Dzień Mieszkaniowy w Bankier.pl. Debata na żywo, Q&A, raport specjalny

Malwina Wrotniak2020-10-21 06:00, akt.2020-10-28 16:26redaktor naczelna Bankier.pl
publikacja
2020-10-21 06:00
aktualizacja
2020-10-28 16:26
Dzień Mieszkaniowy w Bankier.pl. Debata na żywo, Q&A, raport specjalny
Dzień Mieszkaniowy w Bankier.pl. Debata na żywo, Q&A, raport specjalny
/ Shutterstock

Co dalej z cenami mieszkań? Odpowiedzi na to pytanie szukać będziemy podczas internetowej debaty na żywo 28 października, w ramach Dnia Mieszkaniowego w Bankier.pl. Wtedy również zaprezentujemy specjalny raport o cenach nieruchomości.

Nieruchomości to jeden z najgorętszych tematów gospodarczych. Ma niemałe znaczenie dla portfeli gospodarstw domowych, które często są na tym rynku kupującymi albo sprzedającymi, w celach mieszkaniowych lub inwestycyjnych. W oczach wielu - pewniak, na którym nie da się stracić, z roku na rok zyskujący na wartości, o czym świadczyć miały kolejne odczyty wzrastających cen.

Zobacz podsumowanie debaty "Co dalej z cenami mieszkań?" w Bankier.pl »

Miał być kryzys

Kiedy epidemia koronawirusa dotarła do Europy, w tym wkrótce do Polski, nie brakowało zapowiedzi krachu na rynku nieruchomości. Załamanie w turystyce, zdalne nauczanie w miastach akademickich, widmo bezrobocia czy wreszcie większa ostrożność konsumentów w związku z niepewnym jutrem miały zwiększyć podaż niechcianych nieruchomości, spowalniając notowany z roku na rok wzrost cen.

Rynek nie zareagował w tak jednoznaczny sposób. Marcin Kaźmierczak, analityk rynku nieruchomości w redakcji Bankier.pl, wskazuje na kilka prawidłowości uwidocznionych w ostatnich miesiącach:

 1. Wzrost stawek na rynku pierwotnym nieco zwolnił tempo, ale ceny ofertowe wciąż idą w górę.
 2. Wzrosty na rynku wtórnym wyhamowały mocniej.
 3. Wzrosły możliwości negocjacyjne po stronie kupujących.
 4. Cały czas trzymają cenę najpopularniejsze mieszkania.
 5. Spadają ceny transakcyjne najmu.

Chociaż rząd z premierem na czele unikają ścieżki drugiego lockdownu, trudno powiedzieć, że rzeczywistość wróciła do normy sprzed wiosny. Znaczna część Polski jest poddana nowym, surowym restrykcjom, w czerwonych strefach studenci uczą się tylko zdalnie, wiele firm już zapowiedziało cięcia etatów, stopy procentowe pozostają na rekordowo niskim poziomie, wybrane banki ponownie skracają godziny działania, co może nie pozostać bez wpływu na dostępność kredytu.

Czy to dobry moment za zakup mieszkania, czy może warto przeczekać te niepewne czasy? Czy prawdą jest, że koszty budowy znacząco wzrosną po stronie deweloperów, w związku z czym na rynku pierwotnym na pewno będzie drożej? Co robić z mieszkaniem kupionym pod wynajem? Na te i wiele innych pytań odpowiedzi będziemy szukać podczas Dnia Mieszkaniowego w Bankier.pl.

Dzień Mieszkaniowy w Bankier.pl - szczegóły

28 października w większej mierze niż zwykle uwagę poświęcać będziemy tematyce rynku nieruchomości. Wydarzeniem głównym tego dnia będzie redakcyjna debata na żywo, w ramach której o przyszłości rynku nieruchomości porozmawiamy z naszymi gośćmi. W dyskusji udział wezmą:

 • dr Iwona Sroka, członek zarządu Murapol SA
 • dr Jacek Furga, prezes Centrum Prawa Bankowego i Informacji przy Związku Banków Polskich
 • Jarosław Krawczyk, starszy specjalista ds. PR w Otodom.pl,
 • dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl.
fot. / / Bankier.pl

W trakcie debaty przeanalizujemy różne scenariusze dla rynku mieszkań w sezonie 2020/2021. Pomówimy m.in. o:

 • wpływie Covid-19 na nieruchomości,
 • nowych przepisach, które mogą mieć wpływ na ceny,
 • najnowszych preferencjach zakupowych,
 • polityce kredytowej banków i finansowaniu zakupów mieszkaniowych w tym i kolejnym roku.

Ostatnią część debaty przeznaczymy na Q&A, poszukując odpowiedzi na pytania od czytelników.

Na tym jednak nie koniec. 28 października opublikujemy specjalny raport o cenach mieszkań, przygotowany przez redakcję Bankier.pl w oparciu o dane udostępnione przez Otodom.pl. Publikacje obydwu podmiotów na łamach Bankier.pl nie są nowością, jednak tym razem raport o cenach mieszkań obejmie zupełnie nowy, szeroki zakres danych. To pierwsza taka publikacja, która pokazuje zmiany cen w szerszym kontekście.

***

Partnerami Dnia Mieszkaniowego w Bankier.pl są Otodom i Murapol.

Źródło:
Malwina Wrotniak
Malwina Wrotniak
redaktor naczelna Bankier.pl

Redaktor naczelna Bankier.pl. Autorka wielu publikacji z zakresu finansów, ukazujących się na łamach serwisu od 2008 roku. W przeszłości dziennikarz specjalizujący się w tematyce ubezpieczeń, doceniona Nagrodą Polskiej Izby Ubezpieczeń dla Środowiska Dziennikarskiego. Autorka emigracyjnych projektów "Tam mieszkam" i "Zawróceni", uhonorowana Nagrodą im. Macieja Płażyńskiego dla dziennikarzy i mediów służących Polonii. W 2016 r. wydała książkę "Tam mieszkam. Życie Polaków za granicą". Absolwentka studiów doktoranckich na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu.

Tematy
Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Konto Przekorzystne z premią do 300 zł

Advertisement

Komentarze (102)

dodaj komentarz
jasiek2017
Ponownie (zresztą jak zawsze) po artykułem o nieruchomościach wysyp życiowych frustratów.
letni-amarant
Tzw. rynki nie dały się przekonać uczestnikom debaty. WIG Nieruchomości dziś -2,3% i kontynuuje rozpoczęte 2 tygodnie temu pikowanie. Pojutrze poziom z kwietniowego dołka
demeryt_69
U nich od wieków ta sama śpiewka: handełe, handełe ... krenczy szę :)
piotr76
Inwestować w nieruchomości w kraju który stoi u progu wojny domowej? Dziękuję, nie skorzystam.
zgadujzgadula
Pytaniami są :

1.Ilu jest wyznawców jest Kyosakiego na rynku(ile mieszkań było kupionych pod wynajem/spekulacje na wzrost ceny w stosunku do normalnych potrzeb mieszkaniowych)
2.Dlaczego ma rosnąć/spadać w trakcie kryzysu z jakim niewątpliwie mamy do czynienia
3.Jak się zachowają banki w zakresie akcji kredytowej
Pytaniami są :

1.Ilu jest wyznawców jest Kyosakiego na rynku(ile mieszkań było kupionych pod wynajem/spekulacje na wzrost ceny w stosunku do normalnych potrzeb mieszkaniowych)
2.Dlaczego ma rosnąć/spadać w trakcie kryzysu z jakim niewątpliwie mamy do czynienia
3.Jak się zachowają banki w zakresie akcji kredytowej w najbliższym czasie
4.Jakie poduszki finansowe mają developerzy
5.Jaka jest presja popytowa i jakie są trendy obecnie na rynku

Ja stawiam teze : Skoro wszyscy już są w biznesie najmu od babci po taksówkarza(mi samo się spłaca mieszkanie) to kto ma zgasić światło w mieszkaniówce?

Mam wykształcenie wyższe ekonomiczne a zawodowo jestem prezesem średniej spółki.
jpelerj
Ja dodałbym jeszcze: jaka jest presja podażowa na rynku wtórnym, zwłaszcza przy tym pompowanym "popycie inwestycyjnym" na kredyt. Bo jak wtórny poleci, to deweloperzy będą się mogli jedynie dostosować. Tak było w czasie poprzedniej bańki. Dlatego też zwykle tak naganiają na zakupy na górce, po cichu obniżając Ja dodałbym jeszcze: jaka jest presja podażowa na rynku wtórnym, zwłaszcza przy tym pompowanym "popycie inwestycyjnym" na kredyt. Bo jak wtórny poleci, to deweloperzy będą się mogli jedynie dostosować. Tak było w czasie poprzedniej bańki. Dlatego też zwykle tak naganiają na zakupy na górce, po cichu obniżając ceny w negocjacjach, żeby jak najdłużej utrzymać nadzieje sprzedających na rynku wtórnym i pozbyć się towaru na maksa jeszcze przed dużymi spadkami.
zgadujzgadula odpowiada jpelerj
Jak śpiewał Frank Sinatra "everything keeps running in cycles" i moim pytaniem jest jedynie kto pierwszy nacisnę czerwony guzik z napisem "alarm" . Reszta jest znana z historii i cyklów koniunkturalnych. Zaznaczam ze nie chce ani kupić ani sprzedać mieszkania a pisze tu bo interesuje się szeroką rozumianą ekonomią.
traderfr
Ale nagonka :) na stronie głównej same artykuły o nieruchomościach. Skoro temat generuje tyle emocji, to kolejny argument za tym że obecnie jesteśmy w punkcie zwrotnym. Życzę powodzenia inwestorom z kursów o "wolności finansowej'.
trolley
Dokładnie tak :) Miały być pasywne przychody a będą straty. ROI 15% rocznie tylko minus się dopisał :p Tymczasem w kraju gotuje się aż bulgoce.
adamek12
Na rynku mieszkań jest panika jak z makaronem w czasie pierwszej pandemii ludzie kupowali mimo że nikt nie zapowiedział że nastąpią braki w dostawach. Teraz się straszy ludzi że pieniądze z dodruku nic nie będą warte w kryzysie a ja trzymam się prawdy która sprawdza się w każdym kryzysie od 1929 roku "cash is Na rynku mieszkań jest panika jak z makaronem w czasie pierwszej pandemii ludzie kupowali mimo że nikt nie zapowiedział że nastąpią braki w dostawach. Teraz się straszy ludzi że pieniądze z dodruku nic nie będą warte w kryzysie a ja trzymam się prawdy która sprawdza się w każdym kryzysie od 1929 roku "cash is the king". Jak rządzący tak drukują ochoczo kasę na całym świecie to muszą zakładać że będziemy się podnosić z covida przez najbliższe kilka lat więc inflacja nam nie będzie wtedy groziła. Obawiam się że w kryzysie będziemy wydawać na jedzenie 75% zarobków a wtedy zdolność kredytowa będzie znikoma co też odbije się na cenach mieszkań

Powiązane: Bankier.pl i Otodom.pl - raport z rynku nieruchomości

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki