REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Złoto blisko tegorocznych minimów

2018-08-03 08:54
publikacja
2018-08-03 08:54
Złoto blisko tegorocznych minimów
Złoto blisko tegorocznych minimów
/ FORUM

Dolarowe notowania złota pozostają pod silną presją amerykańskiej waluty. W piątek rano kurs żółtego metalu testował tegoroczne minimum, zbliżając się do ważnego psychologicznego poziomu 1200 USD za uncję.

1214,30 USD/oz – po takim kursie w piątek o 8:50 obracano kontraktami terminowymi na złoto.  W ten sposób rozpoczął się czwarty dzień batalii o utrzymanie wsparcia wyznaczanego przez roczne minimum z 19 lipca (1211,50 USD).

Jeśli wsparcie padnie, to analiza techniczna każe oczekiwać dalszych spadków. Najbliższym celem niedźwiedzi byłaby zapewne strefa 1200 USD – okrągły poziom, powyżej którego zatrzymana została lokalna fala spadkowa w maju i lipcu 2017 r. Kilka dolarów niżej leżą też dołki z marca 2017. Zważywszy na najsilniejsze od grudnia 2016 roku wyprzedanie rynku wsparcia te mogą zatrzymać presję podaży.

Mogą, ale nie muszą. Przeciwko aprecjacji złota w USD działa przede wszystkim siła amerykańskiej waluty. Od początku roku indeks dolara zyskał 3,5%, osiągając najwyższą wartość od ponad roku. O ile jeszcze kurs EUR/USD utrzymuje się powyżej majowego dołka, to już chiński juan spada jak kamień, tracąc do dolara ponad 7% tylko od połowy czerwca.

Kurs dolara jest historycznie negatywnie skorelowany z notowaniami złota. Mocniejszy dolar sprawia, że metale szlachetne stają się droższe dla inwestorów spoza USA, co może prowadzić do spadku popytu na złoty bulion. Siła dolara w horyzoncie ostatnich lat wynika z działań Rezerwy Federalnej, która jako pierwsza zerwała z polityką zerowych stóp procentowych i od dwóch lat prowadzi proces normalizacji stóp procentowych.

Rosnące rentowności amerykańskich obligacji sprawiają, że rośnie koszt alternatywny przechowywania złota. Niejeden inwestor może uznać, że bardziej od zakurzonej złotej sztabki woli przynoszący 3% papier dłużny Wuja Sama. Może nie gwarantuje on takiego bezpieczeństwa jak królewski metal, ale za to płaci swojemu posiadaczowi jakieś odsetki.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (3)

dodaj komentarz
the_mind_renewed
"Ze statystyk GUS wynika natomiast, że w ciągu ostatnich 10 lat jedzenie podrożało o 31 proc."

Ludzie "jedzcie" złoto
wektorwg
Kupiłbym, tylko gdzie.............
sel
Przeciez jest wszędzie? ,a do maximów tegorocznych też ma bardzo blisko..

Powiązane: Złotowieści. Biuletyn o złocie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki