
Co dalej z cenami mieszkań? Odpowiedzi na to pytanie szukać będziemy podczas internetowej debaty na żywo 28 października, w ramach Dnia Mieszkaniowego w Bankier.pl. Wtedy również zaprezentujemy specjalny raport o cenach nieruchomości.
Nieruchomości to jeden z najgorętszych tematów gospodarczych. Ma niemałe znaczenie dla portfeli gospodarstw domowych, które często są na tym rynku kupującymi albo sprzedającymi, w celach mieszkaniowych lub inwestycyjnych. W oczach wielu - pewniak, na którym nie da się stracić, z roku na rok zyskujący na wartości, o czym świadczyć miały kolejne odczyty wzrastających cen.
Zobacz podsumowanie debaty "Co dalej z cenami mieszkań?" w Bankier.pl »
Miał być kryzys
Kiedy epidemia koronawirusa dotarła do Europy, w tym wkrótce do Polski, nie brakowało zapowiedzi krachu na rynku nieruchomości. Załamanie w turystyce, zdalne nauczanie w miastach akademickich, widmo bezrobocia czy wreszcie większa ostrożność konsumentów w związku z niepewnym jutrem miały zwiększyć podaż niechcianych nieruchomości, spowalniając notowany z roku na rok wzrost cen.
Rynek nie zareagował w tak jednoznaczny sposób. Marcin Kaźmierczak, analityk rynku nieruchomości w redakcji Bankier.pl, wskazuje na kilka prawidłowości uwidocznionych w ostatnich miesiącach:
- Wzrost stawek na rynku pierwotnym nieco zwolnił tempo, ale ceny ofertowe wciąż idą w górę.
- Wzrosty na rynku wtórnym wyhamowały mocniej.
- Wzrosły możliwości negocjacyjne po stronie kupujących.
- Cały czas trzymają cenę najpopularniejsze mieszkania.
- Spadają ceny transakcyjne najmu.
Chociaż rząd z premierem na czele unikają ścieżki drugiego lockdownu, trudno powiedzieć, że rzeczywistość wróciła do normy sprzed wiosny. Znaczna część Polski jest poddana nowym, surowym restrykcjom, w czerwonych strefach studenci uczą się tylko zdalnie, wiele firm już zapowiedziało cięcia etatów, stopy procentowe pozostają na rekordowo niskim poziomie, wybrane banki ponownie skracają godziny działania, co może nie pozostać bez wpływu na dostępność kredytu.
Czy to dobry moment za zakup mieszkania, czy może warto przeczekać te niepewne czasy? Czy prawdą jest, że koszty budowy znacząco wzrosną po stronie deweloperów, w związku z czym na rynku pierwotnym na pewno będzie drożej? Co robić z mieszkaniem kupionym pod wynajem? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będziemy szukać podczas Dnia Mieszkaniowego w Bankier.pl.
Dzień Mieszkaniowy w Bankier.pl - szczegóły
28 października w większej mierze niż zwykle uwagę poświęcać będziemy tematyce rynku nieruchomości. Wydarzeniem głównym tego dnia będzie redakcyjna debata na żywo, w ramach której o przyszłości rynku nieruchomości porozmawiamy z naszymi gośćmi. W dyskusji udział wezmą:
- dr Iwona Sroka, członek zarządu Murapol SA
- dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji przy Związku Banków Polskich
- Jarosław Krawczyk, starszy specjalista ds. PR w Otodom.pl,
- dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.

W trakcie debaty przeanalizujemy różne scenariusze dla rynku mieszkań w sezonie 2020/2021. Pomówimy m.in. o:
- wpływie Covid-19 na nieruchomości,
- nowych przepisach, które mogą mieć wpływ na ceny,
- najnowszych preferencjach zakupowych,
- polityce kredytowej banków i finansowaniu zakupów mieszkaniowych w tym i kolejnym roku.
Ostatnią część debaty przeznaczymy na Q&A, poszukując odpowiedzi na pytania od czytelników.
Na tym jednak nie koniec. 28 października opublikujemy specjalny raport o cenach mieszkań, przygotowany przez redakcję Bankier.pl w oparciu o dane udostępnione przez Otodom.pl. Publikacje obydwu podmiotów na łamach Bankier.pl nie są nowością, jednak tym razem raport o cenach mieszkań obejmie zupełnie nowy, szeroki zakres danych. To pierwsza taka publikacja, która pokazuje zmiany cen w szerszym kontekście.
***
Partnerami Dnia Mieszkaniowego w Bankier.pl są Otodom i Murapol.
