REKLAMA

3 tys. zł pensji minimalnej w 2022 roku. Rząd przyjmie rozporządzenie do 15 września

2021-08-02 20:24
publikacja
2021-08-02 20:24
3 tys. zł pensji minimalnej w 2022 roku. Rząd przyjmie rozporządzenie do 15 września
3 tys. zł pensji minimalnej w 2022 roku. Rząd przyjmie rozporządzenie do 15 września
fot. Kamil Zajaczkowksi / / Shutterstock

Do 15 września będzie przyjęte przez rząd rozporządzenie ws. minimalnego wynagrodzenia w 2022 r. i minimalnej stawki godzinowej - wynika z wykazu prac legislacyjnych RM. Minimalne wynagrodzenie ma wynieść 3 tys. zł, a minimalna stawka godzinowa - 19,60 zł.

W poniedziałek do wykazu prac legislacyjnych rządu wpisano projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. Ministerstwem odpowiedzialnym za przygotowanie rozporządzenia jest resort rozwoju, pracy i technologii.

Wyjaśniono, że zgodnie z przepisami ustawy z 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, to rząd jest zobowiązany w drodze rozporządzenia do ustalenia na rok następny wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej, o ile Rada Dialogu Społecznego nie uzgodni wysokości stawek w terminie 30 dni od dnia otrzymania do negocjacji proponowanych wysokości tego wynagrodzenia.

Przypomniano, że ustalone przez Radę Ministrów na 2022 r. wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz minimalnej stawki godzinowej nie mogą być niższe od kwoty zaproponowanej Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji.

"W ww. terminie ustawowym (30 dni - PAP) nie doszło do uzgodnienia na forum Rady Dialogu Społecznego wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę oraz wysokości minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. W związku z powyższym Rada Ministrów jest zobowiązana ustalić ww. wysokości w drodze rozporządzenia – w terminie do dnia 15 września br." - poinformowano.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Jak dodano, kwota minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r., obliczona zgodnie z zasadami określonymi w art. 5 ustawy o minimalnym wynagrodzeniu za pracę, powinna wynosić co najmniej 2 984,60 zł, natomiast minimalnej stawki godzinowej – 19,50 zł.

Rząd w projektowanym rozporządzeniu zaproponował wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r. na poziomie 3 tys. zł, co oznacza wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 7,1 proc. oraz relację do prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej na poziomie 51,4 proc.

Dodano, że przy wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 3 tys. zł, kwota minimalnej stawki godzinowej w 2022 r. powinna wynosić 19,60 zł. Wysokość minimalnej stawki godzinowej w 2021 r. – 18,30 zł zwaloryzowana o wskaźnik wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2022 r., tj. 18,30 zł x 7,1 proc.

"Wyżej wymienione wysokości są analogiczne do kwot przedstawionych Radzie Dialogu Społecznego do negocjacji" - podsumowano.

autor: Michał Boroń

Źródło:PAP
Tematy
Wyprodukuj wodę pod własną marką

Wyprodukuj wodę pod własną marką

Advertisement

Komentarze (27)

dodaj komentarz
bha
Gdy nie była podwyższana systematycznie minimalna płaca to wiele mln.osób latami mogłaby jedynie pomarzyć sobie o jakiejkolwiek podwyżce swojej płacy. Cóż pewnie do dzisiaj u wielu tzw.dawców pracy na topie by były stawki za 7, 8 ,10 może w porywach 15zł brutto/h. Taka jest niestety smutna prawda rynkowego od lat już żerowania najtaniej Gdy nie była podwyższana systematycznie minimalna płaca to wiele mln.osób latami mogłaby jedynie pomarzyć sobie o jakiejkolwiek podwyżce swojej płacy. Cóż pewnie do dzisiaj u wielu tzw.dawców pracy na topie by były stawki za 7, 8 ,10 może w porywach 15zł brutto/h. Taka jest niestety smutna prawda rynkowego od lat już żerowania najtaniej jak się tylko da i uda na sumiennej, fachowej, profesjonalnej i wydajnej pracy innych osób.
bha
Ps.Cóż.....Pewnie wielu jeśli w ogóle mają dostanie chudsze koperty ,albo ich brak ,aby wyrównać sobie ich niby wielką znowu podwyżkę, tak chojnej,godnej oficjalnej na papierze od lat minimalnej. Smutna rynkowa rzeczywistość od lat.Żałosne
ptokbentoniczny
Słyszałeś może o czymś takim jak siła nabywcza pieniądza czy inflacja? Zastanawiałeś się może od czego to zależy? I dlaczego ludzie sami nie potrafią o siebie zadbać tylko czekają, aż ktoś zrobi to za nich?
bha odpowiada ptokbentoniczny
Co za krótkowzroczna wizja przecież praca z założenia i swojej idei powinna ludziom zapewniać w miarę godną egzystencję ,a nie żerowanie latami świetlnymi na pracy innych. Ludzie pracując sumiennie ,ciężko ,fachowo ,wydajnie w ten sposób chcą właśnie zadbać o siebie swoje rodziny i na nikogo nie czekają człowieku szkoda że tego nie Co za krótkowzroczna wizja przecież praca z założenia i swojej idei powinna ludziom zapewniać w miarę godną egzystencję ,a nie żerowanie latami świetlnymi na pracy innych. Ludzie pracując sumiennie ,ciężko ,fachowo ,wydajnie w ten sposób chcą właśnie zadbać o siebie swoje rodziny i na nikogo nie czekają człowieku szkoda że tego nie rozumiesz. Chcą swoją dobrą pracą tylko z godnością, adekwatnie zarobić .Szkoda że wielu tzw. dawców pracy tego nie rozumie lub nie chce pojąć rozumem ,wiem że odwracanie kota ogonem to dobra ,wygodna metoda ,ale bez sumiennej pracy ludzi na różnych szczeblach nie byłoby firm.
bha odpowiada bha
Bez sumiennej pracy ludzi nie byłoby firm, lub szybko przestały by istnieć na rynku !!!.
zenonn
Wyższa minimalna. Ciemny lud się cieszy.
Od minimalnej liczone są różnorakie opłaty, daniny.
Wszystko zdrożeje.
men24a
A jak błogosławiony Jarosław da nam 200 zł podwyżki to za ile lat zrównamy się z minimalną pensją w Grecji ? Krajowa płaca minimalna w Grecji w 2021r wynosiła 758 euro. W Polsce dobrobytu JUŻ od następnego roku ....3000x4,55=659 euro.
men24a
Mimo to PiS dał dobrobyt polskiemu emerytowi. 1250 zł brutto czyli 200 netto euro to są rekordy światowe. A bogatemu Polskiemu emerytowi z emeryturą połowy minimalnego wynagrodzenia w Grecji dołoży 9 % składki zdrowotnej żeby czasami mu w głowie z tego szczęścia się nie poprzewracało.
antek10
ZUSy dla przedsiebiorców w góre o 200 zł + składka zdrowotna. Inflacja 10%
dzika_biegunka
Podbijam stawkę na 10 000! Wartość takiej pensji nie ma znaczenia, ważne że jest więcej XD

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki