REKLAMA

Zapowiedź dnia - 21 kwietnia 2021 r.

Michał Żuławiński2021-04-21 07:27analityk Bankier.pl
publikacja
2021-04-21 07:27
Bankier.pl

Przed nami środa, 21 kwietnia, 111. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Spółki z GPW zapowiadają wysokie dywidendy. Na warszawskiej giełdzie rozpędu nabiera sezon dywidendowy. Plany podziału zyskiem zdradzają kolejne spółki notowane na GPW, a wśród propozycji nie brakuje takich, gdzie stopa wypłaty przekracza 10 proc.

"Gotówkowa krucjata" NBP trwa. Papierowych pieniędzy w obiegu wciąż przybywa. Narodowy Bank Polski zdecydowanie opowiada się za utrzymaniem roli gotówki w płatnościach Polaków. Najnowsze dane o banknotach i monetach w obiegu potwierdzają, że gotówkowego pieniądza przybywa w Polsce w tempie szybszym niż na Zachodzie.

Obajtek: Czuję się zagrożony. Toczy się wojna gospodarcza. Jeżeli ktoś w kogoś uderza przez czterdzieści dni z rzędu, to jest to zaplanowane zlecenie. Czuję się zagrożony – mówi w wywiadzie w środowej "Rzeczpospolitej" prezes Orlenu Daniel Obajtek.

Netflix pokazał dramatyczny spadek przyrostu abonentów, akcje w dół. Netflix, który we wtorek po sesji na Wall Street przedstawił swoje wyniki za pierwszy kwartał 2021 roku, zanotował dramatyczny w ocenie analityków spadek tempa przyrostu nowych abonentów.

UE: wstępne porozumienie co do zwiększenia celu redukcji emisji na 2030 r. Negocjatorzy reprezentującej Radę prezydencji portugalskiej w UE i Parlamentu Europejskiego osiągnęli nad ranem w środę porozumienie, które zakłada zwiększenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych w UE z 40 proc. do co najmniej 55 proc.

Zełenski zaproponował Putinowi spotkanie w Donbasie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaproponował prezydentowi Rosji Władimirowi Putinowi spotkanie w dowolnym miejscu w Donbasie, którego część jest kontrolowana od 2014 roku przez prorosyjskich separatystów.

Wydarzy się w Polsce

Obostrzenia. Dziś po posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego - zgodnie z zapowiedzią rzecznika rządu Piotra Müllera - planowane jest przekazanie nowych informacji na temat obostrzeń. Müller podkreślił, że ograniczenia będą wprowadzane wieloetapowo. Także minister zdrowia Adam Niedzielski w rozmowie z Radiem Zet nie wykluczył, że obostrzenia będą obowiązywały regionalnie. Zdaniem szefa MZ większego luzowania obostrzeń należy spodziewać się bliżej przełomu maja/czerwca.

Rząd. Dziś o godz. 11 rozpocznie się posiedzenie rządu, który zajmie się przygotowany przez MSWiA projektem nowelizacji ustawy o Policji i innych ustaw. Ma on na celu uregulowanie sytuacji zwierząt od momentu ich doboru, przez realizację zadań w poszczególnych formacjach, aż po wycofanie z użycia do zadań służbowych. Ponadto ministrowe zajmą się projektem nowelizacji ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw.

Szczepienia. Osoby urodzone w 1970 r. mogą od dziś rejestrować się na szczepienie przeciw COVID-19. Rejestracja odbywa się przez internet, infolinię, SMS-em lub w punktach szczepień. W tym tygodniu nadal każdego dnia do grupy rejestrujących dołącza kolejny, młodszy rocznik. Od poniedziałku 26 kwietnia nastąpi przyspieszenie i każdego dnia będzie rozpoczynała się rejestracja dwóch roczników, zaś od 7 maja rejestracja ma obejmować po trzy roczniki.

Grupa Wyszehradzka. Dziś odbędzie się konferencja szefów parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej - czyli Polski, Czech, Słowacji i Węgier. Jak informuje Centrum Informacyjne Senatu, będzie ona miała formułę on-line i będzie w niej uczestniczyć także marszałek Senatu Tomasz Grodzki.

SN. Izba Dyscyplinarna Sądu Najwyższego na niejawnym posiedzeniu ma rozpoznać dziś wniosek prokuratury o zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie warszawskiego sędziego Igora Tuleyi do prokuratury. Śledczy chcą go przesłuchać i postawić mu zarzuty ujawnienia informacji z postępowania. Posiedzenie w tej sprawie ma rozpocząć się o godz. 12., będzie je prowadził sędzia Adam Roch.

SEG. Spotkanie online Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. IX Kongres HR Spółek Giełdowych SEG - dzień 1/2

Wydarzy się na świecie

Sport. Sześć angielskich klubów piłkarskich – Manchester City, Manchester United, Chelsea, Arsenal, Liverpool i Tottenham – ogłosiło wystąpienie z zapowiedzianych w weekend rozgrywek Superligi. Wczoraj w wielu brytyjskich miastach trwały protesty kibiców sprzeciwiające się opuszczeniu rozgrywek UEFA przez kluby. Pozostała szóstka klubów zapowiedziała, że poszuka nowego formatu rozgrywek.

Mariupol. Wicemarszałek Sejmu RP Małgorzata Gosiewska wraz z wiceprzewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Rusłanem Stefańczukiem oraz wicemarszałkiem Seimasu Litwy Pauliusem Saudargasem spotkają się w formacie Trójkąta Lubelskiego w Mariupolu, by zapoznać się z sytuacją bezpieczeństwa oraz porozmawiać z dowództwem i żołnierzami 128. Samodzielnej Brygady Piechoty Górskiej. Ze strony ukraińskiej delegacji towarzyszyć będzie również wiceminister obrony Ołeksandr Poliszczuk. Planowana jest wizyta na linii rozgraniczenia wojsk i spotkania z przedstawicielami sił zbrojnych Ukrainy. Planowane jest także przekazanie sprzętu komputerowego, zakupionego ze środków MSZ RP w ramach Polskiej Pomocy Rozwojowej, dla centrum dziecięcego.

Moskwa. W Moskwie i innych miastach Rosji mają się odbyć demonstracje w obronie uwięzionego opozycjonisty Aleksieja Nawalnego. Manifestacje organizowane są bez zezwolenia władz i będą uznawane przez władze za nielegalne. Nawalny od 31 marca prowadzi głodówkę w kolonii karnej domagając się dopuszczenia do niego lekarza spoza służb więziennych i zaprzestania pozbawiania go snu.

Moskwa. Prezydent Rosji Władimir Putin wygłosi doroczne orędzie do Zgromadzenia Federalnego (połączonych izb parlamentu Rosji). Będzie to pierwsze jego orędzie po przeprowadzonej w zeszłym roku nowelizacji konstytucji. Zmiany w ustawie zasadniczej pozwalają Putinowi na ponowne ubieganie się o urząd prezydenta po upływie obecnej kadencji w 2024 roku (godz. 11 czasu polskiego).

Bruksela. Komisja Europejska przedstawi projekt regulacji dotyczących sztucznej inteligencji.

Strasburg. Sesja Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy (do 22 kwietnia).

Watykan. Audiencja generalna papieża Franciszka, bez udziału wiernych, transmitowana z biblioteki w Pałacu Apostolskim.

Londyn. 95. urodziny brytyjskiej królowej Elżbiety II.

Kalendarium ekonomiczne 21 kwietnia 2021 r.

Inflacja w Wielkiej Brytanii (08:00) i Kanadzie (14:30)

Produkcja przemysłowa w Polsce (10:00)

Przeciętne zatrudnienie i wynagrodzenie w Polsce (10:00)

NBP - Polska - Przewidywane obciążenia aktywów i pasywów (14:00)

Decyzja Banku Kanady ws. stóp procentowych (16:00)

Podsumowanie sesji

Polska: Na GPW znów czerwono. Mercator mocno w dół, CD Projekt coraz tańszy

USA: Wall Street w dół drugi dzień z rzędu

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

STILO – Debiut spółki na NC. Wprowadzenie do obrotu 180.000 akcji serii A, 50.000 akcji serii B, 100.000 akcji serii C, 205.000 akcji serii D, 72.500 akcji serii E, 273.000 akcji serii F, 150.000 akcji serii G, 215.000 akcji serii L.

ORANGEPL – Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za I kwartał 2021 roku.

TIM – Publikacja jednostkowego oraz skonsolidowanego raportu za 2020 rok.

ZYWIEC – Publikacja skonsolidowanego raportu za I kwartał 2021 roku.

INTERCARS – Publikacja raportu za 2020 rok.

XTB – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 1,79 zł na akcję

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 21 kwietnia

753 p.n.e. – Romulus i Remus założyli Rzym – początek rachuby kalendarza rzymskiego Ab Urbe Condita (data tradycyjna).

1368 – Król Kazimierz III Wielki wydał Statut żupny.

1847 – W Berlinie rozpoczęły się rozruchy głodowe (tzw. rewolucja kartoflana), stłumione po 3 dniach przez wojsko.

1920 – Podpisano umowę polityczną pomiędzy polskim rządem i Symonem Petlurą, uznającą prawo Ukrainy do niezawisłości.

1936 – Sejm RP przyjął ustawę o stosunku państwa do Muzułmańskiego Związku Religijnego w RP.

1956 – W Krakowie odbył się pierwszy w kraju oficjalny mecz brydżowy.

1975 – Ukazał się album ABBA szwedzkiej grupy ABBA.

1988 – W krakowskim więzieniu Montelupich wykonano po raz ostatni w Polsce wyrok śmierci.

1991 – Klub Paryski zredukował o 50% polski dług zagraniczny.

2019 - Wołodymyr Zełenski wygrał w II turze wybory prezydenckie na Ukrainie, pokonują ubiegającego się o reelekcję Petra Poroszenkę.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki