REKLAMA

Zapowiedź dnia - 27 października 2020 r.

Michał Żuławiński2020-10-27 06:30, akt.2020-10-27 08:04analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-27 06:30
aktualizacja
2020-10-27 08:04
Bankier.pl

Przed nami wtorek, 27 października, 301. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Raty hipotek niższe o 15 proc. niż przed rokiem. Obniżka stóp zamaskowała podwyżki marż. Średnio o 15 proc. spadła rata nowego kredytu hipotecznego w porównaniu z ofertami prezentowanymi klientom przed rokiem, wynika z analizy Bankier.pl. Ten efekt kredytobiorcy zawdzięczają tylko obniżkom stóp procentowych – marże są wyższe.

Duże mieszkania tanieją, ale w Warszawie i tak rekord. Nowy raport Bankier.pl i Otodom. Nawet do 6 proc. mniej niż w sierpniu oczekiwali we wrześniu deweloperzy sprzedający duże mieszkania (60-90 mkw.) – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom.pl.

Premiera gry „Ghostrunner” – jednej z najbardziej wyczekiwanych produkcji. Nadszedł moment premiery jednej z najbardziej wyczekiwanych gier na świecie. 27 października zaprezentowany zostanie „Ghostrunner”, za którego produkcję i wydanie odpowiadają polskie spółki.

Wojsko wesprze policję "w związku z rozprzestrzenianiem się epidemii". Opublikowano zarządzenie premiera. W związku z rozprzestrzenianiem się epidemii koronawirusa od środy 28 października żołnierze Żandarmerii Wojskowej pomagać będą Policji w zakresie ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego .

Chińska Ant Group szykuje największy giełdowy debiut w historii Chińska spółka Ant Group stojąca za popularną platformą płatności Alipay zamierza przeprowadzić największy debiut w historii światowych giełd. Wartość akcji, które trafią do inwestorów przekroczy 30 mld dolarów.

Reuters: Aegon chce wyjść z Polski Holenderski ubezpieczyciel Aegon chce sprzedać oddział zajmujący się działalnością w Europie Środkowej i Wschodniej, w tym w Polsce – informuje Reuters.

Wybory w USA. Zagłosowało już ponad 60 mln Amerykanów. Na osiem dni przed wyborami prezydenckimi w USA głos oddało w nich już ponad 60 mln Amerykanów, co stanowi rekord i może być zapowiedzią najwyższej frekwencji wyborczej od ponad 100 lat.

Wydarzy się w Polsce

Koronawirus. Na 09:00 planowana jest wspólna konferencja premiera Mateusza Morawieckiego, wicepremiera Jarosława Gowina oraz ministra finansów Tadeusza Kościńskiego na temat działań pomocowych dla branż dotkniętych ograniczeniami wynikającymi z pandemii koronawirusa. Więcej...

Sejm. O 10:00 Sejm rozpocznie dwudniowe posiedzenie; pierwszym punktem obrad ma być informacja minister rodziny i polityki społecznej Marleny Maląg na temat funkcjonowania programu kompleksowego wsparcia dla rodzin "Za życiem", programów finansowanych ze środków Solidarnościowego Funduszu Wsparcia Osób Niepełnosprawnych oraz ewentualnych skutków, jakie wywołuje w ich realizacji niedawny wyrok Trybunału Konstytucyjnego.

Sejm. Sejm ma też zająć się wnioskiem KO o wyrażenie wotum nieufności wobec ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry. Możliwe, że Sejm przeprowadzi drugie czytanie rządowego projektu nowelizacji ustawy o podatku dochodowym – tzw. estoński CIT. Sejm ma ponadto przeprowadzić drugie czytanie projektu zmian w ustawach podatkowych, w którym jedną z proponowanych przez rząd zmian jest objęcie podatkiem CIT spółek komandytowych mających siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.

Sejm. W porządku obrad jest także sprawozdanie z działalności Najwyższej Izby Kontroli w 2019 r. Możliwe, że Sejm zajmie się też stanowiskiem Senatu do nowelizacji ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Nie jest też wykluczone, że Sejm rozpatrzy też poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o ochronie zwierząt.

Senat. Senat kontynuuje dziś rozpoczęte w poniedziałek trzydniowe posiedzenie. Posiedzenie zostanie wznowione popołudniu. Senatorowie mają zająć się dziś nowelizacją ustawy budżetowej na rok 2020.

Nauka zdalna. Konferencja prasowa ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka nt. "Zdalna nauka i sytuacja dotycząca funkcjonowania szkół oraz placówek" (13:30)

Koronawirus. Konferencja prasowa dotycząca branżowych rekomendacji regulacyjnych wobec drugiej fali epidemii koronawirusa, organizowana przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (10:00)

Zabójstwo M. Papały. O 10:30 przed warszawskim Sądem Okręgowym najprawdopodobniej zapadnie wyrok w procesie dotyczącym zabójstwa b. szefa policji Marka Papały. Proces - po prawie pięciu latach - zakończył się pod koniec września. Głównemu oskarżonemu w tej sprawie - Igorowi M. ps. Patyk - grozi dożywocie.

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Parlament Europejski, Rada UE i Komisja Europejska mają kontynuować rozmowy w sprawie przepisów dotyczących powiązania praworządności z budżetem UE. Głównym żądaniem PE jest skuteczny mechanizm, który będzie można zastosować w praktyce.

Bruksela. Komisja Wolności Obywatelskich Parlamentu Europejskiego będzie głosować nad sprawozdaniem, oceniającym środki nadzwyczajne przyjęte przez kraje UE w celu zwalczania pandemii koronawirusa oraz ich wpływ na demokrację, praworządność i prawa podstawowe.

Bruksela. Wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej Margrethe Vestager przedstawi deputowanym do Parlamentu Europejskiego założenia polityki cyfryzacji UE.

Pekin. Drugi dzień plenum Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Chin (KPCh), na którym uzgodniony ma zostać pięcioletni plan rozwoju gospodarczego na lata 2021-2025 (do czwartku).

Zagrzeb, Sarajewo. Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow z wizytami w Chorwacji oraz Bośni i Hercegowinie (do środy).

Delhi. Sekretarz stanu USA i minister obrony tego kraju, Mike Pompeo i Mark Esper kończą wizytę w Indiach. Zostaną przyjęci przez premiera Narendrę Modiego.

Berlin. Zakończenie światowego Szczytu Zdrowia 2020; w związku z pandemią wydarzenie odbywa się w formie zdalnej.

Kalendarium ekonomiczne 27 października 2020 r.

Strefa euro: Podaż pieniądza (10:00)

USA: Indeksy cen nieruchomości S&P/Case-Shiller (14:00) oraz FHFA (14:00)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: GPW pod presją z Zachodu. Roszady wspomogły WIG20

Sesja na Wall Street: Najgorszy dzień na Wall Street od początku września

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

MILLENNIUM – Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał 2020 roku. Konferencja wynikowa o 11:00.

IDEABANK - Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał 2020 roku. Konferencja wynikowa o 12:30.

CCC – Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał 2020 roku.

SANPL – Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał 2020 roku.

ROPCZYCE – Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za III kwartał 2020 roku.

GRODNO – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 0,08 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 27 października

1806 – IV koalicja antyfrancuska: po rozgromieniu armii pruskiej Napoleon Bonaparte wkroczył triumfalnie do Berlin

1864 – Zakończyła się konferencja w Québecu dotycząca utworzenia Konfederacji Kanady

1904 – Uruchomiono pierwszą linię nowojorskiego metra

1918 – W Cieszynie odbył się wiec, podczas którego mieszkańcy miasta zadeklarowali swoją przynależność do Polski

1922 – Rozpoczął się faszystowski zamach stanu zwany marszem na Rzym, w wyniku którego władzę we Włoszech przejął Benito Mussolini

1971 – W szpitalu w Trzebnicy dr Ryszard Kocięba przeprowadził pierwszą w Europie udaną operację przyszycia ręki

1986 - Przeprowadzono deregulację rynku finansowego w Wielkiej Brytanii (tzw. „Big Bang”)

1988 - Prezydent USA Ronald Reagan nakazał rozebrać nowo wybudowany budynek ambasady w Moskwie z powodu wykrycia w nim aparatury podsłuchowej

1997 – Silne spadki na giełdach w USA w związku z azjatyckim kryzysem

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki