REKLAMA

Zarobki w marketach po podwyżkach

Weronika Szkwarek2017-01-30 06:00redaktor Bankier.pl
publikacja
2017-01-30 06:00

Głośnym echem w odbiły się w mediach informacje na temat zarobków w marketach. Największą uwagę przykuły dwie kwestie – wysokie, jak na tę branżę, zarobki w Lidlu oraz ostatnie doniesienia na temat walki związkowców z Tesco o podwyżki i dwukrotne zapowiedzi wyższych płac w Biedronce. Sprawdziliśmy, ile można zarobić, pracując „na kasie”.

Część marketów broni tajemnicy wynagrodzeń, inne mówią wprost o stawkach, jakie proponują pracownikom. Takimi informacjami chętnie podzielili się Kaufland, Biedronka, Lidl oraz Tesco, gdzie stawki dla początkującego kasjera-sprzedawcy zaczynają się od 2200 złotych brutto.

Ile zarabia kasjer?

W ostatnim czasie podwyżki w swoich marketach zapowiedziały dwie firmy – Kaufland oraz Lidl i to one oferują jedne z lepszych stawek na stanowisku kasjera-sprzedawcy w markecie. Kaufland od 1 marca 2017 roku zaproponuje nowo zatrudnionym 2600 złotych brutto, czyli ponad 1800 złotych na rękę. Po pół roku pracy zatrudnieni otrzymują 100 złotych brutto podwyżki, żeby po roku stażu otrzymać na rękę około 2000 złotych. Lidl podaje natomiast stawki, które oferuje pracownikom w zależności od lokalizacji – nowo zatrudnieni mogą liczyć na minimum 2550 złotych brutto. Wyższe stawki są możliwe do uzyskania tylko w niektórych punktach i sięgają kwoty 3300 złotych brutto.

Zarobki w marketach na stanowisku kasjer-sprzedawca

Market

Zarobki

Kaufland

Od 1 marca – początkujący pracownik 2600 złotych brutto, po 6 miesiącach 2700 złotych brutto, po 1 roku 2800 złotych brutto, po 2 latach 2900 złotych brutto

Biedronka

Na początek 2300 złotych brutto, po 3 latach 2600 złotych brutto

Lidl

Od 1 marca dla nowo zatrudnionego 2550-3300 złotych brutto w zależności od lokalizacji, po dwóch latach  3000-3800 złotych brutto

Tesco

2295 złotych brutto dla osób z co najmniej półrocznym stażem pracy

Auchan

2000 złotych brutto*

Carrefour

2000 złotych brutto*

* Stawka podana na podstawie wypowiedzi pracowników opublikowanych w serwisie GoWork
Źródło: opracowanie własne na podstawie informacji biur prasowych oraz opinii opublikowanych w serwisie GoWork (w przypadku Auchan i Carrefour).

Redakcja Bankier.pl zapytała biuro prasowe Carrefour o stawki, na jakie mogą liczyć zatrudnieni w tej sieci. Otrzymaliśmy informację, że wynagrodzenia w bieżącym roku  podlegają w tym momencie negocjacjom i zostaną ustalone dopiero pod koniec pierwszego kwartału. – Wynagrodzenia i pakiet benefitów pozapłacowych są w Carrefour ustalane w drodze dialogu społecznego. (…) Zarobki pracowników są podnoszone regularnie od kilku lat, przy zachowaniu rynkowego poziomu inwestycji – wyjaśnia rzecznik prasowy Carrefour Polska. Według opinii opublikowanych na portalu GoWork, Carrefour, podobnie jak Auchan, oferują pracownikom na początek kwotę równą minimalnemu wynagrodzeniu za pracę. Biuro prasowe Auchan nie podało Redakcji Bankier.pl informacji na ten temat.

/ fot. Bartek Sadowski / FORUM

Benefity w zawodzie sprzedawcy

Na jakie benefity mogą liczyć zatrudnieni we wspomnianych marketach? Okazuje się, że tutaj dodatki pozapłacowe nie ustępują tym, które proponują korporacje. Niemal standardem okazuje się prywatna opieka medyczna oraz karta Multisport. Dodatkowo część marketów oferuje zatrudnionym bony okolicznościowe oraz wyprawki dla noworodków i pierwszoklasistów.

Dodatki pozapłacowe oferowane pracownikom

Market

Benefity

Carrefour

Prywatna opieka medyczna, ubezpieczenie NNW, rabaty na zakupy w Carrefour, karta  Multisport, firma funduje wyprawkę dla noworodka oraz pierwszoklasisty.

Kaufland

Ubezpieczenie grupowe, prywatna opieka medyczna, karta Multisport, okolicznościowe bony zakupowe.

Tesco

Program Clubcard ze stałą 10-proc. zniżką, program dodatkowych darmowych badań medycznych, bony świąteczne oraz programy rekreacyjne

Biedronka

Program rabatowy „Moja Biedronka”, wyprawki dla nowo narodzonych dzieci pracowników oraz dla pierwszoklasistów, program z zakresu profilaktyki zdrowotnej „Razem Zadbajmy o Zdrowie”, w ramach którego firma finansuje szczepienia przeciwko grypie oraz badania profilaktyczne, program „Możesz liczyć na Biedronkę” dla osób w trudnej sytuacji, które mogą uzyskać zapomogę lub nieoprocentowaną pożyczkę, karta Multisport

Lidl

Program „Lidl dla Rodziny”, w ramach którego m.in. pracownicy otrzymują wyprawki dla pierwszoklasistów, bezpłatna opieka medyczna Medicover, grupowe ubezpieczenie na życie Allianz, bony świąteczne.

Źródło: opracowanie własne Bankier.pl na podstawie danych udostępnionych przez biura prasowe.

Bogaty pakiet dodatków pozapłacowych oferuje dla swoich pracowników sieć Jeronimo Martins. Poza ubezpieczeniem grupowym i kartą Multisport, prowadzi m.in. kampanie wspierające pracowników, których rodziny spotkały się z niepełnosprawnością oraz program „Możesz liczyć na Biedronkę”. - W ramach programu „Możesz liczyć na Biedronkę” w roku 2014 udzieliliśmy pomocy 8500 pracownikom i ich rodzinom. Wszyscy pracownicy naszej firmy mają także dostęp do nieoprocentowanych pożyczek na cele mieszkaniowe – informuje Jeronimo Martins.

Codzienna praca sprzedawcy w markecie nie jest łatwa, dlatego też bardzo ważne jest właściwe wynagradzanie pracowników oraz oferowanie im benefitów pozapłacowych. 

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (155)

dodaj komentarz
~Kizimizi
Nie zrozumie ten kto nie pracuje w markecie.
Płaca 1800na rękę nie jest zapłatą za prace która tam wykonujemy. Jest to jałmużna która nie starcza od 10do10.
Pracuje w kauflandzie od 2 lat i pot po dupie leci codziennie
Glupka z ciebie robia zrob to...to i to ale jak???skoro co 10minut wołają cie na kasy albo karza
Nie zrozumie ten kto nie pracuje w markecie.
Płaca 1800na rękę nie jest zapłatą za prace która tam wykonujemy. Jest to jałmużna która nie starcza od 10do10.
Pracuje w kauflandzie od 2 lat i pot po dupie leci codziennie
Glupka z ciebie robia zrob to...to i to ale jak???skoro co 10minut wołają cie na kasy albo karza milion rzeczy innych zrobic... i palety ktore przyjezdzaja do nieba...Masakra...
Lubie swoja prace i ludzi z ktorymi przebywam codziennie ale nie za te pieniadze...
~ok
w carrefourze na południu Polski 2000 brutto i jestes wszystkim przynies wynies pozamiataj posprzątaj kible i te tyle,
~Pracownik
Biedronko w koncu przestan klamac.JMP caly czas klamie i wykorzystuje pracownikow.Tu sie pracuje jak w obozie pracy za miske ryzu..Oszukuje pracownikow a jeszcze na dodatek w mediach podaje nieprawdziwe stawki wynagrodzen.Wstyd mi jest ze tam pracuje.
~Gall
Sieć Intermarche Łódź - najniższa krajowa , premia uzależniona od humoru szefostwa ... zapraszam
~gosia
Ja pracuję w Biedronce osiem lat i mam 2300. . Informacje że na starcie jest tyle to niedopowiedzenie Taka stawka tylko w większych miastach.Motywacja zaczyna wygasać po drodze .
~iga
dlatego też się zdecydowałam na rozmowę z szefem w sprawie podwyżki.nie miałam jej od lat, ale teraz już wiem co i jak mówić:blog.impel.pl/wynagrodzenia-i-podwyzka-jak-rozmawiac-poradnik-dla-kobiet mam nadzieję,że się uda :)
~j23
pracuję w Cerrefour już 7 lat i pomimo duże wkładu w pracę którą wykonuję jakoś nie widzę żeby ktoś mi dał podwyżkę lecz jest odwrotnie osoby, które otrzymały podwyżkę najmniejszego wynagrodzenia równają się już prawie z moim wynagrodzeniem więc nie widzę większej motywacji do pracy chyba nie tylko ja bo pracuję w Cerrefour już 7 lat i pomimo duże wkładu w pracę którą wykonuję jakoś nie widzę żeby ktoś mi dał podwyżkę lecz jest odwrotnie osoby, które otrzymały podwyżkę najmniejszego wynagrodzenia równają się już prawie z moim wynagrodzeniem więc nie widzę większej motywacji do pracy chyba nie tylko ja bo za marne 2100 brutto nie warto się wyślać.
~Cerrfour
Ja w Cerrfurze mam po pół roku pracy 2400brutto więc po co narzekania wystarczy chcieć się postarać to i podwyżka będzie a zaczynałem od 1900... Więc można jeśli się chce^^
~ab
pracuje w Carrefour już 6 lat na stawce najniższej krajowe , mimo iz awansowałem stawka mi się nie zmieniła . więc nie pisz bzdur!!!
~sss
człowieku co to jest 2400 to nawet nie jest 1800! a minimalna 1500 na rękę z czego ty się cieszysz.....
gdybyś przynajmniej na rękę zarabiał 2500 czyli 3500 brutto ( to by było mniej więcej na dzisiejsze realia praca ok jak na markety)

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki