REKLAMA

Zapowiedź dnia - 21 października 2020 r.

Michał Żuławiński2020-10-21 06:30analityk Bankier.pl
publikacja
2020-10-21 06:30
Bankier.pl

Przed nami środa, 21 października, 295. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy poranka

Prawie dobry Samarytanin. Co rząd szykuje lekarzom. Za progiem czeka kolejna nowelizacja ustawy covidowej. Co czeka lekarzy? Rodzice małych dzieci będą się bali dzwonka do drzwi, a wyższe wynagrodzenie zasadnicze otrzyma tylko personel kierowany bezpośrednio przez wojewodę.

Ceny mieszkań w ogłoszeniach rosną mimo pandemii. Zamiast przewidywanych przez część ekspertów spadków cen ofertowych pandemia koronawirusa przyniosła wzrosty stawek. Na rynku wtórnym sięgnęły ona nawet 8 proc. i w większości miast były wyższe niż przed rokiem – wynika z analizy Bankier.pl.

Dzień Mieszkaniowy w Bankier.pl. Debata na żywo, Q&A, raport specjalny. Co dalej z cenami mieszkań? Odpowiedzi na to pytanie będziemy szukali podczas internetowej debaty na żywo 28 października w ramach Dnia Mieszkaniowego w Bankier.pl. Wtedy również premiera specjalnego raportu o cenach nieruchomości.

W których bankach najtańsze konta? [Ranking Bankier.pl]. Obecnie w kilkunastu bankach można znaleźć konto, za którego prowadzenie nie trzeba będzie płacić. Sęk w tym, że aż dziewięć z nich pobiera opłatę warunkową za kartę debetową, która może wynieść nawet 10 zł.

Netflix rozczarował wynikami, akcje ostro w dół. Netflix rozczarował swoimi wynikami za trzeci kwartał, zaskakująco niski okazał się zwłaszcza wzrost liczby nowych abonentów.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. O 09:00 Sejm wznowi odroczone we wtorek obrady; posłowie zajmą się projektem PiS ws. przeciwdziałania sytuacjom kryzysowym związanym z COVID-19 oraz propozycjami KO, PSL i Lewicy związanymi z walką z koronawirusem. Przed południem Sejm wysłucha informacji premiera Mateusza Morawieckiego na temat stanu przygotowań państwa na rosnącą falę zakażeń koronawirusem.

Sejm, RPO. Jeszcze dziś zaplanowano drugie czytania projektów oraz głosowania. W bloku wieczornych głosowań jest także wybór Rzecznika Praw Obywatelskich, głosowana będzie kandydatura mec. Zuzanny Rudzińskiej-Bluszcz, jedynej zgłoszonej kandydatki na RPO.

KGE. II część organizowanego przez Związek Banków Polskich XV Kongresu Gospodarki Elektronicznej (10:00). Więcej...

Sektor finansowy. XI Kongres Antyfraudowy online, wyniki najnowszej edycji badania "Nadużycia w sektorze finansowym", organizowany przez Związek Przedsiębiorców Finansowych (09:30)

Podatki. Konferencja prasowa i prezentacja raportu dotyczącego opodatkowania spółek komandytowych w Europie, organizowana m.in. przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców (10:00)

Kultura. Konferencja prasowa "Ratujmy polską kulturę! Prezentacja +Pakietu dla Kultury+" (10:00)

Zdrowie. Premiera prasowa kampanii edukacyjnej "Pneumokoki nie liczą lat. Zaszczepieni - zabezpieczeni" (11:00)

Wydarzy się na świecie

Bruksela. Podczas debaty z przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem posłowie odniosą się do wyników szczytu UE w dniach 15-16 października, w szczególności na temat stosunków UE-Wielka Brytania, środków koordynacji walki z Covid-19, zmian klimatycznych i stosunków UE-Afryka.

Bruksela. Konferencja prasowa szefa NATO Jensa Stoltenberga przed spotkaniem ministrów obrony państw NATO w formie wideokonferencji.

Dublin. W Irlandii o północy wchodzi w życie piąty, najwyższy stopień zagrożenia koronawirusem, co oznacza wprowadzenie na sześć tygodniu niemal pełnego lockdownu.

Paryż. W Paryżu odbędzie się "narodowy hołd" dla zamordowanego Samuela Paty'ego, nauczyciela z podparyskiego Conflans-Sainte-Honorine, organizowany przez władze i rodzinę zabitego.

Nikozja. Trójstronny szczyt egipsko-grecko-cypryjski.

Erie (Pensylwania). Wiec wyborczy ubiegającego się o drugą kadencję prezydenta USA Donalda Trumpa.

Filadelfia. W kampanię kandydata Demokratów na prezydenta Joe Bidena bezpośrednio włączy się Barack Obama. Były prezydent USA wygłosi przemówienie na przedwyborczym spotkaniu w Filadelfii.

Waszyngton. Konferencja prasowa sekretarza stanu USA Mike’a Pompeo dotycząca antysemityzmu.

Watykan. Audiencja generalna papieża Franciszka.

Londyn. W brytyjskiej Izbie Gmin cotygodniowa sesja poselskich pytań do premiera Borisa Johnsona.

Kalendarium ekonomiczne 21 października 2020 r.

Inflacja w Wielkiej Brytanii (08:00)

Wystąpienie prezes EBC Christine Lagarde (09:30)

Dane z Polski: koniunktura konsumencka, produkcja budowlano montażowa, sprzedaż detaliczna, koniunktura gospodarcza (10:00)

Beżowa Księga w USA (20:00)

Podsumowanie sesji

Sesja na GPW: PGNiG prowadzi w górę WIG20. Spadki JSW

Sesja na Wall Street: Nasdaq przerywa spadkową serię

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

PGNIG - Konferencja prasowa spółki (11:45)

Briefing online z udziałem Jerzego Kwiecińskiego, Prezesa Zarządu PGNiG SA na temat wydarzenia biznesowego istotnego z punktu widzenia dywersyfikacji dostaw gazu do Polski.

KETY - Publikacja skonsolidowanego raportu za III kwartał 2020 roku.

HARPER - Publikacja raportu za I kwartał roku obrotowego trwającego od 1.04.2020 do 31.03.2021.

TSGAMES - Wprowadzenie do obrotu na GPW 26.066 akcji zwykłych na okaziciela serii B.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 21 października

1702 – Cesarz Leopold I Habsburg wydał Złotą Bullę ustanawiającą jezuicką Akademię Leopoldyńską we Wrocławiu ze wszystkimi przywilejami uniwersytetów europejskich, początkowo z jedynym fakultetem teologicznym (obecnie Uniwersytet Wrocławski).

1831 – Kapitulacja twierdzy zamojskiej i upadek powstania listopadowego.

1923 – W Deutsches Museum w Monachium uruchomiono pierwsze na świecie planetarium.

1949 – Przekazano do eksploatacji pierwszy zbudowany po wojnie w Polsce statek pełnomorski SS „Sołdek”.

1956 – Władysław Gomułka został I sekretarzem KC PZPR, zastępując na tym stanowisku Edwarda Ochaba.

1983 – XVII Generalna Konferencja Miar ustaliła obecnie obowiązującą definicję metra.

2007 – Platforma Obywatelska wygrała przedterminowe wybory parlamentarne.

2010 – Piotr Duda został wybrany na stanowisko przewodniczącego NSZZ „Solidarność”.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki