytucji finansowych, ktore wywolalo ten kryzys i inne. Nie zrobia tego politycy ktorzy czerpia korzysci z systemu przyjmujac pieniadze od tzw lobbystow czy przenoszac sie z polityki do rad nadzoryczych i na odwrot. Odnosnie wykresow:
1/ tzw wycena banku na gieldzie nie jest wartosciowym miernikiem. Jesli akcje sa duzo tansze to moze po prostu znaczy ze wczesniej byly na absurdalnie wysokich poziomach. Zwiazek miedzy gospodarka a wykresami gieldowymi jest przypadkowy wiec uzywanie takiego miernika powinno byc zakazane :)
2/ faktycznie kupowanie niesplacalnych dlugow przez rzady po to zeby banki mogly udzielac nowych niesplacalnych kredytow albo umozliwic spekulacje na gieldzie jest zagadkowa koncepcja rozwiazania kryzysu
3/ PKB: jak to? Polska nie w ruinie. Wykres jest prowokacja!
4/ waluta: moze wlasnie dlatego mamy nadwyzke handlowa!
5/ GPW: no i dobrze ze na spekulacji na GPW nie mozna zarobic, najwidoczniej Polacy zajmuja sie czyms rozsadniejszym
6/ USA: zrodlem kryzysu byly subprime loans czyli pasozytnictwo finansistow
7/ bezrobocie: Niemiecka recepta na rozwiaznie kryzysu w strefie Euro sprawdza sie bardzo dobrze - dla Niemiec :)
8/ wykres chyba dodany na sile zeby bylo okragle 8.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 9 ~abc

Nie zrobia tego politycy ktorzy czerpia korzysci z systemu przyjmujac pieniadze od tzw lobbystow czy przenoszac sie z polityki do rad nadzoryczych i na odwrot.

DO KŁADNIE Z TEGO SAMEGO POWODU OD 27 LAT SEJM STANOWI PARASOL OCHRONNY DLA MAFII PREZESÓW SPÓŁDZIELNI MIESZKANIOWYCH

MOIM ZDANIEM JEDYNYM WYJŚCIEM JEST CAŁKOWITA WYMIANA KLASY POLITYCZNEJ LUB SPOSOBU JEJ WYŁANIANIA

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 46 ~PiesOwczarek

Kryzys nie zaczął się do upadku Lehman Br.! Nie piszcie tak, nawet "umownie". W świadomości ludzi powstaje bowiem zbitka: "Upadek LB=kryzys". Czyli na przyszłość co powinny robić rządy aby uniknąć kryzysu? Za wszelką cenę ratować przed upadkiem kolejne Lehman B-sy! To świadomy zabieg propagandowy. Kryzys jest skutkiem nieodpowiedzialnej polityki banków w zakresie instrumentów pochodnych przy bierności rządów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 12 ~SEDZIASEC

DB! KANDYDAT PO LEHMANIE!

CZEKA NA PODWYZKE STOP 9DEUTSCHE BANK)!!


BNP PARIBAS TO NWJEISKZY W EUROPIE BANK I JEDNE Z ANJWIEKSZYCH NA SWICIE,JEGO UPADKETO POGROM PO CALOSCI SYSTEMU FINSNSOWEGO ALE UPADEK DB BEDZIE WIEKSZA SILA RAZNIEA NIZ LEHAMANA!

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil