Zmiany w urlopach rodzicielskich już od 2013 roku

Wydłużenie urlopów macierzyńskich z 24 tygodni do 12 miesięcy, zasiłek w wysokości 80 proc. wynagrodzenia, rozwiązanie kwestii urlopów macierzyńskich osób prowadzących własną działalność oraz zmiany w wymiarze urlopu ojcowskiego - takie modyfikacje zostały dzisiaj przyjęte na specjalnym posiedzeniu rządu. Zmiany wejdą w życie we wrześniu przyszłego roku.

Głównym orędownikiem zmian jest minister pracy Władysław Kosiniak- Kamysz. Ich celem jest dostosowanie Kodeksu pracy do obecnej polityki prorodzinnej. Zmiany mają kosztować budżet państwa około 2 mln zł rocznie.

Rok urlopu do podziału

Dotychczas urlop macierzyński trwał 24 tygodnie, z czego 20 było podstawowych, a 4 dodatkowe  (od 2014 r. - sześć tygodni). Pierwsze 14 tygodni przysługiwało matce dziecka w trosce o jej zdrowie po porodzie. Resztę urlopu mogła ona scedować na ojca dziecka, który dodatkowo mógł skorzystać z przysługujących mu 2 tygodni urlopu.

  »Minister pracy Władysław Kosiniak Kamysz przedstawił szczegóły zmian w urlopach macierzyńskich oraz ustawie żłobkowej  

Od 1 września 2013 roku, półroczny urlop macierzyński będzie można wydłużyć o kolejne pół roku. Z tym jednak, że jeżeli rodzice najpóźniej na 14 dni przed porodem od razu podejmą decyzję o pozostawaniu na urlopie macierzyńskim łącznie przez rok, to jedno z nich będzie dostawało 80 proc. wynagrodzenia. Jeśli matka nie podejmie takiej decyzji, wówczas przez pół roku będzie otrzymywała świadczenie w wysokości 100 proc. Jeśli dopiero po tym czasie zdecydują się na pozostawanie na urlopie następne pół roku, wynagrodzenie wyniesie już tylko 60 proc. podstawy. Rodzice będą mogli podzielić się urlopem, ale bez możliwości przebywania na nim jednocześnie. Będzie można za to wykorzystać drugą część urlopu w ratach.

Możliwość podziału urlopu rodzicielskiego pomiędzy rodziców ma się przyczynić do polepszenia sytuacji kobiet na rynku pracy. Obecnie pracodawcy niechętnie zatrudniają młode kobiety w obawie, że wkrótce urodzą dziecko i pójdą na urlop. Pracodawca będzie musiał wtedy szukać zastępstwa i ponieść koszty wdrożenia nowego pracownika. Zauważa się jednak, że ojcowie coraz chętniej korzystają z prawa do urlopu ojcowskiego. W 2010 roku na taki urlop udało się trochę ponad 3 tys. mężczyzn, a rok później już 7 tys.

» "Biznesmatki" wysysają pieniądze z ZUS-u. Jak długo jeszcze?

Roczny urlop rodzicielski krytykuje PKPP Lewiatan. Propozycja wprowadzenia 12-miesięcznego urlopu rodzicielskiego, płatnego w wysokości 80 proc. pensji, jako alternatywa dla 6-miesięcznego urlopu macierzyńskiego, płatnego w wysokości 100 proc. przyczyni się do pogorszenia sytuacji kobiet na rynku pracy uważa organizacja.

Minister pracy chce również, aby od 20 tygodnia urlopu, matki mogły łączyć pobieranie zasiłku macierzyńskiego z pracą zawodową w wymiarze do połowy etatu. Wówczas wypłacana będzie połowa zasiłku.

Urlop dla samozatrudnionych

Dotychczas problemową kwestią było korzystanie z urlopów wychowawczych osób prowadzących własne firmy oraz pracujących na podstawie umów cywilnoprawnych. Od przyszłego roku będą z nich mogli skorzystać przedsiębiorcy odprowadzający składki na ubezpieczenia społeczne. Jeśli rodzic odprowadzał składki na ubezpieczenie chorobowe, ma prawo do skorzystania z urlopu macierzyńskiego. Sprawa nie była taka oczywista w przypadku urlopu wychowawczego, jednak rządowe zmiany rozstrzygają tę kwestię na korzyść obywateli.

Kolejną zmianą dotyczącą osób samozatrudnionych i wykonujących pracę na podstawie umów cywilnoprawnych jest to, że w czasie gdy będą przebywać na urlopie wychowawczym, to państwo odprowadzi za nie składki do ZUS.

Justyna Niedbał
Bankier.pl
j.niedbal@bankier.pl

Komentuje Łukasz Piechowiak, analityk Bankier.pl
Łukasz PIechowiak

Polityka prorodzinna rządu zabierze kobietom pracę

Szef resortu pracy zapowiedział dalsze zmiany w polityce prorodzinnej. Urlop wychowawczy ma być wydłużony do 52 tygodni. Kobieta będzie miała wybór – pół roku na urlopie ze świadczeniem miesięcznym wynoszącym 100% wynagrodzenia lub rok na urlopie, ale tylko z równowartością 80% pensji miesięcznie. Pomysł ciekawy, ale może przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. ...więcej.

Co więcej, w zapowiedziach premiera i ministra zabrakło reformy kodeksu pracy. W dalszym ciągu podstawową umową zawieraną pomiędzy pracownikiem i pracodawcą będzie umowa o pracę. Ta tymczasem jest niedostosowana do rynkowych potrzeb w nowoczesnej gospodarce, którą tak bardzo staramy się zbudować. ...więcej

Justyna Niedbał

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~Karina

Dlaczego tylko straszycie, że kobieta która skorzysta z rocznego urlopu rodzicielskiego będzie na spalonej pozycji u pracodawcy. A co z takimi kobietami jak ja, gdzie bez problemu mogę wykorzystać roczny urlop rodzicielski i wrócić na swoje stanowisko pracy ? Tak w ogóle takich kobiet jest dużo więcej, a odebrano nam prawo wyboru jak długo chcę być z dzieckiem w domu. Wiadomo,że wszystko opiera się znowu o finanse. Ale czy nie lepiej żeby matka dłużej przebywała z dzieckiem w domu nawet na niższej pensji, niż po 6-ciu miesiącach wracała do pracy, dziecko przebywało w żłobku a państwo z swojego budżetu dofinansowywało pobyt dziecka w żłobku. Gdzie tu sens i logika ? Po drugie matki, które urodziły w pierwszym kwartale tego roku ukarane są dwukrotnie za to, że urodziły na początku roku po raz pierwszy jak wcześniej pisałam, że nie dano nam prawa wyboru co do długości urlopu, a po raz drugi dlatego, że od pierwszego stycznia weszły nowe zasady otrzymania becikowego, gdzie wiele z nas będzie miała ten przywilej zabrany, gdyż będziemy na to za "bogate". Dlaczego obie te ustawy nie wchodzą równocześnie w życie albo od 1.01.2013r., albo od 17.03.2013r.
Panie Premierze gdzie pańskie zeszłoroczne obiecanki, jak pięknie gdy był Pan na opolszczyźnie wzywał do tego aby rodziło się więcej dzieci. Jednak po tym co Pan zrobił i podzielił matki w 2013r. my już nie zaufamy w żadne obiecanki, a w przyszłych wyborach nie ma Pan co liczyć na nasz głos i naszych najbliższych. Proszę też poczuć smak goryczy jak poparcie dla PO będzie spadało. Proszę to jeszcze przemyśleć, gdyż te dzieci z pierwszego kwartału tak samo będą pracowały na nasze emerytury jak dzieci urodzone później, nie zamiatajcie tematu pod dywan. Rozżalona matka trójki dzieci.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~mama

http://m.facebook.com/l.php?u=http%3A%2F%2Fwww.petycje.pl%2Fpetycja%2F9080%2Flist_otwarty_w_sprawie_obj%25C4%2598cia_urlopem_rodzicielskim_rodzic%25C3%2593w_wszystkich_dzieci_narodzonych_w_2013_r.html&h=RAQHgGLVr&s=1

! Odpowiedz
0 0 ~Odyseusz

Prosze o informacje dla przypadku ciazy blizniaczej

! Odpowiedz
0 0 ~Bezrobotna

Od wrzesnia czyli kolejna bujda gadales rudy klamco o styczniu mam cie juz dosyc palancie

! Odpowiedz
0 0 ~Won z PO

Chcecie ukryc rosnace szybko bezrobocief tumany znowu kosztem kobiet

! Odpowiedz
0 0 ~mama

Co ty bredzisz , dlaczego szukasz dziury w całym . roczny urlop macierzyński to przywilej a nie przymus. Obawiasz się o prace to nie korzystasz z niego

! Odpowiedz
0 0 ~Precz z chińszczyzną

Jeżeli ktoś ma jeszcze wątpliwości jak wygląda “polityka jednego dziecka” w Chinach to ma teraz dowód. Mamy do czynienia z prawdziwym ludobójstwem, które dokonuje się w kraju, który kupił sobie uznanie w oczach świata. Do niedawna jedynie czytaliśmy o zbrodniczym reżimie rządzącym w „kapitalistycznym raju”. Teraz mamy namacalny dowód.
Według obrońców życia kobieta, której martwe dziecko znajduje się w wiadrze z wodą, została siłą poddana aborcji w 9 miesiącu ciąży. Dziecko płakało przed śmiercią, spowodowaną utopieniem. Reggie Littlejohn z Women’s Rights Without Frontiers, która walczy z polityką jednego dziecka w Chinach ( przypomnijmy, że jeden z multimilionerów wpadł na pomysł by wprowadzić ją w zachodnim świecie) podkreśla, że to zdjęcie pokazuje chińską rzeczywistość. „Czasami kobiety umierają podczas przymusowej aborcji, razem ze swoimi dziećmi. Przymusowe aborcje to wojna chińskiego rządu przeciwko kobietom”- mówi. "Późna aborcja polega na wstrzykiwaniu dzieciom w główkę trucizny i topienie dzieci w wiadrze"- opowiada.

Zdjęcie oburzyło użytkowników chińskiego "Weibo", które ma 260 milionów użytkowników. „W szpitalu kilku osiłków zaciągnęło kobietę na stół operacyjny i nie puszczali jej dopóki nie dostała zastrzyku. Jednak ta kobieta była bliska porodu! Jej rodzina nawet nie wiedziała, że ją porwano.”- opowiada współpracownik LSN w Chinach. Niedawno na światło dzienne wyszły zeznania jednej kobiet, która zeznawała przed Human Rights Commission w Izbie Reprezentantów w październiku 2009 roku. Wujian w 2004 roku dowiedziała się, że jest w ciąży. Niestety była to ciąża bez zgody władz. Kobieta musiała się więc ukrywać. „Każdego dnia odczuwałam strach i samotność, jednak poczucie, że będę miała dziecko wszystko zmieniało”- mówiła przed komisją. Władze dowiedziały się jednak o ciąży. Nie mogąc jej znaleźć aresztowali jej ojca, którego poddano torturom by wyznał gdzie ukrywa się córka. Kobieta bojąc się o życie ojca oddała się w ręce urzędników. W szpitalu Wujian spotkała kolejne ciężarne kobiety. “Czekały jak świnie w rzeźni. Szybko zaciągnięto mnie do pokoju i bez mojej zgody podano mi tlen. W pokoju było kilka innych mam” - relacjonuje kobieta, która dodaje, że pokój był pełen kobiet, którym właśnie „wyrwano dzieci z łona”. Część płakała, część krzyczała, inne jęczały. Jedna z nich turlała się z bólu po podłodze. Kobieta błagała by pielęgniarka, która zbliżała się do niej z 8 centymetrową strzykawką pozwoliła jej uciec. „Mówiłam jej, że zniknę i nie powiem nikomu, że ona mnie puściła. Pielęgniarka nie reagowała”- zeznawała kobieta, która powiedziała pielęgniarce , że jako lekarz powinna pomagać ludziom a nie zabijać ich. Ta stwierdziła w nerwach, że w poprzednim roku w kraju było ponad 10 tysięcy przymusowych aborcji. ”Byłam zszokowana jej słowami. Uświadomiły mi one, ze moje dziecko było traktowane jak zwierze. W końcu wbiła strzykawkę w główkę mojego dziecka. Myślałam, że to koniec świata” - relacjonuje. Następnego dnia Wujian trafiła na stół operacyjny. Na ścianach zobaczyła krwawe odciski palców innych kobiet. “Lekarz powiedział mi, że sprawiam kłopoty bowiem dziecko samo powinno wypłynąć ze mnie po zastrzyku. Zatem postanowili pokroić moje dziecko nożyczkami i wciągnąć zwłoki specjalnym odkurzaczem. Słyszałam dźwięk nożyczek, które cięły ciałko mojego dziecka. Chciałam umrzeć”- pisze kobieta. Następnie pielęgniarka pokazała kobiecie stópkę jej nienarodzonego dziecka. „Nigdy nie pozbyłam się widoku stópki mojego dziecka. Nigdy nie podniosłam się z tego psychicznie i duchowo”- czytamy w zeznaniach kobiety. Łukasz Adamski, fronda kwiecień 2012

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~rudaa

straszne polepszenie..kto zechce pracowniczke po roku nieobecnosci??????

! Odpowiedz
0 0 ~Michal

Wytłumaczcie mi proszę jaki urlop ojcowski przysługuje ojcu jak dziecko urodzi się np 15 stycznia 2013 i czy może go wziąć zaraz po narodzeniu dziecka czy dopiero jak matce dziecka skończy się urlop macierzyński bo ja już nic z tego nie rozumiem. Czy ta ustawa już została zatwierdzona czy dopiero będzie głosowana???

! Odpowiedz
0 0 ~Arlusia

Tak się nie robi panie Premierze-od początku PO dumne jak paw trabilo we wszystkich mediach,ze ustawa będzie obowiązywać od 2013,jak się rozumie takie słówa? Ze z dniem 1 stycznia będziemy mogli skorzystać z tego udogodnienia i tak to zrozumiały wszystkie kobiety. Teraz nieudolnie ustalono ta datę na 1 września! Dlaczego nie mogą zaoszczędzić kobietom nerwów i sleczenia nad kalendarzami,żeby wyliczyć,czy się załapia. Ustalając zasadę bardziej sprawiedliwa mówiąca o tym że kobiety,które mają termin na 1 stycznia powinny się załapać. Czuje się pokrzywdzona,bo mam termin na 15 marca i teraz zamiast skupiać się na szczęśliwym rozwiązaniu,to myśli mi zajmuje to, żeby mój Synus urodził się 18. Pozdrowienia dla tych którzy tak ładnie nami manipuluja mówiąc o planach,a nie wywiązują się z nich w 100%,czyli dla PO,na które juz nie zagłosuje

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

  • Składkę na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne odprowadzają jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze.

  • Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

    Termin wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego od wpłaconych w poprzednim miesiącu dochodów z udziałów w zysku. Termin złożenia deklaracji oraz wpłaty zryczałtowanego podatku dochodowego od zagranicznych osób prawnych, czyli osób prawnych niemających siedziby lub zarządu na terenie Polski.

    Termin uiszczenia podatku dochodowego od podatników rozliczających się w formie karty podatkowej.

  • Termin przekazania sprawozdania do systemu INTRASTAT, za poprzedni miesiąc kalendarzowy, gdy realizowano transakcje wewnątrzwspólnotowe podlegające obciążeniu podatkiem od towarów i usług (VAT).

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl