REKLAMA

Zapowiedź dnia - 6 lipca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-07-06 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-06 07:25
Zapowiedź dnia - 6 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 6 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 6 lipca, 187. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Podwyżki cen mieszkań hamują, ale to jeszcze nie koniec wzrostów. Choć wzrost cen mieszkań wyhamował, co najmniej do końca roku szukający własnego „M” powinni liczyć się ze wzrostem cen - zarówno na rynku pierwotnym jak i wtórnym. Popyt wciąż góruje bowiem nad podażą.

Dekada JSW na giełdzie. Tak rząd "ubrał" akcjonariat obywatelski. Dokładnie 10 lat temu miał miejsce debiut na GPW Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Wejście JSW miało być symbolem postępującej prywatyzacji i budowy świadomego akcjonariatu obywatelskiego i symbolem rzeczywiście się stało. Negatywnym.

Najlepsze lokaty miesięczne. Kilka złotych zysku za wpłatę 10 tys. zł. Klienci, którzy nie chcą rozstawać się ze swoimi oszczędnościami na długo, mogą rozważyć otwarcie lokaty miesięcznej. „Maks” na tego typu depozycie wynosi 1,00 proc. w skali roku.

Zakaz eksmisji w pandemii. RPO: Potrzebne rekompensaty dla właścicieli lokali. Ponieważ nie wiadomo, jak długo może jeszcze trwać stan epidemii i związany z nim zakaz eksmisji, należy rozważyć na przykład ewentualne rekompensaty dla właścicieli lokali, gdy nie mogą oni usunąć z lokalu osób niewnoszących opłat.

Powraca spór o sens likwidacji OFE. Rząd zastanawia się, czy wrócić do pomysłu likwidacji OFE. "Choć nie są idealne, to ich likwidacja przyniesie dziś więcej szkód niż korzyści" – przekonuje coraz większa grupa ekspertów - pisze wtorkowa "Rzeczpospolita".

W gastronomii i hotelarstwie wciąż brakuje rąk do pracy. Zniesienie obostrzeń i nastanie sezonu wakacyjnego zwiększyło zapotrzebowanie na pracowników w gastronomii i turystyce.

Premier Wielkiej Brytanii: W kolejnym etapie zniesiemy niemal wszystkie restrykcje. Prawie wszystkie restrykcje koronawirusowe, w tym limity osób spotykających się oraz wymóg zasłaniania twarzy i zachowywania dystansu - zostaną zniesione w ramach ostatniego etapu wychodzenia z lockdownu w Anglii.

Wydarzy się w Polsce

Rząd. Rada Ministrów ma się dziś zająć m.in. projektem nowelizacji Prawa o szkolnictwie wyższym i nauce - zwanym "pakietem wolności akademickiej" - który przewiduje, że wyrażanie przez nauczycieli akademickich przekonań religijnych, światopoglądowych lub filozoficznych nie będzie przewinieniem dyscyplinarnym.

W porządku obrad Rady Ministrów jest także projekt nowelizacji ustaw o dowodach osobistych, o ewidencji ludności i o aktach stanu cywilnego. Projektowane zmiany mają stworzyć ramy prawne do świadczenia usług elektronicznych. Ma to przyspieszyć załatwianie spraw urzędowych, zmniejszyć obciążenie pracowników urzędów oraz zredukować dokumentację gromadzoną dotychczas w formie papierowej.

Ministrowie omówią też projekt nowelizacji ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, który ma na celu włączenie do polskich przepisów regulacji unijnych, zmierzających do ustanowienia nowego systemu ostrożnościowego dla firm inwestycyjnych, tj. domów maklerskich. Firmy inwestycyjne mają zostać podzielone na trzy kategorie ze względu na ich wielkość i ich wzajemne powiązania z innymi podmiotami finansowymi i gospodarczymi. Kapitał założycielski firmy inwestycyjnej ma zależeć od rodzaju świadczonych przez nią usług.

Kolejny punkt obrad rządu to projekt nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym, który zakłada rozdzielenie funkcji szkolenia i egzaminowania maszynistów kolejowych zakłada.

Sąd. Przed warszawskim sądem okręgowym ma się dziś ponownie rozpocząć proces Jana S. nazywanego "królem dopalaczy", oskarżonego m.in. o podżeganie do zabójstwa ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry, prokuratora i policjantów, którzy rozbili grupę handlującą używkami.

PO. Pełniący od soboty obowiązki szefa PO Donald Tusk ma się dziś spotkać z partnerami Platformy w ramach Koalicji Obywatelskiej: liderami Nowoczesnej, Inicjatywy Polska i Partii Zieloni. Spotkania mają się zacząć przed południem i mieć charakter indywidualny.

Bezpieczeństwo drogowe. 10:00 Posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury Rozpatrzenie rządowego dokumentu "Stan bezpieczeństwa ruchu drogowego oraz działania realizowane w tym zakresie w 2020 roku"

Inwestycje. 11:00 Dyskusja ekspercka i prezentacja raportu "Czy państwo może być dobrym inwestorem?", organizowana przez Polski Instytut Ekonomiczny

Kraków. 13:00 Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego pod budowę Centrum Innowacji oraz Badań Prozdrowotnej i Bezpiecznej.

Wydarzy się na świecie

Wilno. Rozpoczyna się dwudniowa wizyta polskiego ministra spraw zagranicznych Zbigniewa Raua na Litwie.

Bruksela. Konferencja prasowa Davida Sassolego, przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, Ursuli von der Leyen, przewodniczącej Komisji Europejskiej i Janeza Jansy, premiera Słowenii na temat słoweńskiej prezydencji w Radzie UE.

Strasburg. Na sesji plenarnej Parlamentu Europejskiego głosowanie nad tymczasową ochroną dzieci przed wykorzystywaniem seksualnym w internecie.

Na sesji plenarnej Parlament Europejski ma wezwać szefa dyplomacji UE Josepa Borrella do skutecznej walki z dezinformacją i naciskać na ostrzejsze sankcje. Posłowie chcą przede wszystkim bardziej kompleksowych działań (obejmujących również Chiny) i lepszego finansowania unijnego Stratcom Task Force, organu powołanego do walki m.in. z kampaniami dezinformacyjnymi Kremla w UE, na Bałkanach Zachodnich, w Południowym Sąsiedztwie oraz Partnerstwie Wschodnim.

Europosłowie mają zaapelować, by korupcja została uznana za przestępstwo w nowym systemie sankcji za łamanie praw człowieka.

Tallin. Premier Hiszpanii Pedro Sanchez rozpoczyna podróż zagraniczną, podczas której odwiedzi Estonię, Litwę i Łotwę, do 8 lipca.

Paryż. Rozmowy premierów Francji i Włoch, Jeana Castexa i Sergio Mattarelli.

Wiedeń. Proces byłego wicekanclerza Austrii Heinza-Christiana Strachego z prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) oskarżonego o korupcję, do 9 lipca.

Genewa. Trwa 47. sesja Rady Praw Człowieka ONZ; do 15 lipca.

Odessa. Trwają ukraińsko-amerykańskie ćwiczenia na Morzu Czarnym; do 10 lipca.

Cannes. Otwarcie 74. Festiwalu Filmowego, do 17 lipca.

Nowy Orlean. 50. rocznica śmierci legendarnego amerykańskiego trębacza i wokalisty jazzowego Louisa Armstronga.

Kalendarium ekonomiczne 6 lipca 2021 r.

Niemcy – zamówienia w przemyśle (08:00)

Hiszpania – produkcja przemysłowa (09:00)

UE – sprzedaż detaliczna (09:00)

Niemcy – ZEW (11:00)

USA – indeksy ISM i (16:00) i PMI (15:45) dla sektora usług

Podsumowanie sesji

Polska:  Lekkie wzrosty na GPW. Zieleń Mercatora, zmiany w Tauronie

USA: dzień bez sesji

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

KGHM – NWZA ws. zmian w składzie RN.

LPP – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 450 zł na akcję.

ENELMED – Wprowadzenie do obrotu na GPW 4.713.379 praw do akcji zwykłych na okaziciela serii E.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 6 lipca

1320 – Król Węgier Karol Robert poślubił królewnę polską Elżbietę Łokietkównę, która została również koronowana na królową Węgier. Początek polsko-węgierskiego sojuszu politycznego.

1785 – Dolar został przyjęty jako waluta narodowa Stanów Zjednoczonych.

1922 – Wprowadzono polskie tablice rejestracyjne w miejsce tablic państw zaborczych.

1934 – Do Miejsca Odosobnienia w Berezie Kartuskiej przywieziono pierwszych 5 osadzonych.

1950 – Został podpisany układ zgorzelecki pomiędzy Polską a NRD, w którym uznano granicę na Odrze i Nysie Łużyckiej.

1957 – Po raz pierwszy spotkali się John Lennon i Paul McCartney.

1994 – Prezydent USA Bill Clinton rozpoczął dwudniową wizytę w Polsce.

1994 – Premiera filmu Forrest Gump w reżyserii Roberta Zemeckisa.

1998 – Viktor Orbán został premierem Węgier.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Zapowiedź dnia

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki