REKLAMA

Co z tego, że mamy bezrobocie takie jak w Niemczech

Ignacy Morawski2018-10-03 07:31założyciel SpotData.pl
publikacja
2018-10-03 07:31
fot. REUTERS/Johannes Eisele / FORUM

Ostatnio Eurostat podał, że stopa bezrobocia w Polsce spadła w sierpniu do 3,4 proc. To są szacunki oparte na połączeniu wyników z badań ankietowych oraz danych z urzędów pracy. Tym samym stopa bezrobocia w Polsce zrównała się ze stopą bezrobocia w Niemczech. Ponieważ Niemcy są dziś synonimem sukcesu gospodarczego, możemy uznać, że osiągnęliśmy w Polsce duży sukces. Dla każdego, kto pamięta erę 20-procentowego bezrobocia, jest to autentyczna rewolucja. O jej skutkach będę jeszcze pisał w nadchodzących dniach.

Ale niestety jeszcze wiele brakuje, byśmy mogli stwierdzić, że rynek pracy w Polsce działa tak dobrze jak za naszą zachodnią granicą. Wprawdzie bezrobocie mamy równie niskie, ale odsetek osób aktywnych zawodowo jest dużo niższy niż tam. W Polsce pracuje lub szuka pracy 75 proc. osób w wieku między 20. a 64. rokiem życia. To jest znacznie mniej niż średnia dla Unii Europejskiej (78 proc.) czy Niemiec (83 proc.). Jedna czwarta osób w wieku produkcyjnym w Polsce nie pracuje ani nie szuka pracy. To najczęściej wynika z faktu, że osoby te z różnych powodów nie chcą pracować, ale są wśród nich też osoby, które nie wierzą w możliwość znalezienia pracy. Dzieje się tak przy doskonałej koniunkturze i wysokim popycie na pracę.
Co z tego wynika? Niska aktywność zawodowa obniża potencjał gospodarki i przekłada się na niższy wskaźnik PKB per capita. Moglibyśmy zaakceptować ten fakt, gdybyśmy założyli, że z różnych względów kulturowych ludzie mogą rezygnować z pracy i akceptować niższy standard życia dla zyskania większej ilości czasu wolnego. Ale niewiele wskazuje, że o to tutaj chodzi (bo np. odsetek pracujących kobiet jest wyższy w regionach tradycyjnie konserwatywnych). Raczej mamy problem z dopasowaniem popytu na pracę i podaży pracy, wynikający m.in. z wciąż dużego odsetka ludności mieszkającej na terenach wiejskich. Nie ma łatwych recept na problem niskiej aktywności zawodowej. Ale powinien być to problem wpisany do strategii polityki gospodarczej jako jeden z głównych punktów do rozwiązania.

Kliknij, aby przejść do szczegółowych danych w serwisie SpotData / SpotData

Chcesz codziennie takie informacje na swoją skrzynkę? Zapisz się na newsletter SpotData.

Źródło:
Ignacy Morawski
Ignacy Morawski
założyciel SpotData.pl

Ignacy Morawski jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych ekonomistów rynkowych. Przez wiele lat pracował w sektorze bankowym (WestLB, Polski Bank Przedsiębiorczości), gdzie pełnił rolę głównego ekonomisty odpowiedzialnego za analizy makroekonomiczne. W latach 2012-16 zdobył wiele wyróżnień w licznych rankingach prognostycznych, zajmując m.in. dwukrotnie miejsce na podium konkursu na najlepszego analityka makroekonomicznego organizowanego przez Narodowy Bank Polski i „Rzeczpospolitą”. Był również członkiem zespołu przygotowującego prognozy makroekonomiczne w Polskiej Akademii Nauk, pracował także w think tanku WiseEuropa. Karierę rozpoczynał jako reporter ekonomiczny „Rzeczpospolitej”. Jest absolwentem ekonomii na Uniwersytecie Bocconi w Mediolanie i nauk politycznych na Uniwersytecie Warszawskim.

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (25)

dodaj komentarz
_aaa
Częściowe wytłumaczenie to szara strefa. Znam patologię, która udaje że pracuje i robi to na czarno. No i duża liczba osób, która stoi okrakiem pomiędzy inwalidztwem a rynkiem pracy. Dostać rentę w Polsce to jednak bardzo ciężki temat.
q-tas
75% kontra 78% taka gigantyczna różnica?

To tak jakby komuś auto paliło średnio 7.5 litra a drugi stękal bo jemu takie auto pali aż 7.8 litra.
matpoz1
To jest tylko statystyka, dam sobie rękę uciąć że poziom aktywności w Polsce jest większy. Mamy większą szarą strefę niż Niemcy, po za tym część ludzi pracuje za granicą, ale wydając większość zarobionych tam pieniędzy w Polsce.
xiven
wskaźnik najniższej krajowej jest podstawową jednostką określającą poziom życia w kraju, mówi on nam jak dużo można zarobić "gołymi rękami" bez uwzględniania wszelkich ulepszeń naszej osoby w postaci wykształcenia, posiadania sprzętu itp

im niższa najniższa krajowa tym więcej ludzi dochodzi do
wskaźnik najniższej krajowej jest podstawową jednostką określającą poziom życia w kraju, mówi on nam jak dużo można zarobić "gołymi rękami" bez uwzględniania wszelkich ulepszeń naszej osoby w postaci wykształcenia, posiadania sprzętu itp

im niższa najniższa krajowa tym więcej ludzi dochodzi do logicznego wniosku że chodzenie do pracy się nie opłaca, wraz ze wzrostem siły nabywczej najniższej krajowej, kolejne partie ludzi zdają sobie sprawe że chodzenie do pracy zaczyna się dla nich opłacać ponieważ uda im się zarobić na wymarzoną wycieczkę czy sprzęt elektroniczny i aktywują się zawodowo

każdy ma swoją cenę poniżej której pracować nie będzie sensu, przykładowo po co pracować za 1000zł miesięcznie jak można sobie pod domem wyhodować samodzielnie ziemniaków o wyższej wartości? i ludzie na wsiach tak robią i jest to mądre
pc1974
BANKIER.PL zróbcie cos z tymi nachalnymi reklamami !!!! Moge cokolwiek przeczytac zeby mi sie film reklamowy nie włączał? Jak tak dalej pojdzie to nikt tu nie zajrzy !!! SKANDAL !!!!
druzjan
w konfiguracji adlocka dodajemy onnetwork.tv i jest spokój
wilk_z_ksiazecej_street
jakie reklamy? instaluj AdBlocka
q-tas
A Tobie się wydaje że pieniądze na egzystencję to BANKIER.PL czerpie z odbytu? Nic nie zrobią bo skoro Ty im nie płacisz to musi ktoś inny.

Sęk w tym by ilość reklam nie przerosła treści (patrz wyborcza) bo odejdą czytelnicy a za nimi reklamodawcy.

Tsk że zrobić coś z tym możesz tylko Ty:
- nic
-
A Tobie się wydaje że pieniądze na egzystencję to BANKIER.PL czerpie z odbytu? Nic nie zrobią bo skoro Ty im nie płacisz to musi ktoś inny.

Sęk w tym by ilość reklam nie przerosła treści (patrz wyborcza) bo odejdą czytelnicy a za nimi reklamodawcy.

Tsk że zrobić coś z tym możesz tylko Ty:
- nic
- zrezygnować z bankier.pl
- adblock
grzegorz2323
Czy was pogieło z tymi wlaczajacymi reklamami ????!!!
Nie da sie czytac w pracy bo filmiki sie same wlaczaja i wszyscy słyszą.
Strasznie irytujące.
cest_la_vie
W mikserze dzwieku mozesz wylaczyc totalnie dzwiek dla przegladarki,
Ale zgadzam sie bardzo irytujace.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki