REKLAMA

500 plus nie pomoże przy kredycie na mieszkanie

Katarzyna Wojewoda-Leśniewicz2016-06-22 07:21redaktor Bankier.pl
publikacja
2016-06-22 07:21
500 plus nie pomoże przy kredycie na mieszkanie
500 plus nie pomoże przy kredycie na mieszkanie
fot. Daniel Dmitriew / / FORUM

Świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” nie wpływa ani na zdolność kredytową, ani na warunki kredytu mieszkaniowego – wynika z analizy Bankier.pl. Tylko jeden bank deklaruje dziś, że świadczenie jest brane pod uwagę przy wnioskowaniu o kredyt hipoteczny.

Program „Rodzina 500 plus” ruszył z początkiem kwietnia, a jego podstawowe założenia były znane nieco wcześniej.

Początkowo pojawiały się głosy, że środki z nowego świadczenia otrzymywane przez rodziny ułatwią im uzyskania kredytu na mieszkanie, ponieważ poprawią ich zdolność kredytową. Banki wówczas niechętnie odnosiły się do tej kwestii, tłumacząc, że analizują sytuację oraz czekają na wyjaśnienia nadzoru.

fot. Bartłomiej Kudowicz / / FORUM

– Na obecnym etapie możemy powiedzieć, że bank nie podjął decyzji dotyczącej ewentualnego włączenia świadczenia do analizy zdolności kredytowej. Taka decyzja będzie mogła być podjęta dopiero po dokonaniu oceny sytuacji, w tym zgodności podejścia z normami prawnymi i rekomendacjami nadzorczymi oraz możliwościami właściwego udokumentowania otrzymywania świadczenia – wyjaśniała na początku marca w stanowisku przesłanym redakcji Bankier.pl Marta Wiszniewska z biura prasowego Citi Handlowego. W podobnym tonie wypowiadali się wówczas w rozmowie z Bankier.pl przedstawiciele innych banków.

500 plus a zdolność kredytowa przy kredycie hipotecznym

Po ponad dwóch miesiącach funkcjonowania programu „Rodzina 500 plus” i wypłacie pierwszych świadczeń ponownie zapytaliśmy banki o uwzględnianie tych środków przy określaniu zdolności kredytowej klientów starających się o produkty hipoteczne.

Wiadomo już, że w większości banków świadczenie 500 plus nie będzie uznawane i nie pomoże w staraniu się o kredyt na mieszkanie. Nie będzie miało wpływu ani na zdolność kredytową, ani na warunki zaproponowanego kredytu hipotecznego - wynika z ustaleń Bankier.pl.

500 plus a zdolność kredytowa

Bank

Czy 500 plus wpływa na zdolność kredytową lub warunki kredytu hipotecznego?

Uwagi

Alior Bank

Nie

---

Bank BGŻ BNP Paribas

Nie

---

Bank BPH

Nie

---

Bank BPS

Tak

Potrzebna decyzja o przyznaniu świadczenia.

Bank Millennium

Nie

---

Bank Zachodni WBK

Nie

---

BOŚ Bank

Nie

---

Credit Agricole Bank Polska

Nie

---

Deutsche Bank Polska

Nie

---

eurobank

Nie

---

Getin Bank

Nie

---

ING Bank Śląski

Nie

Bank nie przyjmuje do wyliczania zdolności dla wniosków o produkty hipoteczne wypłacanego świadczenia w ramach programu „Rodzina 500 plus”.

mBank

Nie

---

PKO Bank Polski

Nie

Aktualnie PKO Bank Polski oraz PKO Bank Hipoteczny, w procesie oceny zdolności kredytowej, nie uwzględniają świadczenia w ramach programu „Rodzina 500 plus”

Raiffeisen Polbank

Nie

---
Źródło: opracowanie Bankier.pl na podstawie informacji banków, stan na czerwiec 2016

Jedynie Bank BPS deklaruje, że będzie akceptował nowe świadczenie wychowawcze przy określaniu zdolności kredytowej klientów. Potrzebna będzie wówczas decyzja o przyznaniu świadczenia. Dla profilowych klientów z dwójką dzieci zarabiających 7 900 zł netto miesięcznie (dla których oferty sprawdzaliśmy w ostatnim rankingu kredytów hipotecznych Bankier.pl) 500 zł na dziecko zwiększyłoby maksymalną zdolność kredytową o około 52 tys. zł.

Dlaczego pozostałe banki nie uwzględniają świadczenia wychowawczego 500 plus przy kredytach hipotecznych? Wyjaśnienie jest dość proste. 

– Z uwagi na fakt, że świadczenie z programu „Rodzina 500 plus” ma z góry określony maksymalny termin jego uzyskiwania (maksymalnie do osiągnięcia 18. roku życia dziecka), a także z uwagi na specyfikę kredytów hipotecznych (długoterminowy charakter kontraktu – najczęściej kredyt zaciągany jest bowiem na okres 25-30 lat) bank na obecną chwilę nie widzi możliwości uwzględnienia jako dochód świadczenia pieniężnego w tej formie, tj. świadczenia, którego prawo do uzyskiwania wygasa w znaczącej większości wiele lat przed dniem całkowitej spłaty udzielonego kredytu – wyjaśnia biuro prasowe Banku Millennium.

Gminy kontrolują, czy nie marnotrawisz pieniędzy z 500+

Gminy kontrolują, czy nie marnotrawisz pieniędzy z 500+

Do tej pory można wskazać zaledwie kilka przypadków wstrzymania wypłat z programu Rodzina 500+. Pod bacznym okiem pomocy społecznej są osoby, u których zaobserwowano problem z alkoholem, sprawdzane są również rodziny wskazane przez mieszkańców. W jaki sposób gmina lub miejski ośrodek pomocy społecznej może odebrać świadczenie rodzinie i na czyj wniosek przeprowadzi kontrolę?

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (23)

dodaj komentarz
~spoko
Już niedługo banki zmienią zdanie. Nie da się funkcjonować w Polsce bez udzielania kredytów. Podatek bankowy zmusi wszystkie banki do szukania zysków. Tak jest na całym cywilizowanym świecie. Zamiana kredytów na pożyczki jest oszustwem, takim samym jak kredyty frankowe wypłacane w złotówkach.
~tak_to_rozumię
Nie da się funkcjonować w Polsce bez udzielania kredytów.
Przecież banki teraz nieustannie skupują obligacje skarbu państwa z rynku, a kredyty i leasingi dla dużych wolumenów księgują poza PL.
~gf
A myślisz że Państwo to gdzie dług zaciąga? Nie w Banku? Na kredyt żyją i to bankowy. Poza tym dla wielkich gigantów jak BNP Citi czy DB kredyty w Polsce stanowią tak marginalny udział w globalnym dochodzie że nawet nie zauważą.
~tu_jestPOLSKA
tu nie trzeba WALCZYĆ z rozumem.

Tu walka może być celowa:

"Wrona Orła nie pokona!" -
Niósł się okrzyk wzdłuż i wszerz.
O przegrała z Orłem Wrona,
Kaczka przegra z Orłem też :)

Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. .............

https://pl.wikipedia.
tu nie trzeba WALCZYĆ z rozumem.

Tu walka może być celowa:

"Wrona Orła nie pokona!" -
Niósł się okrzyk wzdłuż i wszerz.
O przegrała z Orłem Wrona,
Kaczka przegra z Orłem też :)

Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego. .............

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojskowa_Rada_Ocalenia_Narodowego
~wniosek
Banki obstawiają,że PO z nowoczesną wygrają wybory i zlikwidują 500+
~tak_to_rozumię
po co program 500+ dla osób które zarabiają 5.000zł/osobę ?

Limit max 2.000zł/osobę i wygaszenie płatności przy 3.000zl/osobę
~poto odpowiada ~tak_to_rozumię
po co ? po to żeby nie zatrudniać 50 tys urzędników ,którzy będą sprawdzać czy Kowalski nie przekroczył limitu . najwyraźniej należysz do tych co to chętnie wydadzą 1000 zł żeby zaoszczędzić 10 zł :))
~tak_to_rozumię odpowiada ~poto
co ty chrzanisz. Rządzący stworzyli tym programem ok. 5.000 miejsc pracy w urzędach.

Wypłaty powinny być dokonane przez US na podstawie całorocznego PIT

lub dlą rolników w Urzędzie Gminy:
dochód z ha na podstawie danych GUS coś ok. 2.600 zł/ha
~tak_to_rozumię odpowiada ~tak_to_rozumię
lub dll rolników w Urzędzie Gminy:
na podstawie wysokości podatku rolnego, który jest sprzężony z wielkościa gospodarstwa i klasy gruntów ("dochodowością") jeszcze prościej.
~serjicalme odpowiada ~poto
I tak sprawdzaja- przy okazji wieku dzieci, oraz swiadczen dla tych o niskich dochodach.

Powiązane: 500 zł na dziecko

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki