Przed nami czwartek 30 lipca, 212 dzień roku 2020. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.


Tematy poranka
Ekonomiczne konsekwencje bonu turystycznego. Bon turystyczny pod lupą Krzysztofa Kolanego, głównego analityka Bankier.pl.
Te spółki wciąż nie podniosły się po koronakryzysie. W czasach potężnych wzrostów na niektórych spółkach przypominamy o tych, które wciąż się nie podniosły.
Fed utrzymał kurs na zero. Najważniejszy bank centralny świata utrzymał zerowe stopy procentowe i nadal pompuje miliardy dolarów w gospodarkę i na rynek.
Rosja: słabnące zaufanie do Putina. Coraz mniej Rosjan ufa prezydentowi, choć jednocześnie akceptuje jego działalność jako prezydenta.
W Holandii nie zaleca się noszenia maseczek. Władze uważają, że nie ma dowodów na to, aby maseczki w czymkolwiek pomagały.
Wydarzy się w Polsce
Prezydenci. Andrzej Duda spotka się z Rafałem Trzaskowskim, któremu ma towarzyszyć dwójka współpracowników. Spotkanie odbędzie się bez udziału mediów; po spotkaniu Kancelaria Prezydenta poinformuje o jego przebiegu (09:30)
Gospodarka. Konferencja Warsaw Enterprise Institute połączona z debatą ekspercką wokół IV Filaru WEI w ramach projektu "Plan Odbudowy Gospodarki po kryzysie Covid-19" (13:00)
Bon turystyczny. Briefing prasowy nt. bonu turystycznego z udziałem m.in. wicepremier, minister rozwoju Jadwigi Emilewicz, minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleny Maląg (13:00)
Prezydenci. Spotkanie powstańców warszawskich z Andrzejem Dudą oraz Rafałem Trzaskowskim. Podczas uroczystości w Parku Wolności w Muzeum Powstania Warszawskiego prezydent Andrzej Duda nada odznaczenia państwowe
Warszawa. Posiedzenie Rady Warszawy, na którym stołeczni radni zdecydują, czy udzielić absolutorium Rafałowi Trzaskowskiemu (14:00)
Ochrona środowiska. Śniadanie prasowe z udziałem wicepremier Jadwigi Emilewicz, ministra klimatu Michała Kurtyki oraz szefowej Krajowej Administracji Skarbowej Magdaleny Rzeczkowskiej nt. gospodarki olejami zużytymi (10:00)
Marsz Powstania Warszawskiego. Konferencja prasowa Stowarzyszenia Roty Marszu Niepodległości w sprawie apelu o zablokowanie Marszu Powstania Warszawskiego (11:00)
Rolnictwo. Konferencja prasowa "Polska Smakuje", z udziałem m.in. ministra rolnictwa i rozwoju wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego (13:00)
Senat. W Senacie odbędą się dziś posiedzenia komisji
Wydarzy się na świecie
Canaveral. Z kosmodromu na Przylądku Canaveral w kierunku Marsa wystartuje rakieta z łazikiem Perseverance (Wytrwałość). Główne cele misji to eksploracja geologicznego zróżnicowania w miejscu lądowania, poszukiwanie oznak potencjalnego dawnego życia marsjańskiego i zbieranie próbek skał. Start o 13:50 czasu polskiego
Sofia. W Bułgarii ciąg dalszy ogólnokrajowego protestu przeciwko rządowi Bojko Borisowa. Protestujący domagają się ustąpienia gabinetu Borisowa, któremu zarzucają korupcję, a także dymisji prokuratora generalnego i przyspieszonych wyborów parlamentarnych
Waszyngton. Wystąpienie sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo na forum komisji spraw zagranicznych Senatu
Wiedeń. Rozmowy przedstawicieli władz USA i Rosji w sprawie przedłużenia układu New START (o dalszej redukcji i ograniczeniu ofensywnych zbrojeń strategicznych), który wygasa w lutym 2021 r.
Genewa. Konferencja prasowa online Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) na temat Covid-19.
Kalendarium ekonomiczne 30 lipca 2020 r.
Niemcy: PKB w drugim kwartale (10:00), inflacja (14:30)
USA: PKB w drugim kwartale (14:30)
Strefa euro: koniunktura gospodarcza (11:00)
Podsumowanie sesji
Sesja na GPW: XTB "zatopiło" sWIG80. Spadki JSW
Sesja na Wall Street: Solidne wzrosty na Wall Street
Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |
Kalendarium giełdowe
BIOMASS - Publikacja raportu za 2019 rok.
PKNORLEN - Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2020 roku.
MBANK - Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2020 roku.
ENERGA - Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2020 roku.
LIVECHAT - Dzień ustalenia prawa do zaliczki na poczet przewidywanej dywidendy za rok obrotowy 2019/2020 w wysokości 0,60 zł na akcję.
Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI
#TegoDnia 30 lipca
1619 – W Jamestown w Wirginii utworzono pierwszą Radę Mieszkańców na kontynencie północnoamerykańskim. Tego samego dnia wybuchł tam strajk polskich rzemieślników, którzy domagali się prawa głosu w wyborach. Gubernator spełnił ich żądania. Był to pierwszy strajk na kontynencie północnoamerykańskim
1920 – Tymczasowy Komitet Rewolucyjny Polski ogłosił Manifest do polskiego ludu roboczego miast i wsi, w którym zapowiedział utworzenie polskiej republiki radzieckiej
1924 – Na Górnym Śląsku wybuchł strajk 150 tysięcy górników i hutników w obronie 8-godzinnego dnia pracy
1930 – W finale rozgrywanych w Urugwaju I Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej gospodarze pokonali Argentynę 4:2
1941 – W Londynie podpisano polsko-radziecki układ Sikorski-Majski, przewidujący m.in. wznowienie stosunków dyplomatycznych, amnestię dla polskich więźniów i utworzenie armii polskiej w ZSRR
1974 – Oddano do użytku Radiowe Centrum Nadawcze w Konstantynowie koło Gąbina. Stojący tam maszt był do 1991 r. najwyższą budowlą na świecie (646 m)
1980 – Na igrzyskach w Moskwie Władysław Kozakiewicz zdobył złoty medal w skoku o tyczce i wykonał słynny gest
1994 – Zmarł Ryszard Riedel, wokalista zespołu „Dżem”
Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia



























































