REKLAMA

Zapowiedź dnia - 20 listopada 2020 r.

Michał Żuławiński2020-11-20 06:25analityk Bankier.pl
publikacja
2020-11-20 06:25
Bankier.pl

Przed nami piątek, 20 listopada, 325. dzień roku. Oto zapowiedź najważniejszych wydarzeń dnia oraz krótka lista tematów, o których warto wiedzieć od samego rana.

Tematy dnia

Niespodziewana fala niewypłacalności w Chinach. W ostatnich tygodniach kilka dużych chińskich firm kontrolowanych przez władze niespodziewanie nie uregulowało swoich długów.

Jak liczona jest produkcja przemysłowa? [Tłumaczymy] Raport o produkcji przemysłowej niezależnie od kraju jest jedną z danych najbardziej przyciągających uwagę ekonomistów, a także przemawiają do wyobraźni opinii publiczne.

Mieszkanie od dewelopera na kredyt. Sprawdzamy raty. Około 2 tys. zł miesięcznie – na taką ratę trzeba się przygotować, zaciągając półmilionowy kredyt hipoteczny. W listopadowym rankingu Bankier.pl sprawdził, jak duże są różnice pomiędzy bankami.

Media: "Cyberpunk 2077" może przebić oczekiwania, ale gra nadal zawiera dużo błędów. "Cyberpunk 2077" może przebić wysokie oczekiwania graczy, choć nieukończona wersja gry nadal zawiera mnóstwo niewielkich błędów - ocenili dziennikarze branżowi w przedpremierowych recenzjach.

Mistrzowie świata w walce z koronawirusem przywracają restrykcje. Na Tajwanie, pomimo braku lokalnych zakażeń koronawirusem, od 1 grudnia zwiększone zostaną restrykcje sanitarne przeciw SARS-CoV-2.

Wydarzy się w Polsce

Rynek pracy. "Młodzi pracownicy na rynku pracy - szanse, problemy, zagrożenia" - wspólna konferencja online ZUS i Uniwersytetu Śląskiego z udziałem prezes ZUS prof. Gertrudy Uścińskiej, która przedstawi raport na temat młodych pracowników na rynku pracy i w ubezpieczeniach społecznych. (09:30)

MFW. Konferencja Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) na zakończenie misji w ramach art. IV MFW do Polski. (16:00)

Obronność. Dziś w Poznaniu wysunięte dowództwo V. Korpusu Sił Lądowych USA w Polsce zainauguruje swoją działalność. Uroczystość zaplanowano na godz. 12.00 w Poznaniu. MON podało, że uczestniczyć w niej będą m.in. minister obrony Mariusz Błaszczak, ambasador USA Georgette Mosbacher oraz zastępca dowódcy V. Korpusu gen. dyw. Terrence J. McKenrick.

Parlament. Inauguracja IV Posiedzenia Parlamentu Młodych Rzeczypospolitej Polskiej (11:00)

Protesty. Seminarium forumIdei "Język rewolucji" - analiza ruchów protestu, które wybuchły po rozstrzygnięciu Trybunału Konstytucyjnego 22 października br. (13:00)

Chemia. Debata on-line "Inwestycje Polskiej Chemii w kierunku zielonej transformacji", organizowane w ramach Kampanii Polska Chemia, z udziałem minister Małgorzaty Jarosińskiej-Jedynak (13:00)

Koronawirus. Konferencja online "Nowe Technologie w walce z COVID-19 - biznes, nauka, samorząd" (11:00).

Wydarzy się na świecie

Tel Awiw. Sekretarz stanu USA Mike Pompeo z wizytą w Izraelu. Szef amerykańskiej dyplomacji uda się jeszcze do Kataru, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Arabii Saudyjskiej (do 23 listopada). Pierwszym etapem jego podróży była Francja.

Bruksela. Konferencja online ministrów obrony państw UE.

Bruksela. Konferencja online ministrów ds. przestrzeni kosmicznej z państw UE.

Bruksela. Konferencja prasowa przewodniczących Komisji Europejskiej i Rady Europejskiej, Ursuli von der Leyen i Charlsa Michela, poprzedzająca szczyt G-20 w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej.

Nowy Jork. Konferencja prasowa sekretarza generalnego ONZ Antonio Guterresa.

Norymberga. Wystąpienie prezydenta Niemiec Franka-Waltera Steinmeiera w 75. rocznicę pierwszego posiedzenia Międzynarodowego Trybunału Wojskowego w Norymberdze.

Kuala Lumpur. Szczyt Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku (APEC) w formie telekonferencji.

Kalendarium ekonomiczne 20 listopada 2020 r.

Polska: produkcja przemysłowa (10:00), koniunktura gospodarcza (10:00)

Ministerstwo Finansów opublikuje dane o zadłużeniu Skarbu Państwa (9/2020)

NBP przedstawi przewidywane obciążenia aktywów i pasywów (10/2020)

Wystąpienie prezes EBC (09:15)

Podsumowanie sesji

Polska: Allegro w końcu zielone. WIG20 w odwrocie po zalewie wyników

USA: Wall Street kończy na plusie, ale trochę bez przekonania

Zobacz tabele notowań | Aktualne notowania kontraktów na indeksy |

Kalendarium giełdowe

POLIMEXMS BOOMBIT RAINBOW PKPCARGO – Publikacja raportu za III kwartał 2020 roku.

ENERGA – Zakończenie zapisów na sprzedaż akcji po 8,35 zł za sztukę w wezwaniu ogłoszonym przez Polski Koncern Naftowy Orlen S.A.

Konferencje wynikowe spółek: SNIEZKA (09:00), ELEKTROTI (10:00), ALUMETAL (11:00), PKPCARGO (11:30), JSW (13:00)

Pełne kalendarium spółkowe | Wiadomości z rynków | Komunikaty ESPI

#TegoDnia 20 listopada

1900 – W dworku malarza Włodzimierza Tetmajera w Bronowicach pod Krakowem odbyły się uroczystości weselne poety Lucjana Rydla i Jadwigi Mikołajczykówny, które zainspirowały Stanisława Wyspiańskiego do napisania dramatu Wesele.

1918 - Niemcy, jako pierwszy kraj, uznały niepodległość Polski.

1923 – Założono Bank Gdański.

1944 – PKWN wydał dekret o przekształceniu Polskiego Radia w przedsiębiorstwo państwowe.

1945 – Sojusznicza Rada Kontroli zarządziła wysiedlenie całej niemieckiej ludności Śląska.

1985 – Microsoft zaprezentował system operacyjny Windows 1.0.

1990 – Do Polski został wysłany pierwszy e-mail.

Źródła: PAP, Investing.com, Wikipedia

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Zapowiedź dnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki