REKLAMA

Zainteresowanie kryptowalutami nie słabnie. Liczba użytkowników podwoiła się w cztery miesiące

Michał Kisiel2021-08-03 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2021-08-03 06:00
Zainteresowanie kryptowalutami nie słabnie. Liczba użytkowników podwoiła się w cztery miesiące
Zainteresowanie kryptowalutami nie słabnie. Liczba użytkowników podwoiła się w cztery miesiące
/ Pexels

Zainteresowanie kryptowalutami szybko rosło w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Z najnowszych szacunków Crypto.com wynika, że cyfrowe aktywa posiadało 221 mln użytkowników na świecie. Liczba ta podwoiła się w ciągu zaledwie czterech miesięcy.

Pomiar liczby użytkowników kryptowalut to zadanie, z którym próbują sobie poradzić różne instytucje, sięgając przy tym po zróżnicowane narzędzia. Jesienią 2020 r. informowaliśmy o badaniach przeprowadzonych przez Cambridge Centre for Alternative Finance, w których liczbę posiadaczy cyfrowych aktywów na świecie oszacowano na 100 mln. W lipcu 2021 r. najnowsze wyliczenia przedstawiła w swoim raporcie giełda Crypto.com.

W dokumencie wskazano, że w czerwcu 2021 r. liczba użytkowników kryptowalut na świecie osiągnęła poziom 221 mln. Z danych Crypto.com wynika, że pierwsza połowa 2021 r. była okresem wyjątkowo silnego napływu nowych posiadaczy cyfrowych aktywów. W ciągu czterech miesięcy, pomiędzy końcem stycznia a końcem maja, szacowana liczba użytkowników kryptowalut wzrosła z 106 mln do 203 mln. Niezwykle dynamiczny wzrost miał miejsce zwłaszcza pomiędzy kwietniem (142 mln) a majem (203 mln).

Populacja użytkowników bitcoina i ethereum (crypto.com)

Metodologia wykorzystana przez Crypto.com opiera się m.in. na analizie danych z blockchainów bitcoin i ethereum oraz informacjach z 24 wiodących giełd. Poprzez porównanie liczby unikalnych adresów w rozproszonych rejestrach z liczbą adresów obsługiwanych przez giełdy z uwzględnieniem parametrów takich jak m.in. szacunkowy udział w rynku giełd biorących udział w badaniu określono prawdopodobną liczbę aktywnych użytkowników kryptowalut na świecie.

„Użytkownik” rozumiany jest w raporcie firmy jako jednostka, która kiedykolwiek posiadała kryptowalutę. Metodologia, jak wskazują autorzy raportu, ma szereg ograniczeń. Począwszy od braku uwzględnienia użytkowników, którzy nigdy nie dokonywali transakcji onchain (odzwierciedlonych w rozproszonym rejestrze kryptowalut), a skończywszy na założeniu, że zaliczeni raz do grona użytkowników nadal posiadają cyfrowe aktywa.

Udział użytkowników bitcoina wśród użytkowników kryptowalut (crypto.com)

Populacja użytkowników bitcoina rosła najszybciej w okresie od stycznia do kwietnia. W maju i czerwcu palma pierwszeństwa przypadła jednak ethereum. Autorzy raportu łączą te trendy z doniesieniami z rynku. Zainteresowanie bitcoinem miały wesprzeć informacje o planach PayPala, a następnie zaangażowaniu potentatów rynku kartowego – Visy i Mastercarda. Późniejszy „renesans” ethereum miał z kolei być wynikiem danych o ruchach inwestorów instytucjonalnych. Czynnikiem odpowiedzialnym za napływ nowych użytkowników kryptowalut były także „memowe” altcoiny, takie jak dogecoin.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (3)

dodaj komentarz
batic
"Już w 2013 roku mówiłem, że cena bitcoina zmierza do zera. To tylko kwestia czasu."
dzika_biegunka
Nie powinniśmy ignorować tego rynku, nawet minimalna ekspozycja w portfelu nie jest błędem. Uważam że każda alternatywa przeciwko obecnej ekonomii jest warta rozważenia.
bankster-kreator
Tak powinni prawić w TVP i innych mediach "narodowych" ale po co? Lepiej niech żyją w niewiedzy i myślą, że złotówka ma się dobrze bo zainwestowano w NBP w najnowszą drukarkę. Solidna nowa drukarka to solidna mocna waluta.

Powiązane: Kryptowaluty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki