REKLAMA

Irlandia: wzrost PKB o 26%. MF studzi entuzjazm

2016-07-13 15:19
publikacja
2016-07-13 15:19

Irlandzki PKB wzrosło w zeszłym roku o 26%. Taki wniosek płynie z oficjalnych danych tamtejszego Centralnego Urzędu Statystycznego.

fot. / / YAY Foto

Ale obserwatorzy są sceptyczni, a entuzjazm studzi nawet Ministerstwo Finansów. Komentatorzy podkreślają, że to przede wszystkim wynik tzw. inwersji podatkowej, czyli mechanizmu sprawiającego, że firmy - szczególnie ze Stanów Zjednoczonych masowo poprzenosiły swe siedziby na Szmaragdową Wyspę ze względu na niską stawkę podatku CIT.

Taka zmiana miejsca nie pociąga za sobą znaczących korzyści dla szerszej gospodarki. A, jak pisze "Financial Times", przeciętny Irlandczyk, szczególnie spoza Dublina, jej nie odczuwa. To dlatego minister finansów podkreślił, że inwersja sztucznie zawyża wielkość gospodarki kraju.

Szczególnie, że gospodarka irlandzka jest niewielka i nawet mały zastrzyk finansowy wystarczy, by wskaźniki poszybowały. A jak przypomina "Financial Times", w lutym premier Enda Kenny stracił stabilną większość parlamentarną, bo - jak twierdzi dziennik - wyborcy rozdrażnieni byli jego opowieściami o wzroście i wychodzeniu z kryzysu, których w codziennym życiu nie odczuwali.

Informacyjna Agencja Radiowa/IAR/Adam Dąbrowski, Londyn/mcm/sk

Źródło:IAR
Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~xyz
"Irlandzki PKB wzrosło w zeszłym roku"

a może " WZRÓSŁ"
Czy nikt nieczyta tekstu ??????????????????????????????
~Sceptyk
Dobra zmiana NiU wiedziałaby jak ich wycyckać - bankowy, handlowy ustawa inwigilacyjna a na ostatek podatek jednolity.
~CITpolska
W Polsce też mieliśmy preferencyjny CIT, (chyba za Kołodki - nie jestem pewien) Czy to znaczy że też nas oszukano ?
~Laffer_miał_rację
Nie może być. Obniżka podatków zwiększyła PKB. Eurokołchoz powinien wydać dyrektywę zaprzeczająca istnieniu tego zjawiska.
~realista
thuSSk i lewandowski sprowadzą ich do POrządku
~StanRS
Widzicie korwinowcy! Taka socjalistyczna Irlandia rozwija się szybciej niż Chiny które dostały już zadyszki, a mają wilczy kapitalizm rodem z XIX wieku. Nawet jakby wzrost w Irlandii był 4 razy niższy, to i tak jest to bardzo dużo jak na rozwinięty kraj. Nie to co Judeopolonia z marnymi niewiele ponad 3% wzrostu.
~podatnik
O jakim socjaliźmie w Irlandii mówisz? Taki np. wskaźnik wolności gospodarczej Irlandii daje miejsce w pierwszej dziesiątce.
~StanRS odpowiada ~podatnik
Ale jakie płace mają Irlandczycy i jaki socjal. Polaczki mogą jedynie pomarzyć, bo nawet za 30 lat nie będzie takich płac jak w Irlandii. A w Polin rząd podniesie płace minimalną o jakiejś grosze, to już jest płacz polskojęzycznych "byznesmenów", że firmy będą bankrutowały.
~KrzysztofMajewski
Korwin w co drugim filmiku mówi - zmniejszmy podatek dochodowy to przyjadą do nas firmy z zachodu. Nie bardzo rozumiem, o co Ci chodzi teraz. Nie używa ładnych terminów jak inwersja podatkowa?
~Czarek
Proszę przeczytaj jeszcze raz ten artykuł ze zrozumieniem. Możesz tym razem uda Ci się zrozumieć z czego wynikał ten wzrost i jaki wpływ będzie miał w przyszłości na gospodarkę.
Mała podpowiedź : "Niewielki"

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki