REKLAMA

Złoty mocno słabnie wobec dolara

2019-03-22 17:08
publikacja
2019-03-22 17:08
fot. Andrzej Bogacz / FORUM

Nawet o blisko 5 groszy taniał dziś względem dolara złoty. Słaby koniec tygodnia notują jednak również inne waluty krajów uznawanych za tzw. rynki wschodzące.

Na 3,8075 zł wyceniany był po godzinie 17:00 amerykański dolar. To aż o 1,1 proc., czyli 4,19 gr więcej niż w czwartek. A warto dodać, że w ciągu dnia skala osłabienia złotego bywała jeszcze większa. W efekcie, mimo bardzo udanego dla polskiej waluty startu i środka tygodnia, przez czwartkowe i piątkowe osłabienie za dolara musimy obecnie płacić więcej niż w ubiegły piątek.

Kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Brak jest jednoznacznych przyczyn takiego ruchu na parze USD/PLN, warto jednak zauważyć, że słabo prezentują się dziś także inne waluty krajów przez zagranicznych inwestorów wrzucanych do tego samego koszyka co Polska. I tak 1,2 proc. wobec dolara traci węgierski forint, 1,4 proc. meksykańskie peso, czy 2 proc. brazylijski real. Na lirze skala spadków przekroczyła już 4 proc. - i to mimo interwencji banku centralnego - tam jednak niepokój inwestorów wzbudziły kontrowersyjne słowa Donalda Trumpa na temat wzgórz Golan i ostre reakcje z tą wypowiedzią związane.

Warto jednak zwrócić uwagę, że oprócz walut tzw. rynków wschodzących wyraźnie słabnie wobec dolara także euro, na parze EUR/USD po godzinie 17:00 mogliśmy obserwować spadki o 0,3 proc. I to być może w słabych danych ze strefy euro należy upatrywać mocnego pogorszenia się nastrojów inwestorów. Rozczarował przede wszystkim niemiecki PMI. Jak wynika z opublikowanych nad ranem danych zamiast oczekiwanej poprawy, PMI dla niemieckiego przemysłu zanurkował do najniższego poziomu od sierpnia 2012 roku. Odbiło się to także m.in. na giełdach, gdzie DAX tracił dziś 1,5 proc.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (24)

dodaj komentarz
macierz
Kończy się kasa z UNI,kończy się pisowskie rozdawnictwo i gospodarka,ta sama droga którą przeszła w swoim czasie Hiszpania,czyli od bohatera do zera.
pusiol
szortujcie dolara i grajcie long na europejskie banki
mith21
Jeszcze parę lat rządów PiS i złotówka będzie warta tyle co papier toaletowy.
innowierca
I do funta.Czemu nie piszecie o rajdzie funta na zlotym .
Kiedy jest taka sama krotkookresowa sytuacja w druga strone to o rajdzie na funcie piszecie od razu.To zabawne ale nawet pomimo Brexitu Funt jest do zlotego we wzrostowym.
Funt po 5.50 to kwestia roku.Wystarczy zeby brexito-szopka ucichla .
bt5
Teraz sobie przypomniałem jak w 2007 dolar był po 1.90 PLN i powracający z USA na gwałt sprzedawali walute bo się bali że zaraz będzie po 1 PLN. Media mainstreamowe piały z zachwytu że w Polsce średnia płaca netto to ponad 1000 $. A dziś po przejściu kryzysu sucha stopą przez Polskę i po tak cudownie wielkim skumulowanym Teraz sobie przypomniałem jak w 2007 dolar był po 1.90 PLN i powracający z USA na gwałt sprzedawali walute bo się bali że zaraz będzie po 1 PLN. Media mainstreamowe piały z zachwytu że w Polsce średnia płaca netto to ponad 1000 $. A dziś po przejściu kryzysu sucha stopą przez Polskę i po tak cudownie wielkim skumulowanym wzrostem gospodarczym w statystykach średnia płaca netto jest niecałe 1000$. Znaczy po prostu ktoś nas kłamie że zrobiliśmy wielki krok naprzód.
1984
A może w tamtym czasie złoty był napompowane jak balon? Z pewnoscią tak było, świadczy o tym choćby saldo obrotów bieżących. Obecnie jesteśmy blisko stanu równowagi.
grzegorzkubik
Dolar walnie po niedzieli. Już FED o to zadbał.
open_mind
Nastąpił ogromny zwrot w USA Yield Curve gdzie na przykład większe oprocentowanie mają 1 miesięczne depozyty jak dziesięcioletnie. Znaczy to że w przyspieszonym trybie w USA depozyty zejdą na ujemne pozycje.
open_mind
The Yield Curve Just Inverted. What Does That Mean? https://www.barrons.com/articles/yield-curve-inversion-51553272263
bt5
Do karabindel. Jak ktoś obiecuje pół roku zaciskania pasa a w PKF po kilku latach od rozpoczęcia terapii ludność się skarży że jest coraz gorzej, to powinien się w ogóle nie odzywać. Operacja się udała pacjent zmarł. Mówiono też wtedy w Sejmie że Balcerowicz to doktor Mengele polskiej gospodarki. Nie wiem czy wyszło Do karabindel. Jak ktoś obiecuje pół roku zaciskania pasa a w PKF po kilku latach od rozpoczęcia terapii ludność się skarży że jest coraz gorzej, to powinien się w ogóle nie odzywać. Operacja się udała pacjent zmarł. Mówiono też wtedy w Sejmie że Balcerowicz to doktor Mengele polskiej gospodarki. Nie wiem czy wyszło lepiej niż w Venezueli skoro ilość uciekinierów ekonomicznych też z Polski poszła w miliony jak w republice boliwarianskiej.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki