REKLAMA

Allegro w końcu zielone. WIG20 w odwrocie po zalewie wyników

2020-11-19 18:00
publikacja
2020-11-19 18:00
fot. Marek Wiśniewski / FORUM

Ledwie dwie spółki z WIG20 zakończyły czwartkową sesję na plusie. Korektę zanotowały dziś wszystkie główne indeksy GPW. 

Spadkiem o 1,1 proc. zakończył czwartkowy handel WIG20. Wpisywało się to w czerwone nastroje na europejskich giełdach, choć warto zauważyć, że akurat WIG20 był jednym z najbardziej poturbowanych dziś indeksów blue chipów na kontynencie. Traciły także inne główne indeksy GPW. WIG poszedł w dół o 1,1 proc., mWIG40 o 1,4 proc., a sWIG80 o 0,5 proc. Obroty na szerokim rynku wyniosły 1,1 mld zł.

Pesymizm inwestorów potwierdza szerokość ruchu. W WIG20 ostały się dziś ledwie dwie spółki, które zakończyły sesję ponad kreską. Pierwsza to Allegro (+6,9 proc.), które po siedmiu sesjach mocnych spadków i ciągnięcia WIG20, w końcu zakończyło dzień na plusie. Niestety, gdy Allegro wykazało chęci do wzrostów, nie miała ich reszta rynku. Warto także zwrócić uwagę, że odwrócenie passy na Allegro zbiegło się ze względnie lepszym dniem spółek technologicznych i w Ameryce. Nasdaq zyskiwał dziś 0,7 proc., podczas gdy S&P500 trzymał się kreski.

kliknij, by przejść do notowań / Bankier.pl

Drugą wzrostową dziś spółką z WIG20 było PZU (+1,4 proc.). Spółka po pierwsze pokazała wyniki wyraźnie wyższe od oczekiwań. Po drugie władze spółki zadeklarowały, że jeżeli będzie taka możliwość, to będą chciały wypłacić w przyszłości zaległą dywidendę z tego roku.

Raport PZU był niejedynym, który trafił przed sesją na rynek, pozostałe publikujące spółki z WIG20 kończyły jednak dzień pod kreską. Tak było np. z Tauronem (-1,3 proc.), którego zysk netto w III kwartale 2020 roku wyniósł 376,9 mln zł wobec 302 mln zł zysku przed rokiem. Potaniały także - o 3,6 proc. - akcje KGHM-u, choć spółka pokazała niezłe wyniki choćby ze Sierry Gordy, a EBITDA pobiła konsensus. Zawiódł jednak zysk netto. Zgodne z szacunkami wyniki pokazało PGNiG, akcje spółki potaniały jednak o 2,9 proc. Najmocniejsze spadki w indeksie WIG20 notowało jednak państwowe trio: JSW (-6,1 proc.), Orlen (-4,1 proc.) oraz Pekao (-3,6 proc.).

Na szerokim rynku korektę zaliczały spółki ukraińskie, których hossę opisywaliśmy wczoraj. Milkiland potaniał o 18,5 proc., KSG Agro o 10,1 proc., a Astarta o 5,5 proc. Ta ostatnia spółka otrzymała dziś rekomendację "trzymaj", choć z wyceną poniżej rynkowej. Uwagę zwracały także - podobnie jak w WIG20 - spółki wynikowe. Przykładowo po publikacji raportu aż o 7,6 proc. potaniały papiery Ciechu.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (1)

dodaj komentarz
demeryt_69
WIG20 w odwrocie, emigracja w odwrocie ... just another day in paradise :)

Powiązane: Sesja na GPW

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki