"Biznesmatki" wysysają pieniądze z ZUS-u. Jak długo jeszcze?

Jesteś w ciąży, miesiąc przed porodem zakładasz firmę i płacisz maksymalną wysokość składek na ubezpieczenie społeczne. A później cieszysz się zasiłkiem macierzyńskim w wysokości prawie 7,5 tys. zł. Tak lukę w prawie wykorzystują polskie przedsiębiorcze matki.


Image licensed by Ingram Image

Podstawą do obliczenia zasiłku macierzyńskiego jest średnia zadeklarowanego przychodu z ostatnich 12 miesięcy, kiedy przedsiębiorcza matka płaciła chorobowe. Jeśli natomiast ubezpieczenie chorobowe było opłacane krócej niż rok, to podstawą do wyliczenia zasiłku jest ten krótszy okres, ale nie mniej niż miesiąc.

W praktyce oznacza to więc, że wystarczy opłacić wyższe składki tylko przez jeden miesiąc (aby zwiększyć składkę ubezpieczenia chorobowego, trzeba także płacić wyższe składki na ubezpieczenie emerytalne i rentowe), by nabyć prawo do wyższego świadczenia. Ogólna zasada wyliczania kwoty zasiłku macierzyńskiego jest bowiem prosta - im wyższa składka, tym wyższe świadczenie.

Najwyższa składka ZUS, którą obecnie może zapłacić "biznesmatka", wynosi ok. 2,8 tys. zł. Tak wysoka składka gwarantuje zasiłek macierzyński na poziomie 7,5 tys. zł brutto miesięcznie (ok. 6 tys. zł netto) przez cały urlop macierzyński.

Wszystko zgodnie z prawem

OPISOBRAZKA» Zasiłek macierzyński a działalność gospodarcza, co musisz wiedzieć?
Takie wykorzystanie luki w przepisach jest jak najbardziej zgodne z prawem, co w zeszłym miesiącu przyznał Sąd Najwyższy. W dodatku ZUS ma olbrzymie trudności w sprawdzaniu, czy przedsiębiorcza matka założyła firmę tylko po to, by dostać wyższy zasiłek i w rzeczywistości firma istnieje tylko na papierze. "Biznesmatki" mogą przedstawić bowiem inspektorom z ZUS-u kilka pierwszych faktur za dokonane transakcje w firmie, a później tłumaczyć się, że nie mają dochodów. Przecież jest kryzys i trudno się prowadzi biznes, prawda?

W dodatku ZUS - zgodnie z przyjętą linią orzeczniczą - nie jest uprawniony do kwestionowania kwoty zadeklarowanej przez osobę prowadzącą pozarolniczą działalność jako podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne, jeżeli mieści się ona w granicach określonych ustawą.

Jak długo matki będą korzystały z luki?

Ministerstwo Pracy chce uszczelnić prawo i zlikwidować ową lukę w przepisach. W tym celu przygotowało projekt ustawy o zasiłkach macierzyńskich. Proponuje w nim, aby w przypadku opłacania przez "biznesmatkę" składki na ubezpieczenie chorobowe przez okres krótszy niż 12 miesięcy podstawę wymiaru zasiłku stanowiła najniższa podstawa wymiaru składki powiększona o różnicę pomiędzy zadeklarowanym przychodem w miesiącach ubezpieczenia a najniższą podstawą wymiaru, podzieloną przez 12 miesięcy.

» Jesteś w ciąży? Pójdziesz na 2 miesiące chorobowego
Oznacza to, że im krócej przyszła matka będzie prowadziła firmę, tym mniejszy dostanie zasiłek. – Uszczelnienie luki w przepisach należy ocenić pozytywnie tylko w przypadku, jeżeli dotyczyć będzie tzw. firm zasiłkowych, czyli matek, które otwierały przedsiębiorstwa, będąc w ciąży tylko w celu podwyższonych świadczeń. Druga możliwość to obowiązek kontynuacji działalności przez kolejny okres, np. po powrocie po urlopie chorobowym przez kilka kolejnych lat bez możliwości zawieszenia lub likwidacji – komentuje Piotr Szulczewski, analityk Bankier.pl.

Nasz ekspert dodaje też: - Nie można natomiast wyobrazić sobie, by rząd wyeliminował możliwość korzystania z zasiłków przez przedsiębiorcze kobiety, które od lat prowadzą firmę, a następnie zachodzą w ciążę i wówczas nie są uprawnione do należnych im świadczeń. Wtedy bowiem przepisy uderzą w uczciwe kobiety.

Sprawa wysokich zasiłków dla przedsiębiorczych matek wzbudziła liczne kontrowersje wśród naszych czytelników. Część uważa, że państwo w ogóle nie dba o przyszłe matki i muszą one radzić sobie same, nawet wykorzystując luki w prawie. Z kolei inni są zupełnie odmiennego zdania, twierdząc, że to jawne oszustwo, wyłudzenie i okradanie nas wszystkich. A co wy sądzicie na ten temat? Czekamy na wasze komentarze.

Barbara Sielicka
Bankier.pl
b.sielicka@bankier.pl

Barbara Sielicka

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~uczciwa

Płaci się wysoki ZUS i należy się zasiłek wysoki. To lepiej ukrucic matkom lepsze życie. Dlaczego nikt nie ukruci wysokich wynagrodzeń naszym politykom którzy za nasze pieniądze żyją w luksusie a ich żony jeżdżą taxi aby zawieść dzieci do przedszkola. To chyba takim ludziom trzeba coś ukarać a nie tym co ledwo wiążą koniec z końcem

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 6 ~Ewa

Witam, wczoraj byłam na wizycie, zapłaciłam 100 zł. Dostałam skierowanie na badanie za które zapłaciłam 60 zł. Następnego dnia przychodzę do tego samego lekarza, który ma tylko wypisać receptę. Uwaga płacę kolejne 100 zł. Idę do apteki płacę za leki 100% czyli 50 zł300 zł przez dwa dni. Zaznaczam na koniec, że miesięcznie za moją osobę płacone są dwa chorobowe tz mój pracodawca oraz ja sama od mojej działalności, a teraz moje pytanie: kto tu kogo okrada? Mam szczęście ze jeszcze mogę zarabiać bo później będzie kicha, a kryształowe pałace Zusu i tak nie pomogą!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 4 ~BEJA090419

ZGADZAM SIĘ, ŻE TO JAWNE OKRADANIE UCZCIWYCH POLEK.

! Odpowiedz
0 4 ~qq

. Proponuje w nim, aby (...) podstawę wymiaru zasiłku stanowiła najniższa podstawa wymiaru składki powiększona o różnicę pomiędzy zadeklarowanym przychodem w miesiącach ubezpieczenia a najniższą podstawą wymiaru, podzieloną przez 12 miesięcy.

Zeby to zrozumieć, musiałem przeczytać powyższe 5 razy. KTO TWORZY TE PRZEPISY??

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 1 ~aMOREK

ŻE TEŻ JA WCZEŚNIEJ O TYM NIE WIEDZIAŁAM,A WCZORAJ ODEBRAŁAM PIERWSZY ZASIŁEK CHOROBOWY JESZCZE OD PRACODAWCY I ZOSTAŁAM POPROSTU OSZUKANA ,DOSTAŁAM 850 ZŁ ,GDZIE MAM UMOWĘ NA CZAS NIEOKREŚLONY OD 4 LAT ,PENSJA PODSTAWOWA NAJNIŻSZA KRAJOWA ,

! Odpowiedz
0 0 markust71

Na czym polagało to oszustwo ? Jakiej wypłaty się spodziewałaś ?

! Odpowiedz
0 1 ~Kukiels

To dobrze otrzymałaś 80 % podstawy wynagrodzenia(co miesiąc) tyle przysługiwało za jeden rok macierzyńskiego

! Odpowiedz
1 0 ~Mother

Prowadze działalność gospodarczą od kilku lat i zaszłam w ciąże. Płaciłam normalne składki ale pewien doraddza inwestycyjny doradził mi jak podwyżyć zasiłek chorobowy do maksymalnego w jeden miesiąc, bez najmniejszego ryzyka i kombinacji. Bez wyrejestrowywania i ponownego rejestrowania, bez kombinowania i pozornego oszukiwania... Obecnie na chorobowym dostaje do ręki niecałe 6000 zl. Wkrótce rodze i mam przed sobą cały macieżyński. Sa prostsze metody ! Jakbym słuchała swojej ksiegowej to chyba bym dostała fige z makiem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 0 ~ksiegowy

Haha, zmien księgowa :-)

! Odpowiedz
1 0 ~kk

Dnia 2013-08-03 o godz. 23:46 ~Mother napisał(a):
> Prowadze działalność gospodarczą od kilku lat i zaszłam w
> ciąże. Płaciłam normalne składki ale pewien doraddza
> inwestycyjny doradził mi jak podwyżyć zasiłek chorobowy do
> maksymalnego w jeden miesiąc, bez najmniejszego ryzyka i
> kombinacji. Bez wyrejestrowywania i ponownego
> rejestrowania, bez kombinowania i pozornego oszukiwania...
> Obecnie na chorobowym dostaje do ręki niecałe 6000 zl.
> Wkrótce rodze i mam przed sobą cały macieżyński. Sa
> prostsze metody ! Jakbym słuchała swojej ksiegowej to chyba
> bym dostała fige z makiem.

ja jestem w takiej sytuacji jak Ty możesz mi podpowiedzieć co mam zrobić ?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne