Irlandia: wzrost PKB o 26%. MF studzi entuzjazm

Irlandzki PKB wzrosło w zeszłym roku o 26%. Taki wniosek płynie z oficjalnych danych tamtejszego Centralnego Urzędu Statystycznego.

Irlandia: wzrost PKB o 26%. MF studzi entuzjazm
Irlandia: wzrost PKB o 26%. MF studzi entuzjazm (YAY Foto)

Ale obserwatorzy są sceptyczni, a entuzjazm studzi nawet Ministerstwo Finansów. Komentatorzy podkreślają, że to przede wszystkim wynik tzw. inwersji podatkowej, czyli mechanizmu sprawiającego, że firmy - szczególnie ze Stanów Zjednoczonych masowo poprzenosiły swe siedziby na Szmaragdową Wyspę ze względu na niską stawkę podatku CIT.

Taka zmiana miejsca nie pociąga za sobą znaczących korzyści dla szerszej gospodarki. A, jak pisze "Financial Times", przeciętny Irlandczyk, szczególnie spoza Dublina, jej nie odczuwa. To dlatego minister finansów podkreślił, że inwersja sztucznie zawyża wielkość gospodarki kraju.

Szczególnie, że gospodarka irlandzka jest niewielka i nawet mały zastrzyk finansowy wystarczy, by wskaźniki poszybowały. A jak przypomina "Financial Times", w lutym premier Enda Kenny stracił stabilną większość parlamentarną, bo - jak twierdzi dziennik - wyborcy rozdrażnieni byli jego opowieściami o wzroście i wychodzeniu z kryzysu, których w codziennym życiu nie odczuwali.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/mcm/sk

Źródło: IAR

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~xyz

"Irlandzki PKB wzrosło w zeszłym roku"

a może " WZRÓSŁ"
Czy nikt nieczyta tekstu ??????????????????????????????

! Odpowiedz
2 3 ~Sceptyk

Dobra zmiana NiU wiedziałaby jak ich wycyckać - bankowy, handlowy ustawa inwigilacyjna a na ostatek podatek jednolity.

! Odpowiedz
0 1 ~CITpolska

W Polsce też mieliśmy preferencyjny CIT, (chyba za Kołodki - nie jestem pewien) Czy to znaczy że też nas oszukano ?

! Odpowiedz
1 16 ~Laffer_miał_rację

Nie może być. Obniżka podatków zwiększyła PKB. Eurokołchoz powinien wydać dyrektywę zaprzeczająca istnieniu tego zjawiska.

! Odpowiedz
4 5 ~realista

thuSSk i lewandowski sprowadzą ich do POrządku

! Odpowiedz
30 6 ~StanRS

Widzicie korwinowcy! Taka socjalistyczna Irlandia rozwija się szybciej niż Chiny które dostały już zadyszki, a mają wilczy kapitalizm rodem z XIX wieku. Nawet jakby wzrost w Irlandii był 4 razy niższy, to i tak jest to bardzo dużo jak na rozwinięty kraj. Nie to co Judeopolonia z marnymi niewiele ponad 3% wzrostu.

! Odpowiedz
0 20 ~podatnik

O jakim socjaliźmie w Irlandii mówisz? Taki np. wskaźnik wolności gospodarczej Irlandii daje miejsce w pierwszej dziesiątce.

! Odpowiedz
2 5 ~StanRS odpowiada ~podatnik

Ale jakie płace mają Irlandczycy i jaki socjal. Polaczki mogą jedynie pomarzyć, bo nawet za 30 lat nie będzie takich płac jak w Irlandii. A w Polin rząd podniesie płace minimalną o jakiejś grosze, to już jest płacz polskojęzycznych "byznesmenów", że firmy będą bankrutowały.

! Odpowiedz
2 1 ~KrzysztofMajewski

Korwin w co drugim filmiku mówi - zmniejszmy podatek dochodowy to przyjadą do nas firmy z zachodu. Nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi teraz. Nie używa ładnych terminów jak inwersja podatkowa?

! Odpowiedz
0 0 ~Czarek

Proszę przeczytaj jeszcze raz ten artykuł ze zrozumieniem. Możesz tym razem uda Ci się zrozumieć z czego wynikał ten wzrost i jaki wpływ będzie miał w przyszłości na gospodarkę.
Mała podpowiedź : "Niewielki"

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil