REKLAMA

Zapowiedź dnia - 21 lipca 2021 r.

Michał Żuławiński2021-07-21 07:28analityk Bankier.pl
publikacja
2021-07-21 07:28
Zapowiedź dnia - 21 lipca 2021 r.
Zapowiedź dnia - 21 lipca 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami środa, 21 lipca, 202. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Nawet 113 tys. zł na każde dziecko, a ma być jeszcze więcej. Przeszło 113 tys. zł mogą otrzymać rodzice na każde dziecko w ramach świadczeń z budżetu państwa – wynika z obliczeń Bankier.pl. Pod uwagę wzięliśmy rządowe programy m.in. "500+", "300 zł na wyprawkę szkolną", bon turystyczny, becikowe…

Dziś premiera gry "Wiedźmin: Pogromca Potworów". "Pokemon Go" wciąż zarabia krocie. Zgodnie z zapowiedziami CD Projektu w środę 21 lipca do graczy trafi mobilny "Wiedźmin: Pogromca Potworów". Gra w swoim założeniu jest bliska "Pokemon Go", a ta, choć wydawałoby się, że największa pokemonowa gorączka już za nami.

Jedna para słuchawek na dwie osoby. Pracownicy ZUS chcą zmian i grożą protestami. Jedna para słuchawek na dwie osoby, podczas spotkań wyłączona wizja, bo zbyt słabe połączenie internetowe. Łatanie niedoborów kadrowych nadgodzinami. Pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych są sfrustrowani, a nowych obowiązków przybywa.

Ruszają nowe płatności Blikiem na Allegro. Pierwsi skorzystają z nich klienci PKO BP. Polski Standard Płatności, operator systemu Blik, uruchomił nową formę opłacania zakupów na Allegro. Jest ona dostępna dla klientów PKO BP, którzy korzystają z aplikacji IKO.

Kraska: Wprowadzenie restrykcji przy czwartej fali będzie zależeć od liczby zaszczepionych. Wprowadzenie w Polsce dodatkowych restrykcji w razie przyjścia czwartej fali będzie zależeć od liczby osób w pełni zaszczepionych i od liczby ozdrowieńców.

KE proponuje utworzenie nowego unijnego organu do walki z praniem brudnych pieniędzy. Komisja Europejska przedstawiła we wtorek pakiet wniosków ustawodawczych mających na celu wzmocnienie przepisów w zakresie przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowaniu terroryzmu.

Wydarzy się w Polsce

Sejm. Dzisiaj Sejm rozpoczyna trzydniowe posiedzenie. Obędzie się debata nad sprawozdaniem z wykonania budżetu państwa w 2020 r. wraz z przedstawioną przez NIK analizą wykonania budżetu państwa i założeń polityki pieniężnej w 2020 r. oraz komisyjnym projektem uchwały dotyczącym absolutorium dla rządu, a także nad sprawozdaniem z działalności NBP w 2020 r.

W środę wieczorem Sejm zajmie się wnioskiem o wyrażenie wotum nieufności wobec szefa MEiN Przemysława Czarnka, od razu po debacie odbędzie się głosowanie.

Posłowie mają też rozpatrzyć prezydencki projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej w Warszawie.

Sejm ma również zapoznać się ze sprawozdaniem Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji z działalności w 2020 r. oraz z informacją o podstawowych problemach radiofonii i telewizji, a także z informacją o działalności Rady Mediów Narodowych w 2020 r.

Niewykluczone, że Sejm zajmie się też projektem ustawy medialnej autorstwa posłów PiS.

Senat. Dziś Senat zaczyna trzydniowe posiedzenie; zdecyduje m.in. o wyrażeniu zgody na powołanie prof. Marcina Wiącka na Rzecznika Praw Obywatelskich oraz dr. Karola Nawrockiego na prezesa Instytutu Pamięci Narodowej.

Policja. Dziś na dziedzińcu Belwederu w Warszawie odbędą się centralne obchody Święta Policji. W uroczystościach wezmą udział m.in. prezydent Andrzej Duda, oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek, oraz parlamentarzyści i przedstawiciele zaprzyjaźnionych formacji.

Wydarzy się na świecie

Sofia. Pierwsze posiedzenie nowego Zgromadzenia Narodowego Bułgarii, wybranego 11 lipca. Do 240-osobowego jednoizbowego parlamentu weszło sześć ugrupowań politycznych, żadne z nich nie ma większości. Największą siłą polityczną z 65 posłami jest populistyczna partia showmana Sławi Trifonowa Jest Taki Naród; to jej jako pierwszej przypadnie misja utworzenia rządu.

Lublana. Drugi i ostatni dzień nieformalnego spotkania ministrów środowiska państw UE, który poświęcony będzie różnorodności biologicznej. Sesja rozpocznie się dyskusją na temat przygotowań do Konferencji Stron Konwencji o różnorodności biologicznej (CBD COP 15) oraz Global Biodiversity Framework (GBF) po 2020 roku. Następnie europejski komisarz ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkeviczius przedstawi sprawozdanie z realizacji inicjatywy na rzecz owadów zapylających.

Tokio. Japoński wiceminister spraw zagranicznych Takeo Mori, wiceszefowa dyplomacji USA Wendy Sherman i wiceminister spraw zagranicznych Korei Płd. Czoi Dzung Kun po raz pierwszy od czterech lat odbędą spotkanie trójstronne.

Londyn. W Izbie Gmin cotygodniowa sesja poselskich pytań do premiera Borisa Johnsona.

Londyn. Brytyjski urząd statystyczny ONS poda dane o finansach publicznych na koniec czerwca, czyli w połowie 2021 r.

Paryż. We Francji wchodzi w życie obowiązek okazywania certyfikatów sanitarnych przy wstępie do instytucji kultury i miejsc rozrywki.

Jerozolima, Nikozja. Minister spraw zagranicznych Grecji Nikos Dendias odwiedzi Izrael i Cypr.

Waszyngton. - Trwa wizyta w USA liderki białoruskiej opozycji Swiatłany Cichanouskiej; do piątku.

Mekka. Trwa hadżdż, czyli pielgrzymka obowiązkowa raz w życiu dla każdego muzułmanina, który może sobie na nią pozwolić; do czwartku.

Kalendarium ekonomiczne 21 lipca 2021 r.

10:00 - GUS - Polska - Liczba mieszkań w rozpoczętych budowach (6/2021)

10:00 - GUS - Polska - Sprzedaż detaliczna (6/2021)

11:00 - PESA - Konferencja prasowa

Konferencja prezesów: PFR - Pawła Borysa i PESA - Krzysztofa Zdziarskiego, prezentująca strategię spółki na lata 2021 - 2025+.

12:00 - UKNF - Prezentacja on-line pierwszej w historii Strategii Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego (UKNF) na lata 2021-2025.

14:00 - NBP - Polska - Przewidywane obciążenia aktywów i pasywów (6/2021)

Podsumowanie sesji

Słabe odbicie GPW. W górę LPP i Dino

Wall Street w trybie odrabiania strat

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

PKNORLEN – Pierwszy dzień notowań bez dywidendy 3,50 zł na akcję.

INTERSPPL – Publikacja raportu za rok obrotowy 2020/2021.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 21 lipca

56 p.n.e. – Szewc Herostrates spalił świątynię Artemidy w Efezie

1807 – Proklamowano Wolne Miasto Gdańsk

1948 – We Wrocławiu rozpoczęła się Wystawa Ziem Odzyskanych

1950 – Sejm Ustawodawczy przyjął ustawę o planie sześcioletnim, którego sztandarową inwestycją była Nowa Huta

1954 – Ruszyła pierwsza turbina w Elektrociepłowni Żerań

1969 – Neil Armstrong, dowódca wyprawy Apollo 11, stanął jako pierwszy człowiek na powierzchni Księżyca

1973 – Pierwsza wolna sobota w Polsce

1983 – W radzieckiej stacji antarktycznej Wostok zanotowano najniższą w historii temperaturę powietrza (–89,2 °C)

2005 – W Londynie dokonano kolejnych, po 7 lipca, czterech zamachów bombowych, w których ranna została jedna osoba

2011 – Lądowanie wahadłowca Atlantis, kończącego erę wahadłowców.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Temperatura skacze, nagroda wzrasta! Otwórz konto i odbierz nawet 350 zł!

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
tomitomi
'''1969 – Neil Armstrong, dowódca wyprawy Apollo 11, stanął jako pierwszy człowiek na powierzchni Księżyca '''

- pamiętam to ! ,po serialu "Pan Wołodyjowski" późno w nocy na telewizorze Libra ,stawiałem pierwsze kroki na Księżycu razem z astronautami ,,,,, ehh
szymon_xyz
Wydaje mi się, że Wolne Miasto Gdańsk powstało po I wojnie światowej.

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki