REKLAMA

Zapowiedź dnia - 20 września 2021 r.

Michał Żuławiński2021-09-20 07:45analityk Bankier.pl
publikacja
2021-09-20 07:45
Zapowiedź dnia - 20 września 2021 r.
Zapowiedź dnia - 20 września 2021 r.
/ Bankier.pl

Przed nami poniedziałek, 20 września, 263. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Dekada rosnących podatków. Jak PiS kontynuuje politykę PO. Rząd premiera Morawieckiego kontynuuje politykę swych poprzedników z tą różnicą, że zamiast podnosić stawki starych podatków, woli wymyślać nowe daniny.

Domy bez pozwolenia według „Polskiego ładu” – „niebezpieczne i bez przyszłości”. Rozszerzenie możliwości budowy domów bez pozwoleń, przynajmniej w zamyśle „Polskiego ładu”, miało ułatwić budowę własnego dachu nad głową przeciętnemu Kowalskiemu.

Nasz drogi gaz. Tej jesieni aż strach włączyć grzejniki. Ceny gazu zarówno na Towarowej Giełdzie Energii, jak i na innych rynkach biją historyczne rekordy. I taniej już pewnie nie będzie – informuje w poniedziałkowym wydaniu "Rzeczpospolita".

Ranking kont osobistych. Do zestawienia dołącza kolejne darmowe konto. Na rynku pojawiło się kolejne darmowe konto. Rachunek od Aion Banku, bo o nim mowa, dołączył od razu do czołówki dzięki brakowi opłaty za obsługę karty.

Protest medyków. "Białe miasteczko" zmienia się w "cichy dyżur". W obliczu tragedii, która wydarzyła się wczoraj naprzeciwko Kancelarii Premiera, podjęliśmy decyzję o zmianie formuły działalności "białego miasteczka" na „Cichy Dyżur”.

Jedna Rosja zwyciężyła w wyborach parlamentarnych. Rządząca partia Jedna Rosja odniosła w wyborach do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej, przekonujące zwycięstwo, zarówno w głosowaniu na listy partyjne, jak i w okręgach jednomandatowych.

Ostatnia telewizyjna debata kandydatów na kanclerza. Wygrał Olaf Scholz. Na tydzień przed wyborami do Bundestagu kandydaci na kanclerza z CDU/CSU, SPD i Zielonych zmierzyli się w ostatniej debacie telewizyjnej. Dyskutowali m.in. o ochronie klimatu, sprawach socjalnych i pandemii.

Wydarzy się w Polsce

EKG. W Katowicach rozpocznie się dziś 13. edycja Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Wśród wiodących tematów trzydniowego wydarzenia będą: odbudowa europejskiej gospodarki po kryzysie wywołanym pandemią COVID-19, zielona transformacja, nowe technologie, wyzwania cyfryzacji oraz rozwiązania proponowane w programie Polski Ład. W katowickim Międzynarodowym Centrum Kongresowym zaplanowano ponad sto paneli dyskusyjnych, które będą również transmitowane w internecie; część panelistów będzie uczestniczyć w debatach online.

Transport. 09:30 Międzynarodowa konferencja EURO-TRANS 2021 (do 21.09.), pod hasłem: "Green Finance for Brownfield Transport Sector Transformation"

Kościół. 13:00 Konferencja prasowa Episkopatu Polski oraz Papieskiej Komisji ds. Ochrony Małoletnich.

Wydarzy się na świecie

Ottawa. Przedterminowe wybory parlamentarne w Kanadzie.

Lwów. Rozpoczęcie manewrów Rapid Trident - 2021 w obwodzie lwowskim z udziałem 6 tys. żołnierzy z 15 krajów, w tym Ukrainy, USA i innych państw NATO (do 1 października).

Moskwa. Sytuacja po wyborach do niższej izby parlamentu, Dumy Państwowej, w których zgodnie z sondażem exit poll zwyciężyła rządząca partia Jedna Rosja.

Londyn. Wielka Brytania rozpoczyna podawanie trzeciej dawki szczepionki przeciw Covid-19. Będzie ona oferowana ok. 30 mln osób - wszystkim powyżej 50. roku życia, osobom poniżej tego wieku, które mają schorzenia zwiększające ryzyko, oraz pracownikom służby zdrowia i opieki społecznej, którzy mają bezpośredni kontakt z pacjentami i pensjonariuszami.

Wiedeń. Konferencja Generalna Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej.

Berno. W życie wchodzi obowiązek przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność SARS-CoV-2 przez osoby przyjeżdżające do kraju, które nie zostały zaszczepione przeciw Covid-19 ani przeszły tej choroby.

Kigali. Wyrok w procesie Paula Rusesabaginy, przedstawionego jako bohater w hollywoodzkim filmie "Hotel Ruanda", o terroryzm.

Londyn. Ostatni dzień dorocznej, odbywającej się ponownie w formie online, konferencji brytyjskich Liberalnych Demokratów.

Kalendarium ekonomiczne 20 września 2021 r.

10:00 - GUS - Polska - Ceny Produkcji (PPI) (8/2021)

10:00 - GUS - Polska - Dynamika produkcji sprzedanej przemysłu (8/2021)

10:00 - NBP przedstawi sytuację na rynku mieszkaniowym w Polsce w 2020 r.

MF - Polska - Ministerstwo Finansów opublikuje dane o zadłużeniu Skarbu Państwa (7/2021)

Podsumowanie sesji

Giełdowe wiedźmy ubrały czerwień. Tydzień korekty na GPW

Indeksy w USA w dół, S&P 500 z drugim spadkowym tygodniem z rzędu

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

10:00 - MERCATOR - Konferencja wynikowa Spółki

ALTUSTFI – Publikacja rozszerzonego skonsolidowanego raportu za I półrocze 2021 roku.

MCI – Publikacja raportu za I półrocze 2021 roku.

DBENERGY – Publikacja raportu za rok obrotowy 2020/2021.

DEBICA – Dzień ustalenia prawa do dywidendy 3,72 zł na akcję.

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 20 września

1519 – Portugalski żeglarz Ferdynand Magellan wypłynął z hiszpańskiego portu Sanlúcar de Barrameda w pierwszą w historii wyprawę dookoła świata.

1606 – We Frankenstein (Ząbkowice Śląskie) spalono na stosie skazanych w tzw. aferze grabarzy.

1908 – Odbyły się pierwsze odnotowane w prasie piłkarskie derby Krakowa.

1996 – Na lotnisku Bemowo w Warszawie odbył się koncert Michaela Jacksona w ramach trasy HIStory.

2001 – W przemówieniu w Kongresie USA prezydent USA George W. Bush ogłosił wojnę z terroryzmem.

2010 – Oficjalnie otwarto zmodernizowany Stadion Miejski w Poznaniu, jedną z czterech polskich aren XIV Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej w 2012 roku.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy

To żabkość na rynku

17 000 zł przychodu gwarantowanego przez rok do 12 000 zł na rozwój biznesu tylko 5000 zł wkładu własnego w pełni wyposażony sklep

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki