REKLAMA
GPW

4 września na GPW odbędzie się SpaceDay Conference 2nd Edition

2025-08-29 09:02
publikacja
2025-08-29 09:02

4 września na Sali Notowań GPW odbędzie się SpaceDay Conference 2nd Edition, wydarzenie dedykowane polskiemu sektorowi kosmicznemu, przyciągającemu coraz więcej zainteresowania i kapitału ze strony inwestorów indywidualnych oraz funduszy inwestycyjnych.

4 września na GPW odbędzie się SpaceDay Conference 2nd Edition
4 września na GPW odbędzie się SpaceDay Conference 2nd Edition
fot. Zbyszek Kaczmarek / / FORUM

W trakcie konferencji, której patronem medialnym jest PAP Biznes, zaprezentuje się łącznie 7 spółek kosmicznych, odbędą się 3 panele dyskusyjne, a także rozmowa z ekspertami o zastosowaniu technologii kosmicznych w obronności.

Organizatorem drugiej edycji konferencji jest cc group. W wydarzeniu będzie można uczestniczyć w formule stacjonarnej lub online.

Na SpaceDay Conference zaprezentowany zostanie pełny przekrój sektora kosmicznego, od producentów platform satelitarnych, przez dostawców instrumentów optycznych i napędów, aż po firmy przetwarzające dane satelitarne na Ziemi i w kosmosie. Swój udział w wydarzeniu potwierdziły: AROBS Polska, CloudFerro, Creotech Instruments, Hypersonix Launch Systems, KP Labs, Liftero, PIAP Space, Scanway oraz Thorium Space.

"W roku, w którym Polska wysłała w kosmos swojego drugiego astronautę, powracamy na GPW z drugą edycją konferencji SpaceDay – jeszcze większą i bardziej ambitną, co dobrze koresponduje ze skalą rozwoju branży w ciągu ostatnich dwóch lat. To wydarzenie dedykowane polskiemu sektorowi kosmicznemu i jego rosnącej roli na rynku kapitałowym, który coraz szerzej dostrzega perspektywy wzrostu jakie kształtują się przed branżą dzięki dojrzałości jej przedstawicieli oraz wzmożonym inwestycjom ze strony publicznej i prywatnej" - powiedział Adam Kalkusiński, prezes zarządu cc group.

Sektor cywilny przez lata pozostawał największym kontrybutorem do budżetów kosmicznych na całym świecie. W 2023 roku po raz pierwszy w historii to jednak udział sektora obronnego przewyższył wydatki cywilne i wyniósł 50,2 proc.

Trend intensyfikacji wydatków nakierowanych na zastosowanie technologii kosmicznych w obronności widoczny jest również w Polsce m.in. dzięki programom Mikroglob i MikroSAR.

"W ostatnim roku podpisaliśmy kluczowe umowy i rozpoczęliśmy realizację dwóch największych w historii polskiego sektora kosmicznego programów: Mikroglob i CAMILA. Creotech Instruments pełni w nich rolę lidera i głównego integratora. W ciągu najbliższych 2-3 lat wyniesiemy na orbitę ponad 10 satelitów, zaprojektowanych i zbudowanych w Polsce, w oparciu o krajowy know-how i kompetencje" - powiedział Grzegorz Brona, prezes zarządu Creotech Instruments.

"Już podczas pierwszej edycji konferencji wspominałem, że w nadchodzących latach będziemy świadkami trendu polegającego na stopniowym uniezależnianiu się od technologii z USA i Chin. Dziś kierunek ten osiąga punkt kulminacyjny - nie tylko w naszym kraju, ale w całej Europie" - dodał.

W drugiej połowie 2023 roku Polska skokowo zwiększyła zaangażowanie w finansowanie sektora kosmicznego poprzez ponad trzykrotny wzrost krajowej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA na lata 2023-2025 do sumy 496 mln euro (wliczając umowy bilateralne). Dzięki niej do polskich firm kierowane są kontrakty i zamówienia na misje kosmiczne, które umożliwiają szybki rozwój i zdobywanie cennego doświadczenia.

"Decyzje związane ze zwiększeniem krajowej składki do Europejskiej Agencji Kosmicznej znacząco pobudzają tempo jego rozwoju i budują sprzyjający klimat dla całej branży. Polski sektor kosmiczny wystartował później niż w wielu innych europejskich krajach, a mimo to jako Scanway udowadniamy, że potrafimy skutecznie konkurować międzynarodowo, wygrywając nie tylko europejskie kontrakty, ale również te z Azji czy Ameryki Płn., gdzie realizujemy m.in. zamówienie dla Intuitive Machines na pierwszy komercyjny polski teleskop do mapowania powierzchni Księżyca. Obserwacja Ziemi w obliczu aktualnej sytuacji geopolitycznej jest kluczowa, a my dostarczamy firmom i polskiemu państwu oczy na orbicie" - powiedział Jędrzej Kowalewski, prezes zarządu Scanway.

Rejestracja na wydarzenie prowadzona jest na oficjalnej stronie konferencji pod adresem: https://byccgroup.pl/spaceday-conference-2nd-edition/

(PAP Biznes)

pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Najtańsze konta firmowe z premią za korzystanie
Najtańsze konta firmowe z premią za korzystanie

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki