REKLAMA

Zarząd Portów Lotniczych w odpowiedzi na postulaty płacowe: średnia płaca w firmie to 9,2 tys. zł

2017-02-09 18:17
publikacja
2017-02-09 18:17

Średnie wynagrodzenie w PPL z dodatkami o charakterze stałym wynosi 9,2 tys. zł. - informuje Cezary Pytlos p.o. rzecznika prasowego Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze komentując zapowiedziane na 13 lutego referendum strajkowe. Związkowcy domagają się podwyższenia wynagrodzenia o 8 proc. i gwarancji płac do 2022 r.

fot. / / YAY Foto

O rozpoczęciu referendum poinformował w środę PAP przewodniczący Związku Zawodowego Pracowników Lotnictwa Cywilnego Marek Żuk. Pod referendum podpisały się trzy z siedmiu związków zawodowych działających w PPL. Chodzi o Związek Zawodowy Pracowników Lotnictwa Cywilnego, NSZZ "Solidarność 80" i Związek Zawodowy Pracowników Portu Lotniczego Warszawa Okęcie.

W czwartkowym komunikacie PPL tłumaczy, że działania podjęte przez dyrekcję w 2016 r. mają również na celu zbudowanie sprawiedliwego systemu wynagrodzeń w przedsiębiorstwie. Obecny system wynagrodzeń jest niespójny, oderwany od kompetencji, a pracownicy wykonujący tę samą pracę na tych samych stanowiskach otrzymują diametralnie różne wynagrodzenia. Przykładem może być choćby rozpiętość wynagrodzeń pracowników gospodarczych, gdzie wahania te sięgają od 3 do 10 tys. zł.

"Występują też wynagrodzenia zdecydowanie przewartościowane. Specjalista ds. administracji na etacie związkowym otrzymuje blisko 13 tys. zł. Podobną kwotę otrzymuje specjalista ds. podróży służbowych" - informuje PPL.

"Należy odnotować, iż ci sami związkowcy, którzy żądają podwyżek płacy, jednocześnie robią wszystko, żeby pogorszyć kondycję finansową przedsiębiorstwa. W ramach zainicjowanych rozmów na temat zmian w Zakładowym Układzie Zbiorowym Pracy, zgłaszają postulaty powrotu do starych rozwiązań, tak mocno krytykowanych przez NIK" - czytamy w komunikacie PPL.

Według przedsiębiorstwa, żądanie powrotu do gwarancji 36-krotności odpraw wydaje się być działaniem absolutnie nieracjonalnym. Takie działania są wyraźnie nakierowane na ochronę partykularnych interesów jednostek z patologicznie wysokimi wynagrodzeniami, a nie ochronę interesu pracowników.

Zarząd PPL wskazuje, że odnośnie postulatu gwarancji zatrudnienia, to w związku ze wzrostem skali operacji PPL (wzrost liczby pasażerów, operacji lotniczych) nie tylko nie ma przestrzeni do redukcji etatów, lecz przedsiębiorstwo jest zmuszone do zwiększania zatrudnienia.

PPL zarządza największym w Polsce portem, czyli warszawskim Lotniskiem Chopina; posiada udziały także w portach regionalnych, jak np. w Krakowie, Rzeszowie, czy Poznaniu. W 2015 r. przedsiębiorstwo zanotowało ok. 139 mln zł zysku netto. Łączna strata za lata 2013 - 2014 wyniosła natomiast 407 mln zł. Po pierwszych dziewięciu miesiącach 2016 roku PPL odnotowało ponad 200 mln zł zysku netto. To o 40 proc. wyższa kwota w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r.

Groźba strajku w PPL już istniała w 2014 roku, kiedy to związki zawodowe nie chciały zaakceptować restrukturyzacji zatrudnienia w przedsiębiorstwie wprowadzonej przez ówczesnego dyrektora PPL Michała Kaczmarczyka. Ostatecznie strony się porozumiały.(PAP)

pif/ skr/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Szukasz kierowcy? Opublikuj ogłoszenie za 89,28 zł

Advertisement

Komentarze (21)

dodaj komentarz
~len
Firma rodzinna. Ot i te różnice.
~Rad
Okęcie jest lotniskiem z najgorszą obsługą, czas oczekiwania na bagaż przekracza wszelkie dopuszczalne normy.
~abc
Chyba nigdy nie podróżowałeś samolotem, ale plunąć ci się udało.
~Eskimos
Kilka dni temu 10-15 minut.
Nie tak źle w porównaniu z innymi lotniskami.
Zdziwil mnie brak kontroli urzędu celnego, pomimo tego, że przylot był z Azji.
~człowiek_z_branży
Okęcie i tak jest do likwidacji, ma tam powstać centrum biznesowo-handlowe.
Nowy port lotniczy ma mieć 4 drogi startowe o dł. 5000m. Najprawdopodobniej powstanie w Halinowie (pow. miński).
~ec
średnia płaca = kominowe pensje z nagrodami kadry kierowniczej,przyzwoite pensje pilotów,ochłapy dla reszty
średnio co pół roku LOT zmienia rzecznika,prezesa,księgową - g... z tego wynika
~beholder
Czniać średnią. Jaka jest mediana?
~Adf
Dokładnie, skończmy ze średnimi, bo one przekłamują obraz.
Pięciu pracowników zarabia po 5000, jeden 29000, średnia to 9000.
~Eric
Od ponad 30 lat latam regularnie samolotami , lacznie oblecialem wielokrotnie kule ziemska , znam porty lotnicze Azji , Ameryki i Europy , ale port lotniczy na Okeciu mysle , ze jest najgorszy z tych co odwiedzilem .Dewiza tego portu jest jak najmniej uslugi za jak najwieksze pieniadze .Balagan , kolejki , brak informacji , drogo Od ponad 30 lat latam regularnie samolotami , lacznie oblecialem wielokrotnie kule ziemska , znam porty lotnicze Azji , Ameryki i Europy , ale port lotniczy na Okeciu mysle , ze jest najgorszy z tych co odwiedzilem .Dewiza tego portu jest jak najmniej uslugi za jak najwieksze pieniadze .Balagan , kolejki , brak informacji , drogo , opoznienia , bo stare samoloty sie psuja / krajowe / . Na pocieche powiem , ze lotnisko w Rzeszowie jest jeszcze gorsze , W komputerze nie maja lotniska w Singapore / 3 lata temu /

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki