REKLAMA

Zapowiedź dnia - 22 września 2020 r.

Michał Żuławiński2020-09-22 06:31, akt.2020-09-22 08:31analityk Bankier.pl
publikacja
2020-09-22 06:31
aktualizacja
2020-09-22 08:31
Bankier.pl

Przed nami wtorek, 22 września, 266. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Polscy emigranci z tych krajów zapłacą wyższe podatki. Rząd zapowiedział likwidację ulgi abolicyjnej. Oznacza to, że niektórzy Polacy pracujący za granicą zapłacą wyższe podatki. 

Lokaty roczne stoją w miejscu - maksymalnie 1,60 proc. We wrześniu na lokatach 12-miesięcznych najwięcej zarobić można 1,60 proc. w skali roku. Inwestując 10 tys. zł, deponent otrzyma 129,50 zł. W porównaniu z ubiegłym miesiącem depozyty roczne stoją w miejscu.

Te banki ma najwięcej frankowych kredytów hipotecznych. Ponad 80 mld zł kredytów opartych na frankach szwajcarskich mają w swoich portfelach banki notowane na warszawskiej giełdzie, wynika z analizy Bankier.pl.

Orlen chce wycofać Energę z GPW. PKN Orlen wezwał do sprzedaży 82.754.032 akcji Energi po cenie 8,35 zł za akcję, by mieć 100 proc. akcji tej spółki i wycofać je z obrotu na rynku regulowanym GPW.

Będą zmiany w kodeksie pracy. Pojęcie telepracy zniknie z kodeksu pracy, a zastąpią je regulacje dotyczące pracy zdalnej - zapowiada w "DGP" wiceszef MRPiPS Stanisław Szwed. 

Litwa: od 1 października zakaz imprez masowych. W związku ze wzrostem zachorowalności na Covid-19 premier Litwy Saulius Skvernelis zapowiedział w poniedziałek, że od 1 października zostanie wprowadzony zakaz imprez masowych.

Wydarzy się w Polsce

Senat, prezydent. Kwestia ustawy o ochronie zwierząt, polityka międzynarodowa i obecna sytuacja w kraju - to niektóre tematy dzisiejszego spotkania prezydenta Andrzeja Dudy i marszałka Senatu Tomasza Grodzkiego. Tematem spotkania ma być także zbliżające się zgromadzenie parlamentarne parlamentów: Polski, Litwy i Ukrainy, a także ostatnia nowelizacja Kodeksu karnego, związana z karaniem lekarzy za błędy w sztuce medycznej.

GPW. Konferencja "#GPWInnovationDay", z udziałem innowacyjnych spółek notowanych na warszawskiej giełdzie. Wydarzenie w formie online.

Nieruchomości. Spotkanie prasowe firmy doradczej Deloitte w formie online, "Czy dojrzały rynek rośnie wolniej? Biurowa mapa Warszawy" (10:00)

MR. Konferencja prasowa nt. Krajowego Planu Odbudowy - propozycje Ministerstwa Rozwoju, z udziałem minister rozwoju Jadwigi Emilewicz (12:30)

Technologie. Początek konferencji Masters&Robots 2020, podczas której eksperci odniosą się do najnowszych wyzwań i dylematów, które zrodziła przyspieszona digitalizacja i upowszechnianie się nowoczesnych technologii (do 24 września, w formie online)

Koronawirus. Konferencja firmy Miloo-Electronics: "Jedyne na świecie urządzenie niszczące koronawirusa w powietrzu i na powierzchni, które wykorzystuje cztery technologie oczyszczania" (11:00)

Stocznie. Konferencja prasowa związkowców z OPZZ "Sprzedaż stoczni w Świnoujściu to początek końca Morskiej Stoczni Remontowej Gryfia S.A." (11:45)

Warsaw Enterprise Institute. Prezentacja raportu WEI "Europa grubymi nićmi szyta"  (12:00)

MON. Założenia reformy systemu zakupów dla wojska przedstawi dziś w Warszawie minister obrony Mariusz Błaszczak podczas konferencji branży obronnej „Defence24Day” (09:00)

Zdrowie. Debata online "Kuriera Medycznego" i "Menedżera Zdrowia" nt. "Rozszerzenie kalendarza szczepień w zakresie szczepień obowiązkowych o szczepienia przeciwko rotawirusom" (15:00)

Wydarzy się na świecie

Luksemburg. Przed Trybunałem Sprawiedliwości UE w Luksemburgu odbędą się rozprawy dotyczące powoływania sędziów Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego oraz Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego.

Bruksela. Posiedzenie Rady UE do Spraw Ogólnych. Prezydencja niemiecka na sesji publicznej zreferuje stan prac nad przyszłymi wieloletnimi ramami finansowymi i nad pakietem odbudowy.

Waszyngton. Na Forum CEPA, dorocznej konferencji organizowanej przez waszyngtoński think tank Center for European Policy Analysis, rozmowa z udziałem ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka.

Bruksela. Posłowie do PE z Komisji Zdrowia Publicznego i Przemysłu przeprowadzą publiczne przesłuchanie z udziałem naukowców i przedstawicieli firm farmaceutycznych oraz organizacji społeczeństwa obywatelskiego na temat sposobu zapewnienia wszystkim dostępu do szczepionek przeciwko koronawirusowi, w tym wyzwań związanych z badaniami klinicznymi, produkcją i dystrybucją.

Bruksela. Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych PE zagłosuje nad inicjatywą ustawodawczą, która przewiduje stały mechanizm UE do monitorowania i zapobiegania odstępstwom od wartości UE we wszystkich państwach członkowskich poprzez zalecenia dla poszczególnych krajów, wraz z harmonogramem i celami wdrażania.

Nowy Jork. Rozpoczyna się debata generalna podczas 75. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. Ze względu na pandemię koronawirusa będzie ona głównie wirtualna - wystąpienia prezydentów, premierów i ministrów spraw zagranicznych w większości będą odtwarzane z nagrań. Pierwszego dnia wystąpią m.in. przywódcy USA, Chin, Rosji, Turcji i Brazylii.

Kijów. Wizytę na Ukrainie składa szef unijnej dyplomacji Josep Borell, który ma spotkać się m.in. z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim, ministrem spraw zagranicznych Dmytrem Kułebą i ministrem obrony Andrijem Taranem.

Kijów. Rozpoczynają się taktyczne manewry dowódczo-sztabowe Zjednoczone Wysiłki-2020, w których udział wezmą - oprócz ukraińskiego wojska - żołnierze USA i Wielkiej Brytanii oraz instruktorzy, doradcy i obserwatorzy m.in. z Polski, Niemiec, Litwy (do 25 września).

Moskwa. Manewry wojskowe Kaukaz-2020 z udziałem żołnierzy z Rosji, Chin i Iranu (do 26.9).

Moon Township. (stan Pensylwania). Wiec wyborczy ubiegającego się o reelekcję prezydenta USA Donalda Trumpa.

Kalendarium ekonomiczne 22 września 2020 r.

Polska: koniunktura w przemyśle, budownictwie, handlu i usługach (10:00), podaż pieniądza (14:00)

Decyzja ws. stóp procentowych w Szwecji (09:30) i na Węgrzech (14:00)

USA: Wystąpienie przewodniczącego Fedu Jerome’a Powella (16:30)

Dzień bez sesji giełdowej w Japonii

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: Czerwień na GPW. Ogromne wzrosty Playa

Sesja na Wall Street: Spadki Wall Street nie takie straszne

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

CDPROJEKT - NWZA ws. zmiany postanowień uchwały wprowadzającej Program Motywacyjny, emisji w celu realizacji Programu Motywacyjnego warrantów subskrypcyjnych z pozbawieniem prawa poboru oraz zmiany statutu.

BOOMBIT, MEGARON, MONNARI, MABION - Publikacja raportu za I półrocze 2020 roku.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 22 września

967 – Wojska Mieszka I wspierane przez Czechów zwyciężyły w bitwie z Wolinianami, którymi dowodził Wichmana. Dokładne miejsce starcia pozostaje nieznane.

1862 – Prezydent USA Abraham Lincoln wydał Proklamację Emancypacji, znoszącą niewolnictwo na obszarach Skonfederowanych Stanów Ameryki.

1929 – Radio Kraków przeprowadziło pierwszą w kraju transmisję radiową meczu piłkarskiego. Zmagały się wówczas Wisła Kraków z Cracovią.

1946 – Na Wiśle w Warszawie uruchomiono tzw. Grubą Kaśkę - jedno z najważniejszych ujęć wody w stolicy Polski.

1980 – Założono Niezależne Zrzeszenie Studentów.

2000 – Zakończono produkcję samochodu Fiat 126p, popularnego Malucha. W latach 1973-2000 w zakładach w Bielsku-Białej i Tychach wyprodukowano w sumie ponad 3,3 mln tych aut, z czego blisko 900 tys. trafiło na eksport.

2006 – Rozpadła się po raz pierwszy koalicja PiS-Samoobrona-LPR.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Zapisz się na wieczorne podsumowania dnia. Artykuły z serii "To był dzień" przygotowują Malwina Wrotniak i Marcin Dziadkowiak z redakcji Bankier.pl / Bankier.pl
Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki