Recesji w Polsce jednak nie było. GUS znów zmienia wyliczenia

analityk Bankier.pl

Polska jednak jest jedynym krajem Unii Europejskiej, który w ostatnich latach uniknął recesji. Dzięki najnowszej rewizji danych przez GUS, pogrzebany przed kilkoma tygodniami mit gospodarczy został ożywiony.

Rewizje danych o wzroście gospodarczym dokonywane przez GUS są w tym roku wyjątkowo interesujące. Niespełna dwa miesiące po poprzedniej burzy, dziś polscy statystycy dokonali kolejnej zmiany, która rzutuje na gospodarczy obraz ostatnich lat. Wszystko rozbija się o pojęcie statystycznej recesji, które w popularnym ujęciu definiowane jest jako dwa następujące po sobie kwartały spadku PKB.

29 lutego GUS przedstawił dane, z których wynikało, że rozumiana w ten sposób recesja faktycznie w Polsce wystąpiła. Szczególną rolę odgrywa tu newralgiczny pierwszy kwartał 2013 r. Zmiana dynamiki dla tego okresu na -0,1% sprawiła, że analitycy mogli odnotować „techniczną” recesję. 

Ten niepozorny fakt miał konsekwencje wizerunkowe. Nie można było już nazwać Polski jedynym krajem UE, który w ostatnim ćwierćwieczu oparł się recesji. Mimo utraty tego miana, jak wówczas przypominaliśmy, nasz kraj – obok Malty – i tak przodował w statystyce „kryzysowych kwartałów” zakończonych wzrostem PKB.

Obecnie, kiedy dodatkowo mamy już komplet danych za czwarty kwartał, możemy na nowo wyznaczyć "recesyjną tabelę" Unii Europejskiej, w której Polska znajduje się już na pierwszym miejscu. Warto pamiętać, że recesja recesji nierówna - dwa kwartały spadku PKB o 0,1% to zupełnie inna sytuacja gospodarcza niż punktowe tąpnięcie o kilka procent.

Jednak zero

Kolejna rewizja danych w wykonaniu GUS sprawia, że ponownie możemy wrócić do retoryki „zielonej wyspy” rozumianej jako obszar, który nie wpuścił do siebie recesji. Dynamika we wspomnianym już newralgicznym pierwszym kwartale 2013 r. została zmieniona na 0,0%. Fakt ten został odnotowany na stronie GUS, co koresponduje z wcześniejszymi wyjaśnieniami urzędu w budzącej wielkie emocje poprzedniej recesji.

Dynamika PKB Polski w ujęciu kwartalnym - przed i po rewizji z 19.04.2016
Dynamika PKB Polski w ujęciu kwartalnym - przed i po rewizji z 19.04.2016 (Bankier.pl na podstawie GUS)

- Należy zauważyć, że rewizje indeksów rzędu 0,2 pkt proc. (z jakimi mamy do czynienia) są zjawiskiem zupełnie naturalnym i nie można ich traktować jako szczególnie znaczące bądź nieoczekiwane. Specyfika przypadku, o którym mowa, polega na tym, że bardzo niewielka rewizja ilościowa prowadzi do interpretowanej jako znacząca zmiany jakościowej, ponieważ wartość (minimalnie) wzrostowa dla I kw. 2013 r. została zrewidowana na (minimalnie) spadkową. Jest to niestety zjawisko, któremu nie można zapobiec w sytuacji, gdy oszacowania, zarówno przed rewizją jak i po rewizji, są bardzo bliskie wartości granicznej – tłumaczył GUS w komunikacie z 1 marca.

Jak wówczas zauważano, „nie można również wykluczyć, że dołączenie do szeregu przyszłych danych może spowodować ponowne uzyskanie wartości wzrostowej, choć oczywiście dzisiaj nie jest to możliwe do przewidzenia”.

- Specyfikę sytuacji należy brać pod uwagę, dokonując ewentualnych interpretacji rewizji i raczej traktować zmianę PKB w I kw. 2013 r. jako „bardzo bliską 0” niż jako jednoznaczne wskazanie wystąpienia recesji lub jej braku – dodawał GUS.

Michał Żuławiński

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~opty

....a czy one liczyły obrót leśnych panienek i narkodilerów bo wtedy można se dodawac i odejmowac wg potrzeb aktualnie rządzących....

! Odpowiedz
1 3 ~ergo

Główny Urząd Sciemy znowu nadaje jak J23. Za komuny bredzili manipulując danymi i teraz też. Tylko dlaczego tyle młodych ludzi wyjechało? Z dobrobytu? Tylko duren wierzy w dane GUS.

! Odpowiedz
1 3 ~grgus

resecje mamy od 1939 roku do tej pory nie morzemy wyjść z niej zeby dogonić zachód nawet połowe Niemcy .

! Odpowiedz
6 6 ~DobreZmiany

Gdyby POlacy głosowali na kogoś mądrego, a nie na POPiSowych POpulistów, to sytuacja gospodarcza byłaby lepsza.

! Odpowiedz
1 2 ~LPR

Tak tak.... pewnie masz na myśli koalicję KUkiz - koRWIN, czyli KURWIN....

Wtedy mielbyśmy ale armageddon.

! Odpowiedz
2 2 ~sekciarze

a pis-uarkii nadal idą w zaparte... udają, że nie widzą katastrofalnych błędów dla gospodarki. Wszystko drożeje ale to nic... prezes wie co robi... :) Najważniejsze by siebie samego oszukiwać i nie dostrzegać faktów, żyć w matrixie złudzeń.

! Odpowiedz
2 10 ~Henek

Niedlugo sie dowiem , ze mojej emerytury tez nikt nie ukradl! Tylko Donek z vincentem mi dolozyli ze swojej kieszeni! He he he he he!!!

! Odpowiedz
1 7 ~Rafal

Mozna boki ze śmiechu zerwać zgłębiając tajniki metodologii WCM której efektem jest księgowość kreatywna na niespotykana skale.

! Odpowiedz
1 4 ~Rafal

Najwyraźniej GUS pracuje wedle metodologii WCM, jeżeli dopasowuje wyliczenia do rzeczywistości. :):):)

! Odpowiedz
4 5 ~KIEDY_WYBORY

już mnie zmęczyła ta dobra zmiana

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil