REKLAMA

Zapowiedź dnia - 29 lipca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-07-29 07:23analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-29 07:23
Zapowiedź dnia - 29 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 29 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami czwartek, 29 lipca, 210. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Banki zapchane wnioskami o hipoteki. Nawet 70 dni roboczych oczekiwania. Średnio dwa miesiące trzeba czekać obecnie na ostateczną decyzję kredytową w kredycie hipotecznym. Przewidziany w ustawie termin 21 dni to obecnie wyłącznie teoria.

Szturm Polaków na działki trwa, a ceny w ofertach znacznie wyższe niż rok temu [Nowy raport]. Wycena działek budowlanych wzrosła najmocniej ze wszystkich nieruchomości podczas pandemii koronawirusa – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.

Orlen pokazał wyniki za II kw. 2021 roku. Najwyższy zysk w historii. Zysk netto PKN Orlen wyniósł w drugim kwartale 2,2 mld zł, co jest historycznie najwyższym wynikiem grupy.

Fed jak NBP - stopy bez zmian, bo wysoka inflacja ma być przejściowa. Na lipcowym posiedzeniu Federalnego Komitatu Otwartego Rynku (FOMC) nie doszło do zmiany stóp procentowych. Fed dostrzega jednak postępy czynione przez amerykańską gospodarkę.

MF: konsultacje propozycji podatkowych "Polskiego ładu" wydłużone do 30 sierpnia. Konsultacje społeczne projektów podatkowych związanych z tzw. Polskim Ładem zostały przedłużone do pięciu tygodni; potrwają do 30 sierpnia - poinformowało w środę Ministerstwo Finansów.

Akcje Facebooka w dół, chociaż wyniki spółki są lepsze od oczekiwań. Akcje Facebooka w handlu pozasesyjnym spadły o 3,5 proc., chociaż spółka przedstawiła wyniki za drugi kwartał, które przebiły oczekiwania analityków.

Biden spotkał się ze Swiatłaną Cichanouską w Białym Domu. Prezydent USA Joe Biden poinformował na Twitterze, że spotkał się w środę w Białym Domu z liderką białoruskiej opozycji Swiatłaną Cichanouską.

Wydarzy się w Polsce

Banki. 10:30 - ZBP - Prezentacja comiesięcznych wyników badania koniunktury bankowej oraz Raportu InfoDOK.

Leasing. 11:00 - Związek Polskiego Leasingu - Przedstawienie wyników polskiej branży leasingowej oraz branży wynajmu aut w I połowie 2021 r. oraz prognoz na koniec roku.

Polska-Hiszpania. Dziś we Wrocławiu rozpoczyna się VII Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne z udziałem marszałek Sejmu Elżbiety Witek; wieczorem zaplanowano oficjalną kolację, w piątek odbędą się sesje plenarne.

Nauka. 12:00 Debata ekspercka z cyklu "Ufajmy nauce", organizowana przez Fundację na rzecz Nauki Polskiej pt. "Czy na każdego z nas działa szczepionka przeciw SARS-CoV-2? Jak to sprawdzić?"

Energia. 10:00 III Forum ThinkEco! pt. "Metan, wodór oraz dwutlenek węgla. Problem, zagrożenie czy przyszłość dla świata?"

Przetwory. 10:00 Spotkanie prasowe pt. "Kto i jakie przetwory przygotowuje jeszcze w domu? - prezentacja wyników badań i komentarz ekspertów", organizowane przez Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw.

Historia. Dzisiaj w Warszawie o godzinie 10.30 przy Cmentarzu Powstańców Warszawy na Woli odbędzie się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod budowę Izby Pamięci.

Wydarzy się na świecie

Rzym. Początek dwudniowych obrad ministrów kultury krajów G20.

Rotterdam. Oczekiwane jest przybycie kontenerowca MV Ever Given, który w marcu bieżącego roku zablokował Kanał Sueski. Statek płynął z Malezji do Holandii, gdy 23 marca osiadł na mieliźnie w Kanale Sueskim, blokując go przez cały tydzień.

Londyn. Drugi dzień częściowo w formie zdalnej Globalnego Szczytu Edukacyjnego, którego celem jest zebranie 5 miliardów dolarów w ciągu najbliższych pięciu lat na edukację dzieci w krajach rozwijających się. Jego współgospodarzami są premier W. Brytanii Boris Johnson i prezydent Kenii Uruhu Kenyatta

Lizbona. Pracownicy spółki IP obsługującej połączenia kolejowe w Portugalii kontynuują strajk. Protest, który ma potrwać do 8 sierpnia, polega na dwukrotnym wstrzymywaniu pracy na kilka godzin w ciągu każdego dnia strajku.

Madryt. Pedro Sanchez podsumowuje działania swego rządu przed przerwą wakacyjną.

Manila. Wizyta sekretarza obrony USA Lloyda Austina.

Hongkong. Prodemokratyczny aktywista i DJ radiowy Tam Tak-chi jest sądzony za obraźliwe wypowiedzi na podstawie brytyjskiego prawa z czasów kolonialnych.

Kalendarium ekonomiczne 29 lipca 2021 r.

14:00 – Niemcy – Inflacja CPI (7/2021)

14:30 – USA - Tygodniowe dane o bezrobociu

14:30 – USA – PKB w II kwartale

16:00 – USA - Nieruchomości w trakcie sprzedaży (6/2021)

Podsumowanie sesji

WIG20 w górę. Santander napędził wzrosty banków

Wall Street z przewagą spadków. W centrum uwagi decyzja Fed

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

PKNORLEN – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

GRODNO – Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za rok obrotowy 2020/2021.

NOVATURAS – Publikacja skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

BIOMAXIMA – NWZA ws. wyboru członka RN na wakujące miejsce, ustalenia wynagrodzenia członków RN, ubiegania się przez spółkę o dopuszczenie oraz wprowadzenie do obrotu na GPW.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 29 lipca

1683 – Król Jan III Sobieski wyruszył na czele armii z Krakowa pod oblegany przez Turków Wiedeń

1921 – Adolf Hitler został Führerem w strukturze Narodowosocjalistycznej Niemieckiej Partii Robotników (NSDAP)

1939 – Transatlantyk „Chrobry” wypłynął z Gdyni w dziewiczy rejs do Ameryki Południowej. Wśród pasażerów był Witold Gombrowicz, który na zawsze opuszczał Polskę

1948 – W Londynie rozpoczęły się pierwsze od 1936 r. igrzyska olimpijskie

1957 – Założono Międzynarodową Agencję Energii Atomowej

2005 – Zakończono wydobycie węgla w KWK „Piast” w Bieruniu i w KWK „Ruch II” w Woli

2015 – Premiera systemu operacyjnego Windows 10

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki