REKLAMA
WEBINAR

400 zł na dziecko. Nowe świadczenie na pobyt dziecka w żłobku

2021-07-16 13:15
publikacja
2021-07-16 13:15

W "Polskim ładzie" oprócz 12 tys. zł na dziecko zapisano także nowe świadczenie. Z projektu, który przedstawił resort rodziny, wynika, że będzie ono mogło być przeznaczone na pobyt dziecka w żłobku.

400 zł na dziecko. Nowe świadczenie na pobyt dziecka w żłobku
400 zł na dziecko. Nowe świadczenie na pobyt dziecka w żłobku
fot. Oksana Kuzmina / / Shutterstock

Projektowane przepisy mają wejść w życie o rok szybciej niż pierwotnie planowano - a więc już w styczniu 2022 roku. Dotyczy to także świadczenia 12 tys. zł na dziecko. 

Dla kogo 400+?

Przepisy przewidują zmiany w ustawie o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3, w wyniku których m.in. wprowadzone zostanie dofinansowanie dla dziecka nieobjętego nowym świadczeniem opiekuńczym do pobytu w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna.

Dofinansowanie to będzie związane z pobytem nieobjętego rodzinnym kapitałem opiekuńczym dziecka w instytucji opieki nad dziećmi w wieku do lat 3 i będzie polegało na obniżeniu przez podmiot prowadzący taką instytucję miesięcznej opłaty ponoszonej za pobyt.

Dofinansowanie będzie przysługiwać w wysokości 400 zł miesięcznie i będzie przekazywane bezpośrednio podmiotowi prowadzącemu żłobek, klub dziecięcy lub zatrudniającemu dziennego opiekuna. Szacuje się, że tym wsparciem zostanie objętych około 108 tysięcy dzieci.

Dzięki nowym przepisom umożliwiona zostanie również integracja różnych źródeł dofinansowania (środki krajowe, środki z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz Krajowego Planu Odbudowy) na tworzenie i funkcjonowanie miejsc opieki nad dziećmi w wieku do lat 3. Pozwoli to na stworzenie lepszej propozycji dla samorządów, zachęcającej do tworzenia nowych żłobków czy klubów dziecięcych

ozk/ krap

Źródło:PAP Biznes
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Komentarze (5)

dodaj komentarz
jas2
Człowiek w ciągu swojego życia wytwarza około 10 mln zł PKB, więc dopóki wydatki socjalne na dziecko są mniejsze od tej kwoty, państwu opłaca się je ponosić. To inwestycja przynosząca zysk.
adam.1983
pod warunkiem że to dziecko nie wyjedzie za granice, nie umrze za wcześnie albo nie zostanie menelem
andregru
Głupie pisdosławy rozdajecie kasę na prawo i lewo a dzieci nie ma i nie będzie więcej . Ale złodzieje jak wy zawsze mogą coś przy okazji ukraść .
jas2
Jak nie będzie dzieci to umrzesz z głodu.
onlyv8engine
Ład? jaki ład to jest mega bajzel. niedługo nawet sie ta drukarka zatnie a wtedy bedzie jęczenie że bezrobocie ,że na kredyt nie ma , że to że tamto. głosowanie i poopieranie komunistów z pis jeszcze się tak odbije że historia tego nie widziała

Powiązane: Polityka rodzinna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki