REKLAMA

Zapowiedź dnia - 3 sierpnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-08-03 07:25analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-03 07:25
Zapowiedź dnia - 3 sierpnia 2021 r.
Zapowiedź dnia - 3 sierpnia 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami wtorek, 3 sierpnia, 215. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

3 tys. zł pensji minimalnej w 2022 roku. Do 15 września będzie przyjęte przez rząd rozporządzenie ws. minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. i minimalnej stawki godzinowej - wynika z wykazu prac legislacyjnych RM.

Najwięcej mieszkań w Europie buduje się w Polsce, ale wciąż jest ich za mało [Wykres dnia]. Choć fizycznie więcej mieszkań w 2020 r. przybyło we Francji i Niemczech, to w przeliczeniu na 1000 mieszkańców najwięcej mieszkań i domów oddano do użytku w Polsce – wynika z raportu Deloitte „Property Index 2021”.

Zainteresowanie kryptowalutami nie słabnie. Zainteresowanie kryptowalutami szybko rosło w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z najnowszych szacunków Crypto.com wynika, że cyfrowe aktywa posiadało 221 mln użytkowników na świecie.

Opłata recyklingowa przyniosła efekty. Przepisy dotyczące ograniczenia stosowania jednorazowych toreb foliowych przyniosły efekt - zużycie na jednego mieszkańca spadło z 300 toreb do 9 - wskazuje resort klimatu i środowiska.

Rosną zaległości branży fitness. Wraz ze zniesieniem części ograniczeń, przyrost długów branży sportowej przyhamował, ale nie dotyczy to fitness i siłowni – wynika z danych Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i bazy informacji kredytowych BIK.

Najlepsze lokaty miesięczne. Tylko jeden bank proponuje stawkę 1 proc. Gdy stopy procentowe utrzymują się na najniższym poziomie w historii, próżno szukać lokat, które dają przyzwoity zysk. Co więcej, część banków zdecydowała się wycofać niektóre depozyty z oferty.

Polska goni światowego lidera eksportu AGD. Paliwo do rozwoju sektora AGD w Polsce nie wyczerpało się po pandemii, więc awans na pozycję trzeciego największego eksportera sprzętu AGD na świecie jest w zasięgu branży.

Wydarzy się w Polsce

Banki. 12:30 Posiedzenie senackiej Komisji Budżetu i Finansów Publicznych - informacja Związku Banków Polskich pt. "Dlaczego potrzebujemy silnego sektora bankowego?"

Banki. 14:00 - konferencja prasowa przewodniczącego komisji senatora Kazimierza Kleiny oraz prezesa Związku Banków Polskich Krzysztofa Pietraszkiewicza poświęcona sytuacji banków w czasie pandemii COVID-19 oraz roli banków w finansowaniu Krajowego Planu Odbudowy.

Kultura. 12:00 Konferencja prasowa poświęcona inauguracji 12. Edycji Festiwalu Królewskie Arkady Sztuki.

Wydarzy się na świecie

Moskwa. Spodziewany jest wyrok w procesie Lubow Sobol. Współpracowniczka rosyjskiego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego jest oskarżona o zachęcanie do naruszenia przepisów sanitarnych wprowadzonych ze względu na epidemię koronawirusa. Powodem była demonstracja w Moskwie 23 stycznia w obronie aresztowanego Nawalnego, na którą - według śledczych - przyszły osoby zakażone koronawirusem.

Teheran. Najwyższy przywódca duchowo-religijny Iranu Ali Chamenei podczas ceremonii oficjalnie potwierdzi, że Ebrahim Raisi został nowym prezydentem kraju. Uroczystość zaprzysiężenia zaplanowana jest na czwartek.

Aspen. Rozpoczyna się odbywające się w formie wirtualnej Forum Bezpieczeństwa w Aspen, w stanie Kolorado, organizowane przez amerykański ośrodek analityczny Aspen Institute. Wśród przemawiających są premier Singapuru Lee Hsien Loong, indyjski minister spraw zagranicznych Subrahmanyam Jaishankar, przewodniczący amerykańskiej komisji papierów wartościowych (SEC) Gary Gensler i szef saudyjskiego MSZ książę Faisal bin Farhan (do 4 sierpnia).

Przylądek Canaveral. Drugi testowy lot orbitalny statku kosmicznego Starliner, skonstruowanego przez koncern Boeing.

Bejrut. Wizyta delegacji UNESCO z okazji pierwszej rocznicy wybuchu w porcie (do 5 sierpnia).

Lizbona. Strajk pracowników spółki IP obsługującej połączenia kolejowe w Portugalii (do 8 sierpnia). Protest polega na dwukrotnym wstrzymywaniu pracy na kilka godzin w ciągu każdego dnia strajku.

Kalendarium ekonomiczne 3 sierpnia 2021 r.

09:00 – Turcja – Inflacja CPI

11:00 - UE - Wskaźnik PPI (6/2021)

16:00 - USA - Nowe zamówienia w przemyśle m/m (6/2021)

Podsumowanie sesji

CD Projekt ściągnął WIG20 pod kreskę. Wzrosty mniejszych spółek

Słaba końcówka sesji na Wall Street. Dow i S&P 500 zeszły pod kreskę

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

MBANK – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

10:00 - MBANK - Konferencja wynikowa Spółki

Prezentacja wyników finansowych mBanku za II kw. 2021 roku.

PGNIG – Wypłata dywidendy 0,21 zł na akcję.

CCC – NWZA ws. zbycia CCC Spółka Akcyjna Oddział w Warszawie jako zorganizowanej części przedsiębiorstwa, emisji obligacji serii 1/2021 zamiennych na akcje serii K, pozbawienia prawa poboru, warunkowego podwyższenia kapitału zakładowego oraz zmiany statutu.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 3 sierpnia

1569 – Inflanty, jako własność wspólna, zostały przyłączone do Korony i Litwy

1858 – John Hanning Speke jako pierwszy Europejczyk dotarł do Jeziora Wiktorii w Afryce.

1900 – Założono amerykańskie przedsiębiorstwo oponiarskie Firestone

1914 – Józef Piłsudski utworzył w Krakowie Pierwszą Kompanię Kadrową

1946 – Wojskowy Sąd Rejonowy w Gdańsku skazał na karę śmierci Danutę Siedzikównę ps. „Inka”

1957 – ZSRR przeprowadził pierwszy na świecie test pocisku dalekiego zasięgu

1980 – W Moskwie zakończyły się XXII Letnie Igrzyska Olimpijskie; polscy reprezentanci zdobyli na nich 32 medale, wśród nich trzy złote. Igrzyska zostały zbojkotowane przez większość państw zachodnich.

1990 – Podjęto decyzję o przywróceniu lekcji religii w szkołach

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Tematy
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Zyskaj nawet 250 zł z Kontem 360°

Powiązane: Zapowiedź dnia

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki